Blootself ie in ogen van tieners oké 3 Analyse Wie president Fran cois Hollande ook zal opvolgen, Frankrijk zal met Macron of Le Pen breken met zijn verleden. Miljoenen Fransen hebben genoeg van de twee dinosaurussen die hun land al tien tallen jaren afwisselend hebben ge leid: de Parti Socialiste (PS), en de republikeinen en gaullisten. De laat- sten onder verschillende namen, dit keer als Les Républicains (LR). Opfrissen In de ogen van veel kiezers zijn ze één pot nat geworden: losgeslagen van hun electoraat, vooral bezig met zichzelf en verwikkeld in corruptie schandalen, zonder enige kans op sprankelend beleid dat Frankrijk hoognodig moet opfrissen. Twee partijen die alleen maar meer onze kerheid hebben gebracht en al het vertrouwen van de kiezers hebben opgesoupeerd. Zij losten elkaar af maar de problemen bleven. Dat zorgt voor haatdragende classifica ties. Van 'ze maken allemaal deel uit van hetzelfde poppentheater' tot 'daar wandelt ons belastinggeld'. De PS met lijsttrekker Benoit Flamon betaalt nu het grootste gelag. De partij wordt weggevaagd. Emmanuel Macron heeft ook met al die meewind het onmogelijke be reikt. Hij komt uit het niets. Een jaar geleden klopte hij aan de deuren van de politiek met zijn beweging En Marche! Zonder enige politieke Macron en Le Pen voorlopig aan kop 23,9% 0,9 ballast. Hij staat voor nieuwe poli tiek, los van de klassieke strijd tus sen links en rechts. „Ik ben pragma tisch, zoek altijd naar consensus", aldus Emmanuel Macron. Maar ook hij heeft zijn handicap: zijn verleden als zakenbankier, drijvend op de golven van globalisering, zorgt voor argwaan onder kiezers. Dat geldt niet voor Europese leiders. Die zijn blij met hem. Emmanuel Macron zal harde eisen stellen in de richting van de Europese Unie maar doet dat wel binnen de gevestigde kaders. Marine Le Pen daarentegen wil zo snel mogelijk uit de euro en uit de Europese Unie. Zij wil dichte gren zen, Frankrijk sterk maken met ferm protectionistisch beleid. Dat Marine Le Pen de tweede W Voor veel Fransen is een stem uitbrengen op het Front National nog altijd een stap te ver ronde heeft gehaald mag geen ver rassing zijn. Zij voerde weliswaar een matige campagne maar zij wist zich verzekerd van de steun van veel Fransen die de boot hebben gemist en de bedreigingen van buiten daar van de schuld geven. Le Pen en haar Front National kunnen zo groot worden omdat Frankrijk een ver deeld land is, met verschillende breuklijnen. Behalve de kloof tussen rijk en arm zijn er gapende gaten tussen stad en platteland. Steden staan bol van (economisch) vertrou wen en levenslust, het platteland raakt ontvolkt en verarmt. Te ver Dat betekent niet dat Marine Le Pen veel kansen worden toegedicht in de tweede ronde. Om Emmanuel Ma cron te kunnen verslaan zal zij de steun nodig hebben van kiezers die nu op een van haar rivalen hebben gestemd. Maar voor velen is het Front National nog altijd een stap te ver. Marine Le Pen heeft de partij voor een deel bevrijd van het rabiate antisemitische, neonazistische imago onder haar vader Jean-Marie, maar gaullisten, socialisten en com munisten voelen zich toch meer thuis bij Macron. Hun oude partijen i Macron heeft het onmogelijke bereikt. En Marche! bestaat nog maar een jaar mogen dan op het hakblok liggen, voor te veel van hen is Marine Le Pen in het Elysée, de presidentiële ambts woning, een brug te ver. Net als in 2002, toen Jacques Chirac haar vader Jean-Marie le Pen in de tweede ronde met overmacht versloeg: met 82 te gen 18 procent. Gisteravond riepen de verliezers alvast hun aanhang op om Macron te steunen. Dat blijkt uit onderzoek onder 3.000 tienermeisjes van de site Girlscene.nl. Een kwart van de meiden zegt wel eens een naaktfoto van zichzelf te hebben gemaakt. En een op de vijf heeft zo'n pikante sel- fie doorgestuurd via WhatsApp of andere sociale media. „Ze sturen naaktfoto's vaak via Snapchat, om dat de foto dan maar even zichtbaar is, maar je kunt er wel een screen shot van maken", waarschuwt hoofdredacteur Danique Hoofwijk van de website. Ook kenniscentrum op het ge bied van seksualiteit Rutgers her kent dat meisjes vaak geen spijt hebben. „Naaktfoto's maken van el kaar hoort een beetje bij deze gene ratie. De meeste meiden delen die beelden met een vast vriendje en kijken erop terug als een leuke er varing", verklaart Hanneke de Graaf, senior onderzoeker van Rut gers. „Bij de groep die wel spijt heeft, zie je vaak dat er toch iets mis is gegaan. Meestal doordat hun re putatie er schade van heeft onder vonden. Vaak wordt het meisje erop aangekeken, terwijl het vooral he lemaal niet netjes is van het vriendje dat het heeft doorgestuurd en daarmee strafbaar is." De ophef rond uitgelekte seks- filmpjes van Patricia Paay of tragi sche zelfmoorden van jongeren van wie naaktfoto's werden rondge stuurd op school, houdt de tiener meiden niet tegen. De meeste mei den zeggen de naaktfoto te hebben gestuurd naar hun vriendje, maar soms ook in een groepsapp. „On danks dat ze bewust zijn van de ge varen van verdere verspreiding van de beelden of inbraak op de iCloud. Dat is schrikbarend", zegt Hoof wijk. Een ruime meerderheid van de on dervraagden zegt ook wel eens een Naaktfoto's maken van elkaar hoort een beetje bij deze generatie naaktfoto van iemand anders ge zien te hebben. In het onderzoek zegt een op de vijf meiden dat er op school wel eens een naaktfoto van een medeleerling is rondgegaan. Pikante filmpjes zijn minder po pulair. Toch zegt 6 procent van de meisjes wel eens een naaktvideo te hebben gemaakt en verstuurd. Hoofwijk: „Een naaktvideo is voor veel meisjes nog net een stap te ver. Het is wel heftig om te zien dat sommige meisjes gedwongen zijn een filmpje te maken. Dan werd bijvoorbeeld gezegd dat haar fami lie in gevaar was als ze de beelden niet zou sturen." maandag 24 april 2017 GO De Franse kiezers moeten met de billen bloot. Kiezen ze op 7 mei tussen een fikse opknap beurt van bestaand beleid of moet het worden afgebroken? In het eerste geval voelen ze zich het meest thuis bij de linkse liberaal Emmanuel Macron (39). In het laatste geval bij Marine Le Pen (48), de leider van het rechtse Front National. Macron staat voor redelijke verandering, Le Pen voor een radicale. Hans van Zon Parijs Emmanuel Macron kan het Elysée vrijwel niet meer mislopen Volgens eerste schattingen van de peilbureaus bij de Franse presidentsverkiezingen. E. Macron M. le Pen F. Fillon J. Mélenchon B. Hamon N. Dupont-Aig. J. Lassalle P. Poutou F. Asselineau N. Arthaud J. Cheminade BRON: LE MONDE 0,7 0,2 MA Marine le Pen en Emmanuel Macron zijn de kandidaten op 7 mei. fotosap Zeven op de tien pubermeisjes die naaktfoto's van zichzelf ver sturen, hebben daar geen spijt van. Ondanks het gevaar dat de foto's worden verspreid. Tonny van der Mee Amsterdam —Hanneke de Graaf, Rutgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3