KIEK BLAUW Troubadour Theo van Teijlingen 10 ZE Monnikenwerk Theo van Teijlingen is gewild tja, als wat? Troubadour noemt hij het zelf, want hij reist rond als zanger, verteller en nog meer. Vanaf mei treedt hij binnen Zeeland onder meer op in Kleverskerke, Ritthem, Bruinisse, Sint Laurens en langs de oevers van het Grevelingenmeer. „Ik neem mijn gitaren mee, volg wellicht het stramien van een ker kelijke liturgie en als het gebruik is, sta ik na de 'dienst' bij de deur om mensen een hand te geven." Maar liever drinkt hij koffie omdat hij dan mensen ontmoet en kan luisteren naar hun verhalen. Het is begonnen nadat een leerling hem na een godsdienstles vroeg of hij weieens voorging in een kerk dienst. „Ik antwoordde haar dat ik vaak in kerkdiensten had gezon gen, maar niet helemaal in de rol van voorganger of dominee, meer als koor in mijn eentje. Of ik dan toch wel belangstelling had, want ze wilden een jeugddienst organi seren en ze wilden liever een godsdienstleraar dan een dominee want die zou meer de taal van de jeugd spreken." Het was 1988 en het kwam ervan. Illegale dominee Het leverde Theo van Teijlingen bij zijn vader, de titel 'illegale do minee' op. Zelf wil hij beslist niet op een predikant lijken. Hij heeft zijn zoons dan ook gevraagd hem kritisch te beoordelen en een seintje te geven als het die kant op gaat. „Op mijn vijftiende kwam ik bij een koffiebar van Youth for Christ en leerde ik akkoorden spelen op een gitaar." Samen met Karei van Duyvenbooden vormde hij het duo Benedicamus, de eerste en mogelijk enige Nederlandstalige folkband in de gospelscene. Hij vervulde als dienstweigeraar zijn alternatieve dienstplicht bij Youth for Christ in Driebergen en ging verder als solist bij 'Op vrije voeten' theaters. Hij verzorgde voorstellingen bij scholen, koffie bars en in kerken. Het programma varieerde van luisterliedjes tot (poppen)theater. In zijn bundel '40 jaar de figurant' van oktober 2016, staat een foto van zijn poppenkast, gemaakt bij een optreden op de Dam in Am sterdam. Zeeland Na zeven jaar werken bij en voor Youth for Christ verhuist hij voor vijfjaar naar Denemarken om zich daarna met zijn vrouw in Zeeland te vestigen. „Ik reageerde op een vacature voor godsdienstleraar bij de meao in Middelburg door een sollicitatie in 'drie punten' te schrijven. Tot mijn verrassing werd ik uitgenodigd en benoemd. Later ben ik overgestapt naar wat nu Scalda is en de Cios-opleiding in Goes." „Na afronding van de pedagogi sche academie was het mijn droom om mensen te inspireren, te troosten en wakker te schudden door het laten horen van een nieuw geluid en andere accenten te leggen. Ik probeer uiting te ge ven aan wat het Koninkrijk is. In de loop van de tijd ben ik minder een oordeel gaan vellen en meer aandacht gaan geven aan de uitno diging tot dienen. Daar draait het toch om? De liefde vormgeven voor leerlingen, vluchtelingen, vriend en vreemde. Uiteindelijk is het na veertig jaar uitgemond in wat ik nu doe." vrijdag 21 april 2017 Hoogste tijd om rood-wit-blauw te kleuren. Volgende week Koningsdag. Of laten we het feest dit jaar maar blauw blauw? foto ruben oreel José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72