II Ontknoping komt steeds dichterbij Geintje mondt uit in jubileumfeest II 19 ZIERIKZEE 800 JAAR TERUG IN DE TIJD Hoe stapje in vredesnaam een beetje sierlijk van een paard af? Om daar achter te komen, neem je natuurlijk paardrijles 's Ochtends zat Patrick Veenendaal nog op een Zeeuwse knol, strijdend tegen een jeugdtrauma, 's Middags liep hij alweer opgewekt en gekos tumeerd rond in de Johan Louis de Jonge school in Zierikzee, met urenlange repetities in het vooruit zicht. Je moet wat over hebben voor Zierikzee 8oo. Zaterdag 29 april gaat Zierikzee eeuwen terug in de tijd. Veenendaal zat één keer eerder op een paardenrug, om - zestien was-ie toen - een vriendinnetje te behagen. Het paard kreeg een klap op z'n kont, ging bokken en Patrick viel er af. Het was zijn eerste en laatste paardenervaring, tot afgelo pen weekend. „Die verkering heb ik natuurlijk gelijk uitgemaakt." Maar in het Zierikzee van 1217 is Patrick schepen (bestuurder) Wol- fert van Middelburg en die kwam echt niet op de fiets. Gekleed in his torisch kostuum en statig zittend op een paard rijdt hij zaterdag via de Paardenstraat de Zierikzeese bin nenstad in. „Mijn grootste zorg is: hoe klim ik erop en hoe kom ik er weer een beetje appetijtelijk van af?" Door te oefenen dus bij paar denman Bart van der Wekken in Kerkwerve. „Vraag me niet hoe het paard heet, want dat weet ik niet. Maar het gaat lukken volgende week. Het zijn zulke rustige die ren." Anno 1217 Op het Havenplein verrijst een dag lang het dorp Zierikzee anno 1217. Met 55 toneelspelers en figuranten van Schouwen-Duivelandse bo dem, een 53 koppen tellende histo rische toneelgroep uit Monnicken- dam en nog eens dertig man die streekproducten aan de man bren gen en oude ambachten demon streren. Het moet niet moeilijk zijn om je als argeloze bezoeker acht eeuwen terug in de tijd te wanen. In aanloop naar 2019, als Zierikzee 800 jaar stadsrechten viert, komen on der meer schepenen uit Middel burg naar Zierikzee. „Ik heb niet veel tekst maar die schepenen zijn wel belangrijk. Tachtig procent van de mensen heeft een hekel aan rij ken en dan komen die ook nog eens uit Middelburg." Gekonkel, vecht partijtjes en meer: het is allemaal bij Zierikzee 800 te zien. Opgewarmd Drie jaar lang wordt de stad met een historische dag opgewarmd voor het échte moment: de viering van 800 jaar stadsrechten in 2019. Op initiatief van de Stichting Eve nementen Zierikzee wordt alles uit de kast getrokken om het verleden te laten herleven. Er zijn zotten en Tachtig procent heeft een hekel aan rijken en die komen dan ook nog eens uit Middelburg vuurspuwers, een valkenier, leer- bewerker en tingieter - somt orga nisator Guusje Poot willekeurig wat activiteiten op. „Zierikzee leent zich ervoor, met zo'n natuurlijk decor. En iedereen die meedoet is superenthousiast. Heeft er plezier in. Niet alleen in het spelen op de dag zelf, maar ook in het sjouwen vooraf. Dingen zelf in elkaar zetten. De spirit is er, ab soluut." Veenendaal vindt het 'helemaal leuk' om met zo'n groep zoiets moois neer te zetten. „En het pu bliek vindt het prachtig." Wat hem betreft is er maar één 'maar' aan Zierikzee 800. „Zo'n dag is veel te snel voorbij." Grote banieren die wapperen aan weerszijden van het Havenpark en een Middeleeuwse taveerne waar de plaatselijke horeca eten a la toen serveert. Het is je ogen uitkijken maar ook, voor wie wil, een stap terug zetten in de tijd. Er zijn riddertrainingen voor jong en oud. Je kunt een histo rische seljïe maken in een kostuum van de Rederijkers of knuffelen met één van de dieren die in 1217 nog ge woon vrijelijk over straat hupten. Met een beetje mazzel helpt het Middeleeuws genootschap uit Monnickendam je en passant ook nog even van een pukkeltje of an dere oneffenheid af. In de aanloop naar 2019, als Zierikzee 800 jaar stadsrechten viert, vindt jaarlijks het eendaagse evenement Zierik zee 800 plaats. Een belevingsevene ment waarin de ontknoping jaar lijks een stukje dichterbij komt. Zierikzee 800 is zaterdag 29 april doorlopend op het Havenplein te doen, van 10 tot een uur of vier 's middags. De voorstellingen zijn om 11.00,13.00 en 15.00 uur en worden aangekondigd door een heraut. Bij wijze van geintje ontstaan, maar na 25 jaar nog altijd springle vend. Het Bruinisser Visserskoor zong de sterren van de hemel tij dens het jubileumconcert, zater dag in een uitpuilende Nieuwe Kerk in Zierikzee. Met nog altijd acht leden van het eerste uur aan boord. Het jongste koorlid is 40, de oudste 86. Met dik 35 leden, een goede band en - alleen al dit jaar - nog twintig boekingen in de agenda is het Bruinisser Visserskoor nog al tijd niet uitgerangeerd. Het is het We zingen alleen maar Nederlandstalige liedjes sfeertje en het repertoire, denkt Luuk Ottens - mede-oprichter van het koor. „De sfeer met elkaar is buitengewoon en we zingen al leen maar Nederlandstalige lied jes. Vooral oudere mensen vinden dat fijn. Dat herkennen ze. Bij En gelse nummers vallen ze sneller in slaap en dat moet je niet hebben." Een kwart eeuw geleden be dacht Ottens, samen met wat an dere mannen van het hervormd kerkkoor, om eens iets anders in te studeren voor het jaarfeest dan geestelijke liederen. Smartlappen Het Bruinisser Visserskoor zag het licht, met een repertoire vol vis sersliedjes en smartlappen. Van landelijk bekende krakers als Ke telbinkie tot kersverse liedjes als 'Heimwee naar Bruinisse' (met tekst van koorlid Bert ten Hoeve) en 'Ik heb een band....' van oud-lid Geert van der Wielen. maandag 24 april 2017 Esme Soesman Zierikzee - Patrick Veenendaal A Patrick Veenendaal (met krulsnor en baard) oefent in een schoolgebouw, volgende week is het voor het 'echie'. foto ernesta verburg Esme Soesman Zierikzee Het Bruinisser Visserskoor foto ernesta verburg Esme Soesman Bruinisse -Luuk Ottens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43