Zeeland aan zet met Haags geld Schuldhulpverleners zitten zelf in problemen Cafépraat Duw in de rug voor herinrichting Bru 2 Liever een ton per jaar voor een saaie baan, of een modaal inkomen voor een leuke job? Voor jongeren een simpele keuze. ARBEIDSMARKT GELD OF GELUK? Commentaar Ia lang soebatten in Den Haag is er nu geld voor welbepaalde economische projecten in Zeeland. Dat er geld beschikbaar is, weten we al een tijdje. Maar minister Henk Kamp stelde een harde voorwaarde. Zeeland moest de claim concreet maken. Dat is gelukt. De keuze van de speerpunten lijkt logisch. De vast houdendheid van het provinciebestuur wordt beloond met 25 mil joen euro. Het ontwikkelingsbedrijf Economische Impuls Zeeland krijgt een flinke duit. Dit geld komt startende en vernieuwende onderne mers goed van pas. Ook de uitwisseling van nuttige reststoffen tus sen bedrijven krijgt een duwtje. Dat werd tijd. Net als de investe ring in de opleiding van personeel voor de sector windenergie. In het verlengde hiervan ligt het plan voor een technische universiteit. Of dat 'bètacollege' net zo'n succes wordt als het University College Roosevelt moet nog blijken, maar de geplande investering in een la boratorium dat ook door bedrijven kan worden benut, lijkt in elk geval zeer nuttig. Ook gaat een flink bedrag naar het testen en de monstreren van getijdenturbines. Daar liggen goede kansen. Min der gemakkelijk te beoordelen is het aanjaaggeld voor de verbete ring van de samenwerking tussen bedrijfsleven, overheid en onder wijs. Dit deel is weinig concreet. Kennelijk heeft Den Haag er ver trouwen in dat een aantal projecten dat nog in de pijplijn zit, onder steuning verdient en dat de provincie dit zelf wel kan regelen. Zeeland moest veel moeite doen voor dit geld. De opstelling van minister Kamp leek star. Maar uit die zakelijke aanpak zijn nu wel een paar goed onderbouwde projecten gerold. Kamp geeft een flink deel van het benodigde geld. De rest moet uit Zeeland komen. Zo kan de totale injectie groeien tot 60 miljoen of meer. De reacties zijn enthousiast. Nieuwe banen komen in zicht. Dat belooft wat. Zakelijke aanpak van Kamp leidt tot afgewogen selectie van economische speerpunten Dat zegt Rien Heijboer van SHV. Vooral in de Bevelanden, Terneu zen en Schouwen-Duiveland 'is de balans even zoek'. „Omdat het werk vrij intensief is, kunnen we maxi maal twee hulpvragers aan één vrij williger koppelen. We hebben geen vrijwilligers meer op de bank." Volgens hem is het niet zo dat fi nanciële problemen in de provincie vaker voorkomen dan voorheen, maar wordt de hulp van SHV Zee land steeds bekender. Daardoor stijgt het aantal aanvragen snel. Vrijwilligers van SHV ondersteu nen mensen die in het rood staan. Ze helpen papieren te ordenen, brengen in kaart wat de schulden zijn en zoeken naar een manier om inkomsten en uitgaven in even wicht te brengen. Van hen wordt verwacht dat ze financiële kennis hebben en goed met mensen kun- We hebben geen vrijwilligers meer op de bank zitten nen omgaan. Daar krijgen ze ook aanvullende trainingen voor. Vrijwilligers zijn er de eerste maand een aantal uren per week mee bezig en kijken daarna eens in de drie weken hoe het gaat. ALMANAK Aan de bar in dat Vlissingse café zat een man uitvoerig te verha len over de vermeende domheid van onze zuiderburen. Hij had er al een paar te veel op en putte met steeds luidere stem uit zijn repertoire Belgenmoppen. Zijn kompanen keken wat bezorgd naar die ene, breedgeschouderde, man op de hoek van de bar die niet lachte. „Hee, vind jij mijn moppen niet leuk", informeerde hij jolig bij de man. „Weet u wel dat ik een Belg ben?" Voor de moppen tapper was dat geen enkel pro bleem. „Ik vertel ze graag nog een keer, hoor." Opzoomeren voor mooi dorp Strijd om de schoonste stoep ZIERIKZEE Finale RegioRuis in Broghum Maar liefst zeven op de tien jonge Nederlanders verkiezen een leuke baan boven veel geld. Dat blijkt uit een internationaal onderzoek door uitzendbureau Young Capital en de Universiteit Utrecht dat gisteren werd gepubliceerd. Ze ondervroe gen 3.721 jongeren tussen de 17 en 36 jaar uit acht Europese landen. Jisca Mannessen, intercedent bij Actief Werkt! Terneuzen herkent het beeld dat wordt geschetst. „De jongere generatie hecht meer waarde aan een goede werksfeer, leuke collega's en een leuk bedrijf', zegt ze. „Ouderen vinden dat ook wel belangrijk, maar die zitten vaak met financiële verplichtingen." Daar voegt Sabine Weeda van Tem- poTeam Goes aan toe dat het ook per vakgebied verschilt. „Niet in elke branche liggen de vacatures voor het oprapen. Sommige men sen moeten blij zijn met elke baan die ze kunnen krijgen." Dat jongeren graag wat te kiezen hebben, blijkt ook wel uit het feit dat de helft van de Nederlandse res pondenten de voorkeur geeft aan een contract voor bepaalde tijd. Verrassend, volgens onderzoeker Werner Liebregts. „Rationeel ge zien zou het contract voor onbe paalde tijd met alle bijkomende ze kerheden het ideaal moeten zijn van iedere werknemer. Niets is minder waar: jongeren willen zich juist vrij voelen." Ze zeggen de op ties te willen openhouden om te kunnen gaan reizen, studeren of zich zo breed mogelijk te ontwik kelen bij verschillende werkgevers. Volgens Chris van der Wel, inter cedent bij Randstad Middelburg, zijn die voorkeuren niet meer dan logisch voor de onderzochte leef tijdscategorie. „Iedereen zou het liefste een uitdaging aangaan, of een tijdje naar het buitenland gaan. En dat kan ook allemaal als je jong bent. Maar op het moment dat jij een hypotheek hebt en twee kinde ren, moet je toch andere afwegin gen maken." Dat wordt onder schreven in het onderzoek van YoungCapital en Universiteit Utrecht: hoe ouder de responden ten, hoe meer waarde ze hechten aan zekerheid. Verder liet het onderzoek zien dat jonge Europeanen het belang rijk vinden om iets te kunnen leren bij hun werkgever, dat ze waarde Jongeren willen zich vrij voelen en alle opties openhouden hechten aan duidelijke kaders en graag maatschappelijk verant woord bezig zijn. Nederlandse res pondenten geven maar weinig om een goede reputatie van het be drijf, de mogelijkheid om thuis te werken, of om gadgets zoals een te lefoon of laptop van de zaak. Belangrijk voor werkgevers om in hun oren te knopen, denkt CEO van YoungCapital Ineke Kooistra. „De tijd dat je jong talent met al leen een dik salaris over de streep trok, is voorbij. Wie een duurzame relatie met millennials wil opbou wen, zal zich echt moeten verdie pen in hun manier van denken." In de commissie uitte de VVD nog pittige kritiek op de voortgang en handelswijze van de eigen wethou der. Het liberale raadslid Dick Meulblok blies donderdagavond in de gemeenteraad met een motie wat lucht in de zaak. Met steun van CDA, SGP, LSD en Christenunie stelt de raad een budget beschik baar voor inhuur van een extern bureau. Daarmee krijgen de ge meentelijke beleidsambtenaren hun handen vrij om uitvoering te geven aan de politieke wensen die er nog liggen voor revitalisering van Bruinisse, aldus Meulblok. Hij krijgt een adviserende rol in de projectgroep en wordt aange spoord met een initiatiefvoorstel te komen. De voortgang van 'Brui nisse Voortvarend' staat op aan dringen van verschillende fracties in september opnieuw op de agenda. vrijdag 21 april 2017 n SHV Zeeland (SchuldHulpVrij- willigers) krijgt de laatste maan den meer aanmeldingen van hulpvragers dan van vrijwilli gers. En dat is een probleem, want zo kunnen mensen met schulden niet snel genoeg ge holpen worden. Elodie Kint Terneuzen - Rien Heijboer, SHV Zeeland Meer info: shvzeeland.nl Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE Palen en borden poetsen, het gat van Goudzwaard inzaaien, het ijzeren hek werk vervangen door een subtielere afscheiding, snoeien en meer. Dorps raad en ondernemersver eniging hebben de schouders onder een grote opzoomeractie ge zet, tevens startsein van een actie van de stichting Burghse Dag om juten bloemenzakken onder in woners te slijten. ZIERIKZEE Viergever in raad Ronald Viergever (39) is gisteravond geïnstalleerd als raadslid voor de SP in Schouwen-Duiveland. Hij neemt tijdelijk waar voor de zieke Wim Hefti. Vier gever is de partner van fractievoorzitter Anita de Vos en zit voor de SP ook in provinciale staten. De verwachting is dat Hefti over zestien weken weer voldoende is hersteld om zijn raadslidmaatschap te hervatten. OUWERKERK Vanaf 8 mei gaan ze er in Ouwerkerk weer voor. Dan begint opnieuw de strijd om de schoonste stoep. Tien weken lang trekt een jury incognito langs de deuren om de houder van de mooiste stoep uiteindelijk met een bloemetje te belonen. Met die actie reageerde de dorpsraad vorig jaar op de vele klachten over onkruidbestrijding. Inmid dels gaat het daar goed mee, aldus dorpsraad voorzitter Peter Vijver berg. Juanita de Potter, Dis tinguished en Zumuz strijden morgen in de fi nale van RegioRuis van de wedstrijd voor jonge popmuzikanten. De win naar krijgt een bedrag en optredens op het Anywave Festival en bij de Zeeuwse Belofte op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Aanvang finale: 20.00 uur. Jongeren Elodie Kint Vlissingen -Werner Liebregts, onderzoeker Universiteit Utrecht Een ferme duw in de rug en wat hulp van buitenaf moet weer wat schot brengen in de herin richtingsplannen voor het hart van Bruinisse. De VVD-fractie in de gemeenteraad van Schou wen-Duiveland schiet wethou der Wout van den Berg te hulp, voordat de uitvoering werkelijk spaak loopt. Marcel Modde Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51