WIM HOFMAN Treinen Examenkandidaten sluiten schoolperiode af met stunts en feestjes 11 Leerlingen uit de hoogste klassen van de middelbare scholen hebben hun laatste lessen gehad. Ze sluiten hun periode op school af met stunts en feestjes. „Het hoort erbij om op een leuke manier af te sluiten Donderdagochtend, half negen. De toegangsdeu ren van de Stedelijke Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen zijn gebar ricadeerd. Om binnen te komen moeten de leerlingen een hinder- nisbaan afleggen, gemaakt van ta fels, politielint, vuilniszakken en tape. Als toetje krijgen ze een douche van confetti of glitters. Sommige leraren treffen een ra vage aan in hun klaslokaal: alle stoelen en tafels staan op z'n kop. De avond ervoor hebben exa menleerlingen de school al veran derd in een 'crime scene'. Noëlle de Zeeuw, Silke Dubbeldam en Noa de Munter gniffelen als ze het meubilair overhoop gooien. De vmbo'ers zien de examenstunt als een uitgelezen kans om hun do cent eens flink te grazen te nemen. „Dit is het lokaal van een leraar die we niet zo leuk vinden. Ik hoop dat-ie boos wordt als hij dit ziet. En dat de leerlingen die het eerste uur les hebben dit moeten oprui men", zegt Noa. Youp de Groote, voorzitter van de laatste-school- dag-commissie, glundert bij het vooruitzicht van de examenstunt. „Ik hoop op heel veel balende ge- Ik hoop op heel veel balende gezichtjes zichtjes. We gaan de school even lekker op z'n kop zetten." De examenleerlingen van De Rede nemen voor één keer de re gie over op school. Maar helemaal vrij zijn ze niet, pepert docente In geborg Calon ze in: geen water vanwege de iPads, geen eieren, geen meel, niks op de trappen, er mag geen schade ontstaan en de leerlingen moeten wegblijven van het laboratorium met chemicaliën. „Jullie zijn er verantwoordelijk voor dat dit goed verloopt. Wees creatief: doe zo veel mogelijk ver velende dingen, die wél mogen." Calon heeft zich er hard voor ge maakt dat de stuntdag blijft be staan op de school. „Drie jaar gele den zou de dag worden afgeschaft, omdat het steeds meer een gele genheid werd waarbij van alles ka pot ging. Leerlingen liepen bij voorbeeld rond met waterpistolen waar niet alleen water in zat, maar ook azijn of zelfs urine. We heb ben geprobeerd een nieuwe tradi tie te maken. Als je zoveel jaar hier op school zit, dan hoort het erbij om de periode op een leuke ma nier af te sluiten. Het is gelukt: het is nu een feest en er is bijna geen schade meer." Lokale bands Op bijna alle middelbare scholen vinden vandaag stunts en feesten plaats. Zo is het Reynaertcollege in Hulst helemaal in Indiase sferen gehuld. Bij het Zeldenrust- Steelant College in Terneuzen is zelfs een heus festival georgani seerd met lokale bands. Scholieren hebben geld ingezameld door bij voorbeeld wafels en tosti's te ver kopen in de kantine. Leerlingen van het Goese Lyceum in Goes staat een verrassing in de aula te wachten. Ook hier zijn examen kandidaten al het hele schooljaar bezig met de organisatie. „Heel knap hoe ze dit allemaal geregeld hebben", vindt leerlingcoördina tor Birgit van der Walle. „Het is een afscheidscadeau voor de ach terblijvende leerlingen." Het is net alsof ik bij het ouder worden steeds meer herinne ringen heb. Dat lijkt logisch: je maakt steeds weer dingen mee. Maar het is soms ook alsof er allerlei dingen uit het verre verleden opeens op ko men doemen. Het is alsof je een deur opendoet en een kamer voor je ziet vol dingen die je goed herkent. Onlangs kwam ik met mijn klein zoon Willem op het station van V. Er is daar in de loop der jaren wel het een en ander veranderd. Er staan nog wel oude gietijzeren kolommen en als je wat speurt zie je nog sporen van de oude loketten waar je kartonnen kaartjes kon kopen en er is in de hal een bronzen beeldje van een gevleu geld dier dat voortgejaagd wordt door een man met een bliksemende speer in de hand. Het beeld van Ten Klooster was in april t957 geschonken door Zeeuwse gemeenten bij de elektrifica tie van de spoorlijn. Het kan niet an ders of zoiets roept herinneringen op aan de oude stoomtreinen met hun ritmische geluiden en gesis, de don kere stoomwolken en de damp, en hun derde klasse coupés met geverniste houten banken, maar ook aan de oude groene dieseltreintjes met de schuif deuren die je zelf open of dicht moest doen. Je had toen nog treinen waarin je kon roken of in een restauratiewa gen kon gaan zitten kaarten. Je moest daar dan wel een consumptie gebrui ken. Voor mijn Australische kleinzoon was echter het meeste in het station nieuw en ik vertelde hem over de ban ken die er nu staanwaar je niet ge makkelijk op slapen kunt. Prompt ging hij proberen op een bank te gaan lig gen. Hij rolde er meteen af om zo de effectiviteit van de bank te demonstre ren. Gelukkig zagen we de lampen van de intercity die uiterst vriendelijk veel Zeeuwse dorpen had aangedaan. Wil lem keek naar het stootblok op de rails. Ik had hem net verteld hoe ooit een grote stoomlocomotief het station van Vlissingen was binnengereden. Tot zijn teleurstelling kwam de trein ruim voor het stootblok tot stilstand en was er geen sprake van enigerlei botsingen. Uit de trein kwam gelukkig zijn moe der waar we op hadden gewacht. Van haar mocht hij met haar plastic kaartje tegen een speciaal paaltje aftikken (in slecht Nederlands: uitchecken). n o o vrijdag 21 april 2017 2V 'Lekker de school op z'n kop zetten' Cornelleke Blok Terneuzen -Youp de Groote De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Youp de Groote, voorzitter van de laatste-schooldag-commissie van De Rede in Terneuzen, geeft een medeleerling een douche van piepschuimkorrels, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73