'Schouwen in2022 energieneutraal' Ouwerkerker laakt traagheid 6 Zonnedaken en -parken steken de kop op NV V Verwest is voorzitter van de sociale coöperatie Energie Werkt op Schouwen-Duiveland (EWSD). Onder die vlag wordt flink aan de weg getimmerd met gedeelde zon nedaken. Het eerste initiatiefis in middels een feit. Het dak van een landbouwschuur in Brouwersha ven wordt 'verhuurd' aan particu lieren uit de omgeving, die samen negentig zonnepanelen laten leg gen. Verwest verwacht dat het dak binnen deze zogeheten postcode roos in juni operationeel is. De energieopbrengst van de eigen pa nelen wordt bij de eigenaren in mindering gebracht op hun elektri- citeitsnota van Delta. Ook geldt voor deelnemers aan de postcode roos een belastingvoordeel, dat minstens vijftien jaar is gegaran deerd, aldus Verwest. Het begin van veel meer, als het We hebben genoeg aanmeldingen van daken -Olivier Verwest aan EWSD ligt. Voetbalvereniging Bruse Boys stelt z'n dak ook be schikbaar. „Daar gaat het om hon derdtachtig panelen, schat ik zo in", zegt Verwest. De club neemt zelf het initiatief om deelnemers te werven. Voorts is het streven vol gende maand met bijeenkomsten in Zierikzee, Renesse en Burgh- Haamstede ook in die hoek bewo ners enthousiast te maken voor de gezamenlijke opwekking van zonne-energie. „We hebben ge noeg aanmeldingen van daken die ter beschikking worden gesteld. Het mooie is dat ook mensen die op hun eigen huis geen panelen kun nen leggen op deze manier toch hun voordeel halen." De EWSD-postcoderoos heeft ook een sociale kant. Eén procent van de opbrengst wordt gebruikt om mensen in een bij standssituatie aan het werk te helpen. EWSD heeft een elektrische dorpentaxi in het leven geroepen en daarvoor in middels zes chauffeurs opgeleid. Na drie maanden praktijkervaring en een geslaagd examen stromen ze door naar vervoersbedrijf TCR. De zonnedaken vormen evenwel een druppel op de gloeiende plaat voor een energieneutraal Schou wen-Duiveland. De echt grote klappen worden gemaakt met de oplevering van het windpark op de Krammer (2019) en de voorgeno men bouw van drie zonneparken. Emotioneel was het voor het dorp al moeilijk de school te verliezen, zegt Brouwer. Maar dat er vervol gens dan ook nog zo veel tijd over heen gaat voor er duidelijkheid komt, vindt hij niet te bevatten. „Dat is ambtenarij. Het gaat over peanuts. Het gaat over een gebouw dat straks toch weer veranderd wordt. En daar moet vóór de ople vering dan nog geld in worden ge stoken dat eigenlijk naar onderwijs van kinderen moet gaan." Schrijnend Brouwer is zelf één van de belang stellenden. Hij wil op die plek, sa men met een investeerder, iets met woonzorg voor dementerende mensen gaan doen. „En ik ben niet de enige die plannen heeft, maar er moet wel vaart achter worden ge zet. Ze denken nu aan antikraak, dus het gaat nog heel lang duren. Schrijnend vind ik dat." De school is inmiddels door Obase aan de ge meente overgedragen, al moet dat nog notarieel vastgelegd. Daarna wordt de planologische procedure gestart om de bestem ming van de grond te verande ren. Dat kost tijd, zegt wethouder Jacqueline van Burg. Vandaar de antikraakplannen. Maar die traag heid heeft volgens haar vooral met wettelijke procedures te maken en niet met nodeloos geldverslin dende eisen die bij de overdracht zijn gesteld. „Het heeft in Ouwerkerk alleen wat langer geduurd omdat we met speeltoestellen zaten, waarvan niet duidelijk was of Obase die moest weghalen." Eigentijds wonen is combineren van stijlen ioossewonen.nl IN DE REGIO Boekenmarkt in Jacobuskerk Renesse 3D-selfie maken voor Moederdag Vleermuizen- excursie bij ZwaakseWeel MIJN DORP, MIJN STAD Vrijdag Joossè Wonen realiseert woon- n en geeft de mogelijkheden vorm bij u thuis. Dat is onze pasae, en daarom ons vak." vrijdag 21 april 2017 SD Schouwen-Duiveland is hard op weg naar een energieneutrale status. Over maximaal vijfjaar wordt hier naar stellige overtui ging van aanjager Olivier Ver west net zoveel elektriciteit op gewekt met windturbines en zonnepanelen als wordt ver bruikt. Marcel Modde Zierikzee De oplevering van het schooltje in Ouwerkerk duurt veel te lang, vindt dorpsbewoner Jakkoo Brouwer. Er zijn volgens hem verschillende enthousiaste men sen die leuke ideeën hebben voor de plek waar tot vorig jaar zomer de basisschool stond. „En die zitten maar te wachten. Dit begint een dossier te worden en het neigt naar iets dat je als burger niet begrijpt." Esme Soesman Ouwerkerk WONt N Tegen de zwarte achterwand met mooie 3D-inbetween gordi|nen in wave uitvoering komt deze eigentijdse zit mooi tot zijn recht. Diverse structuren maken het een spannende combinatie, salontafel hoogglans met een brug van ruwhout. De stof met een gladde structuur in combinatie met een grove poolstof. Grote eigentijdse lamp in combinatie met klassieke kaplampen met een passend kleuraccent. Bezoek onze winkel in Arnemuiden en laat u inspireren en adviseren. Langstraat 2, Arnemuiden T. 0118-601273 RENESSE In de Jacobuskerk aan de Korte Reke in Renesse vindt morgen, zaterdag, een boekenmarkt plaats. Naast de ruim 4.000 boeken wor den er deze dag ook cd's verkocht. Ook is er koffie, thee en koek in de verkoop. De boekenmarkt duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De opbrengst van de boekenmarkt in de Jacobuskerk komt ten goede aan de PKN Kerk Re- nesse-Noordwelle en het Kerkkoor Renesse. MIDDELBURG In het FabLab van ZB|Planbureau en Bibliotheek van Zeeland kan van daag, vrijdag, een 3D-selfie gemaakt worden voor Moe derdag. Geïnteresseerden kunnen zich deze middag laten in- scannen en uitprin ten in een miniatuur ter grootte van vijf centimeter. De kos ten zijn 20 euro per print. Voor deel name geldt een leeftijdsminimum van 6 jaar. KWADENDAMME Natuurmonumen ten houdt vandaag, vrijdag, een vleer- muizenexcursie bij de Zwaakse Weel. De excursie begint om 20.00 uur met een presentatie in het Infopunt aan Zwaaksedijk 5. Daarna gaan deel nemers met de boswachter op zoek naar vleermui zen. De excursie duurt tot 22.15 uur. Aanmelden via na tuurmonumenten.nl. BURGH-HAAMSTEDE Boswachter Alex de Visser was gis terochtend net op tijd om een exmoorveulentje geboren te zien worden. De tweede op de Vroongronden bij Burgh- Haamstede deze week. Wat shetlandveulentjes in het Ga- drabos betreft staat de stand op vijf. De Visser rijdt er tij dens deze kraamweken elke ochtend speciaal voor langs. Even checken of alles goed gaat. „Ik doe het nu elf jaar maar het doet altijd wat. Het is voorjaar. Alles is groen. Het is prachtig. En dan worden er veulentjes geboren. Dat raak je nooit zat." fotowendyjanse BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie 'Fiet sen' van José Koe- brugge; Tonnenma- gazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacque line Binnendijk; BRUINISSE De Vanger, 09.00 en 10.00 uur: Bewe gen voor ouderen, 15.30 en 16.30 uur: Bewegen voor kin deren op muziek-de Pretplanner; BURGH-HAAM- STEDE Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Ex positie 25 jaar mu seum en Wind kracht; Dorpshuis de Schutse, 16.00- 18.00 uur: Herenso ciëteit, 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereni- ging; DREISCHOR Studio Onbekom merd, 13.00-15.00 uur: Keramiekles; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Biljarten/kaarten; NOORDGOUWE Mo More, 15.00- 17.00 uur: Haak- en breicafé; OUWERKERK Dorpshuis, 19.00 uur: Biljartvereniging Phoenix; Waters noodmuseum, 10.00-17.00 uur: Foto expositie Jakarta, de mensen achter de zeemuur; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Openstelling mu seum; FiZi, 20.00 uur: Waldstille; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten toonstelling Zilver van Kaft tot Kaft; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Ouderen- soos, 19.30-21.45 uur: Repetitieavond Harmonievereniging Nut Uitspanning. VEULENTJES GEBOREN JQk JOOST JOOSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53