II 13 Na dit seizoen stopt Marcel Kort als hoofdtrainer en talentcoach bij De Zeeuwse Kust (DZK). Twaalf jaar lang stond hij dagelijks langs de badrand, maar nu is het tijd voor nieuwe uitdagingen. vrijdag 21 april 2017 m De voldoening van zijn werk haalt Marcel Kort niet alleen uit de prestaties, maar ook uit het proces daarnaartoe. foto lex de meester tuurlijk niet alleen", zegt Kort in al zijn bescheidenheid. „We hebben een trainersteam van vijf man en er staat een goede organisatie bin nen de vereniging." Toch weet Kort dat DZK voor een flinke uitdaging staat om het gat op te vullen dat hij achterlaat. „De vraag is of de vereniging op de zelfde manier kan en wil door gaan. Vind maar eens iemand die er zoveel uur in wil steken. De ba sis van de vereniging staat nu goed, maar als je op dit niveau wilt blijven presteren, zal je moeten in vesteren in kader en trainers." „Mijn visie is dat de trainer niet de beperkende factor mag zijn. Voor zwemmers tot een jaar of zestien kunnen we hier alles faciliteren: voldoende zwemwater, krachttrai ning, mentale begeleiding en een gedegen zwemplan. De sporter zeifis dan uiteindelijk de beper kende factor. Als ze voldoende ni veau hebben, kunnen ze daarna de overstap maken naar een regionaal trainingscentrum." „Met die visie zijn we de afge lopen vijfjaar behoorlijk succesvol. Op ie- der Nederlands jeugdkampioen schap hebben we medaillekandi daten en de A-selectie zwemt in de hoofdklasse. De laatste drie jaar zitten we bij de twaalf beste ver enigingen van Nederland. Dat is De vraag is of de vereniging op dezelfde manier kan en wil doorgaan - Marcel Kort heel uitzonderlijk voor een Zeeuwse club, want de spoeling is hier toch dunner dan elders." Het bestuur heeft deze visie altijd onvoorwaardelijk gesteund, omdat DZK op de voorste rij zit wat be treft de technologische ontwikke lingen. Zo werken Kort en zijn team met onderwatercamera's en communicatiemiddelen waarmee hij zijn pupillen in het water kan coachen. „We proberen alles voor de zwemmers aan te bieden en beter te faciliteren dan andere verenigingen. Wat dat be treft is DZK een vooruitstrevende zwemvereniging." De voldoening haalt Kort niet al leen uit de prestaties, maar ook uit het proces ernaartoe en het com mitment aan het programma. „We hebben in principe twee piekmo menten op een jaar, dat zijn de na tionale kampioenschappen in ja nuari en in juni. Voor ons gaat het om de weg daarnaartoe. Ieder half jaarplan maakt weer onderdeel uit van een meerjarenplan. Wanneer je op zo'n piekmoment beloond wordt met een mooie prestatie zorgt dat voor kippenvelmoment jes en voldoening. Daar kan ik echt door geraakt worden." Hij zal het missen, maar zal zijn vrije tijd koesteren. „Ik wil nog wel iets doen binnen de zwems- port, de triatlon of misschien wel in een andere tak van sport. Alles is in principe mogelijk. Het is net welke uitdagingen er op je pad ko men." Menno Kole Vlissingen Aan leven geen gebrek op woensdagavond in het Vlissingse Vrij- burgbad. Terwijl de aquagym-instructeur aan de ene kant van het bad en thousiast zijn volgelingen instru eert, wordt er bij de achterste twee baantjes met geavanceerde video en audioapparatuur serieus ge werkt door Marcel Kort en de trai nersstaf van DZK. Tussenin wor den er baantjes getrokken door een groep recreanten. Kort (48) is sinds twaalf jaar zwemtrainer bij De Zeeuwse Kust (DZK) in Vlissingen. Doorde weeks staat hij iedere avond aan de badrand. Op zaterdagochtend geeft hij krachttraining en vertrekt 's middags met de selectie naar België om te trainen in een 50 me- terbad. En zondag, dan is het meestal wedstrijddag. Als je bedenkt dat Kort ook ge woon een fulltimebaan heeft bij Cargill in Bergen op Zoom, blijft er maar weinig tijd over in zijn agenda. „Ik vertrek iedere ochtend om half zes naar m'n werk. Als ik thuiskom, heb ik tien minuten om te eten en dan moet ik door naar het zwembad. Gelukkig woon ik hier om de hoek", zegt Kort met een glimlach. „Naast trainingen gaat er ook veel tijd zitten in het maken van jaarplanningen, week planningen, trainingen schrijven, contact met de fysiotherapeuten en videoanalyses." Kort belandde twaalf jaar geleden bij DZK, nadat zoon Levy daar ging zwemmen. „Ik werd door de juiste man op het juiste moment getriggerd om een trainersrol bin nen de vereniging in te vullen." In de loop der jaren ontwikkelde hij zichzelf als coach, onder meer door de opleidingen Zwemtrainer 3 en 4 te volgen. Daarbij leerde hij de fijne kneepjes van het vak van Patrick Pearson, de trainer van Ranomi Kromowidjojo. Mede dankzij de tomeloze in zet van Kort beschikt DZK vandaag de dag over een brede wedstrijdselectie met 28 zwemmers, waar van een deel op landelijk niveau bij de junioren om de medailles mee kan strijden. „Ik doe het na- Marcel Kort laat iets moois achter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75