f Moordenaar Edwin S. mag op verlof Lekkerder dan de friet van Ingeborg en Marco Poel kan niet, oordeelde de Friettest-jury. 4 WK X Zwolle Yes. Daar gaan de handen in een highfwe tegen el kaar. Marco (46) en In geborg (42) Poel, eige naren van het Swolsch Friethuys, hadden al het idee dat zij een meer dan uitstekend frietje bak ten. Het nieuws dat zij als eerste zijn geëindigd in de Friettest 2017 van het AD, die morgen verschijnt, is voor hen een verrassing én een be vestiging. „We vermoedden dat wij aan de top zouden meedraaien. Maar het was toch wel zo spannend dat we de afgelopen nachten bijna geen oog hebben dichtgedaan." De ingezette opmars van verse friet wordt in de jaarlijkse test bevestigd. Op veel plaatsen openen nieuwe za ken hun deuren en het niveau schiet in de breedte eveneens omhoog. Voor de consument is het steeds eenvoudiger een kwalitatief zeer goed frietje te vinden. Om in dat veld als eerste, vóór de Ermelosche Frietzaak en Pieperz in Veghel te eindigen, moet je wat in je mars hebben. 'Subliem' is dan ook het jury-oordeel. „Lekkerder kan een friet niet smaken." Marco Poel: „Ik ben arrogant genoeg om te zeg gen dat ik weet dat wij goede friet maken. Ik vraag gasten nooit of het heeft gesmaakt, want ik ben er zeker van dat iedereen het lekker vindt." Impulsief Het Swolsch Friethuys is nog geen twee jaar open en voor het echtpaar Poel is het 'nog elke dag een feestje'. Gepokt en gemazeld in de horeca ziet Marco zijn kans schoon als er begin 20x5 op het Grote Kerkplein in Zwolle een pandje vrijkomt. „Ik had met mijn grote mond al jarenlang lopen roepen dat ik als eerste in Zwolle een zaak in verse friet wilde beginnen. Toen die kans kwam, aar zelde ik geen seconde." Marco is im pulsief en extrovert, Ingeborg rustig en bedachtzaam. „Wij zijn eikaars tegenpolen. Maar het werkt wel." Het interieur van oude pand wordt kaalgeslagen en met mini male middelen vanaf de grond op gebouwd. „De lambrisering is af komstig van banken uit een geslo ten kerk in Apeldoorn. De prijsbor- den vonden we in de garage, ze zijn met een simpel touwtje opgehan gen. Van tuingaas maakten we zelf houders voor de frietzakken. Men sen vinden die sfeer authentiek." Ingeborg: „Voor mij was belang rijk dat wij, zonder dat nadrukkelijk aan de grote klok te hangen, een duurzaam bedrijf zouden neerzet ten. Houten vorkjes, papieren punt zakken, olie wordt gerecycled. Plas tic komt in de zaak vrijwel niet voor." Een zoektocht in aardappelland brengt hen bij groothandel John van der Kroon en het ras Agria met schil. „Niet biologisch. Ik ben daar niet zo van." Daarna volgt de sprong in het diepe. „Zwolle moest wennen aan verse friet. In die beginperiode was het af en toe even slikken. Was je een hele maandag open geweest en stond er 50 euro op de kassa." Langzaam maar zeker komt de loop erin. „Buurtbewoners kwamen hun friet halen, maar wilden er ook 'iets' bij. Dat was de aanleiding om het assortiment uit te breiden met kroketten, huisgemaakte frikadel len, eierballen en een Vechtdal ge haktbal." Ingeborg ontwikkelt haar 'frietje stoofvlees', Marco legt eer in met de door hem gecreëerde piccalilly. En soms hangt ineens Jonnie Boer van sterrenrestaurant De Librije aan de lijn omdat hij friet voor het perso neel wil hebben. Zo groeien de Poe- S. werd in 1992 betrapt terwijl hij bezig was met een inbraak, stak de 69-jarige bewoner dood en ver wondde diens vrouw. Vier dagen eerder had hij bij een inbraak in Amstelveen al de be woonster in haar borst geschoten, maar zij overleefde dit. S. bleek ook op zijn ex-vriendin te hebben ge schoten. Omdat hij weigerde mee te wer ken aan gedragskundig onderzoek, kon hij geen tbs krijgen. Daardoor belandde hij uiteindelijk met le venslang achter de tralies. De strafrechtketen worstelt ech ter met levenslang, omdat Neder land door Europese rechters op de vingers is getikt. In de praktijk is er namelijk zelden iemand met gratie vrijgekomen uit levenslang, terwijl dat volgens internationale verdra- W S. moet aantonen dat hij zich in de samenleving 'staande kan houden' gen wel moet kunnen. De laatste keer dat een levenslanggestrafte hier gratie kreeg, was in 1986. De drievoudig moordenaar Hans van Zon werd vrijgelaten na zeventien jaar gevangenschap. Hij leefde nog twaalf jaar in vrijheid, tot hij stierf aan drankmisbruik. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (WD, Justitie) heeft onder de Eu ropese druk daarom een commissie in het leven geroepen die na 25 jaar cel moet beoordelen of een levens- langgestrafte toch niet enige vorm van verlof moet kunnen krijgen. Of op zijn minst zicht hierop. Die commissie moet in juni starten. Voor S. duurde dit te lang: hij stapte naar de rechter, net als de Chinese viervoudige moordenaar Loi Wah C. (58) vorige maand. Die zaak loopt nog. Voor S. geldt dat hij tijdens verlof moet aantonen dat hij zich in de sa menleving 'staande kan houden'. Er waren verder geen bezwaren te gen het verlof, zegt de beroepscom missie. Dijkhoff, die hiertegen niet in beroep kan, moet nu binnen twee maanden een resocialisatie- plan voor de man laten maken. Bin nen drie maanden moet zijn eerste tijdelijk verlof een feit zijn. V> .1 f vrijdag 21 april 2017 Paul Hovius De man die levenslang gevangen zit voor de dood van een oudere man in 1992, mag op verlof. Dat heeft de Raad voor Strafrechts toepassing gisteren bekend gemaakt. Edwin S. zit al bijna 25 jaar vast voor doodslag op een inwoner van Badhoevedorp. Tobias den Hartog Den Haag ^-Edwin S. vermoordde een 69-jarige man. TEKENING PETRA URBAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4