Bertens in oranje: garantie voor succes Veerkrachtige turnster haalt twee EK-medailles in Roemenië 10 Van Zeijst (59) naar KNZB Eerste podium voor Herlings Vrijspraak voor Thomvan Beek Eythora Thorsdottir (18) was oprecht bang. Bang dat ze misschien wel helemaal nooit wat zou winnen. Dat ze nimmer met een blinkende medaille gewaardeerd zou worden. „Ik ben blij dat ik het tegendeel kan bewijzen." Deurloo ziet medaillekans vervliegen Brons op vloer. Zilver op balk. En goud voor mentale kracht. „Ja zeker wel. Daar moet ik mezelf wel de credits voor geven", zei Eythora Thorsdottir nadat al het ceremoni eel vertoon gedaan was. Ze was zelf niet het minst verbaasd over de me tamorfose die ze binnen 48 uur had ondergaan. Vrijdagavond was ze nog ontroostbaar na een voor haar strenge maatstaven desastreus ver lopen meerkampfinale (12de) op de EK turnen in Roemenië. Credits De plakken om haar ranke hals wa ren het meest tastbaar. De getoonde veerkracht misschien wel de groot ste winst van dit toernooi. „Ik ben blij dat ik sterker ben dan ik denk dat ik ben. Ik moet mezelf wel een beetje de credits geven. En de men sen om me heen." Kamergenote Sanne Wevers was hun hart tijdens het EK. Zij toon den pit, gingen tot het gaatje. Pittig is Thorsdottir zeker. Ze pakt door. Nam amper rust na haar historische negende plaats in de olympische meerkampfmale. Ze kreeg er de re kening voor gepresenteerd, want af en toe schreeuwt haar lichaam om het rustiger aan te doen. Opa en oma Ze turnde dit jaar onder meer in haar tweede vaderland, in IJsland. „Dat was geweldig. En spannend, want opa en oma zaten op de tri bune. Fijn om voor je familie eerste te worden. Ik voelde me zo thuis daar. Iedereen ontving me alsof ik daar woonde." Haar ogen fonkelen. Het raken van mensen, ziet ze als een roeping. „Dat vind ik belang rijk. Ik wil iets overbrengen met mijn manier van turnen. Niet al leen een element doen. Ik hoor dat mensen zitten te huilen bij mijn vloeroefening. Hoe kan dat nou?, denk je. Wel mooi dat het gebeurt." er daar een van. De olympisch kam pioene bleef zelf na een onzekere start van haar balkfinale steken op plaats vijf. De woorden van vader en moeder Thorsdottir dat ze op haar kwaliteiten moest blijven ver trouwen, raakte de juiste snaar bij dochterlief. „Soms heb je daar an deren voor nodig, als je tegen jezelf niet overtuigend genoeg bent. Mijn ouders merkten aan mijn stem dat ik zaterdag nog down was", aldus Thorsdottir, die als student aan de Dansacademie Lucia Marthas niet alleen kan turnen, maar ook danst en acteert. Haar initialen zijn E.T., haar be wegingen op vloer en balk van bui tenaardse schoonheid. Haar ouders zijn IJslands. Neder landers sloten vorige zomer mas saal de voetballers van IJsland in Het zijn de vijf van Deurloo. Het is geen criminele bende maar had de winnende combinatie van vijf (losse) vluchtelementen moeten zijn voor Bart Deurloo op de EK turnen. Maar al bij het tweede element ging het giste ren in de finale mis. Zijn hand gleed van de rekstok, het vol gende moment lag hij op de grond. Luchthartig stapte hij over de gemiste kans op zijn eerste EK-medaille heen. Hij hoopt later zijn voordeel te doen met deze ervaring. En riep, om de aandacht van zijn vrije val af te leiden, dat hij vooral blij was met de prestaties van Feyen- oord: „Toch een lichtpuntje." Bertens won op beide speeldagen haar enkelpartij. Op het indoor gra vel in Bratislava won Bertens zon der problemen van Rebecca Sram- kova (6-1,6-3) en Jana Cepelova (6- 3, 6-3). Daarmee schroefde ze haar record in teamverband op naar 18-2 in het enkelspel. Richel Hogenkamp zorgde gisteren tegen Kristina Kucova (7-5, 6-4) voor het derde noodzakelijke punt en voorkwam een beslissend dub belspel met onzekere afloop. Vol gend jaar begint de ploeg van cap tain Paul Haarhuis weer met een kwartfinalewedstrijd op het hoog ste niveau van het landentoernooi. Voor Bertens is duidelijk haar fa voriete periode van het jaar aange broken, het gravelseizoen. Op het hardcourt had ze het afge lopen maanden moeilijk. Ze wor stelde met haar vorm en de druk die ze voelt nu ze al een tijdje bij de be ste 25 speelsters van de wereld hoort. Bertens verloor vaak snel, maar dat kostte haar nauwelijks punten, aangezien haar succes vorig jaar ook pas begon in het gravelsei zoen. Komende maand verdedigt Bertens de punten van de toernooi winst in Neurenberg en de halvefi naleplaats op Roland Garros. Omdat die wetenschap de druk vermoedelijk alleen maar vergroot, was de Fed Cup-ontmoeting een welkom tussendoortje voor Ber tens. Dat leidde er mede toe dat Bertens haar onwaarschijnlijke winst-verliesrating intact wist te houden. Oranje had overigens het geluk dat de Slowaakse nummer 4 van de wereld, Dominika Cibulkova, ge blesseerd moest afhaken voor het duel. Cibulkova speelt komende week trouwens wel weer een toer nooi in het WTA-circuit. maandag 24 april 2017 ZWEMMEN Niet Michel Bezuijen, maar Marius van Zeijts is de nieuwe voorzit ter van de KNZB. De voor malige generaal van de Ko ninklijke Landmacht volgt Erik van Heijningen op, die na zestien jaar stopte. Het bondsbestuur had Bezuijen voorgedragen, maar drie grote zwemverenigingen schoven op het laatste mo ment Van Zeijts (59) naar voren als tegenkandidaat. De erevoorzitter van het voormalige AZ&PC (nu ZPC Amersfoort) stopt met zijn werk als directeur van een helikopterbedrijf van de NAVO en keert dan terug naar Nederland. MOTORCROSS Jeffrey Herlings (foto) heeft zijn eerste podiumplaats bin nen in de MXGP. In de GP Europa in Valkenswaard reed de 22-jarige Braban der gisteren in beide man ches naar de derde plek, waardoor hij in de einduit slag als tweede eindigde. De drievoudig wereldkam pioen in de MX2 had sinds zijn overstap dit jaar naar de MXGP het podium nog niet gehaald. Voor eigen publiek liet hij zien met de top mee te kunnen. De winst in de GP Europa, de zesde Grand Prix van dit seizoen, ging naar de Fransman Gautier Paulin. Glenn Coldenhoff eindigde als negende. SCHAATSEN Thorn van Beek (26) is door de tucht- commissie van de KNSB vrijgesproken van doping- gebruik. Hij testte begin vorig jaar na een marathon wedstrijd in Tilburg positief op epo. Dat kostte Van Beek, die voorlopig werd geschorst, zijn kersverse contract bij de Lotto- Jumbo-ploeg van onder anderen Sven Kramer. Van Beek hield vol geen epo te hebben gebruikt en nam dopingexpert Douwe de Boer, verbonden aan het UMC in Maastricht, in de arm. Vrijdag werd de Zuid-Hollander na een pro cedure van veertien maan den vrijgesproken. „Er waren te veel vraagtekens", aldus De Boer. Thorsdottir mentaal sterker dan gedacht Marcel Luyckx Cluj-Napoca CLUJ-NAPOCA Cassina, Ko- vacs gestrekt, Kovacs ge hurkt, Kolman en Yamawaki. Kiki Bertens mag in haar indivi duele carrière dan wat onregel matig zijn, in de Fed Cup staat ze er altijd. Dit weekeinde be hield ze met het Nederlands team een plek in de wereld- groep, ten koste van Slowakije, dat met 2-3 werd verslagen. Rik Spekenbrink Bratislava Kiki Bertens. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35