■I Hé, dat mannetje ken ik 66 7 MAISON MARLOUS ■I ii ia JTHAVN17 Van asbak tot zitzak Eerst boren, dan de waterpas Zagen? Denk aan de bovenkant Ga opzoek naar tipp-ex Rond kerst stond ik in de kringloop met een kersthanger in mijn handen die ik voor mijn moeder wilde meenemen. Hij leek voor haar gemaakt. Hij kwam me zelfs zó bekend voor dat ik op een gegeven moment nattigheid begon te voelen. Langzaam drong er een herinnering door van mijn moeder die vertelde dat ze een heleboel kerstspullen naar de kring loopwinkel had gebracht. Toen ik nog eens goed keek naar de spullen die daar uit gestald op tafel lagen, realiseerde ik me dat ze allemaal van mijn ouders zolder kwamen. Dat is de reden dat ik, als ik spullen wegbreng naar de kringloop, dat bij voorkeur in een andere plaats doe. Wat natuurlijk super onpraktisch is en amper voorkomt. In de praktijk komt het erop neer dat ik regelmatig met mijn eigen rommel word geconfron teerd bij mijn lokale kring loop. Familiedag Zo heeft er tijdenlang een door mij afgedankte knuf felolifant beschuldigend kijkend bij de ingang van een kringloop gezeten. Ik heb die zaak om die reden een tijdje gemeden. Onlangs bezocht ik een familiedag bij mijn oom en tante die aan de andere kant van het land wonen. Tradi tiegetrouw gingen we die dag ook langs bij de lokale kringloop (overigens niet om dingen weg te brengen). Want zoals ik al in een eerdere column zei: wat je van ver haalt, is lekker. De inboedel van een kringloop too kilometer verderop voelt direct een stuk exoti scher dan die van thuis. In de kringloop kwamen mijn moeder en ik dit man netje tegen. 'Goh', zei mijn moeder, 'zo'n houten Erzge- birge rookmannetje heeft je Een afgedankte knuffelolifant heeft me lang beschuldigend aangekeken tante ook.' 'Nu je het zegt!' zei ik, 'dat is toevallig. Die heeft ze toen nog met nog kerst meegenomen. Je zet er een rookkegeltje in, die steek je aan en dan komt er rook uit zijn mond. Is het net of hij staat te roken. Grappig. Deze is er wel slechter aan toe dan die van haar. Zijn pijp ont breekt. En hij had ooit iets in zijn linkerhand. Maar AAN DE SLAG leuk. Ik neem hem mee!' Weer thuis pakten we onze schatten uit, waarbij het houten rookmannetje direct de aandacht trok. We hadden immers goede herinneringen aan de kerst waarop zijn veronderstelde tweelingbroer tevreden op tafel had staan roken. Staf 'Nou, wat grappig!' riep mijn tante op haar beurt, 'die hebben wij óók. Gehad. Ik heb die van ons naar de kringloop gebracht. Die van mij had zijn pijp trouwens nog. O, deze is ook de staf in zijn linkerhand kwijt. Wat toevallig.' De dag vorderde. Mijn Erzgebirge rookmannetje kwam regelmatig ter sprake. Familieleden die erlangs lie pen, merkten op dat ze zoiets eerder hadden gezien. Was het niet met kerst? Maar dat exemplaar had een pijp in zijn mond gehad. En nog een attribuut in zijn andere hand. Ze wisten niet meer wat. Maar wat een toe val. En dat is nu het hele pro bleem met toeval. Het be staat niet. vrijdag 21 april 2017 II II II ■I II II ii II II M II II II Sï ll II ii ii ii ii Art Ik boor altijd het bo venste gaatje en zet de rail vast. Daarna haal ik pas de waterpas erbij en teken de andere gaatjes af. Dan weet je zeker dat de rail lood recht komt te zitten en dat die niet een paar millimeter verschuift met aftekenen. Dan pas een nieuwe rail ernaast bevestigen. Moet je gaan zagen in een meubelpaneel? De kant die na het zagen het mooist blijft, is de bovenkant van je zaagwerk. Denk daar aan met aftekenen. Werk de kopse kanten af met kantenband. Je legt het op de zaag snede en met een strijk bout zit het er zo op. Overschot wegsnijden. Als je met een wit meu belpaneel werkt, zorg dan dat je een flesje tipp-ex aanschaft. Hiermee kun je kleine beschadigingen en zaagsneden afwerken. Je moet er niet met een vergrootglas op gaan zitten, want je blijft het een beetje zien, maar het geheel ziet er keurig uit. Het liefst brengt Marlous haar oude spullen naar een kringloopwinkel die niet in de buurt is. Anders staat ze ineens oog in oog met haar eigen rommel... Rauchermanner worden gemaakt in het Duitse Erzgebirge (Ertsge bergte), wereldwijd bekend om zijn houtsnij kunst. Kitsch, zoals zo'n rook mannetje, mag. Zeker in een strak interieur. Ont houd ook goed: wat de één kitsch vindt, vindt de ander nog hartstikke bin nen de grenzen van het toelaatbare vallen. Doe dus lekker wat je wil, pra- ten doen de mensen toch wel. Verzamel je meest dierbare voorwerpen in een mooie vitrinekast. Zo kan je ervan genieten zonder dat de leefruimte er direct uitziet als een uitdragerij. O ja, nog één tip om mee af te sluiten: kerstdecoratie is echt niet alleen aan de maand december voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45