Scalda gaat de krimp in onderwijs te lijf 9 „Ik ben verschrikkelijk blij met dit geld", meldt Ferdinand Dees, een van de initiatiefnemers van het testcentrum voor getij denenergie op de Grevelingendam. „Nu kun nen we dit project een enorme versnelling geven." De getijdenenergie heeft de toe komst. Bij het Tidal Technology Center kunnen verschillende soorten turbines worden gede monstreerd. Daarvoor bestaat we reldwijd belangstelling. Op de Grevelingendam komt een inter nationaal innovatie-, test-, certifi- cerings- en demonstratiecentrum voor getijdenenergie. Niet alleen voor bedrijven, ook voor het on derwijs en zelfs toeristen. In april volgend jaar kan het open, mits nog voor het stormseizoen, dat in oktober begint, de benodigde damwanden worden geslagen. Er was dus haast bij deze aanvraag. Dees: „Hier komt straks de hele wereld een kijkje nemen." „Dit helpt de energietransitie een boost te geven." Ook programma manager Daniel Goedhuis van Smart Delta Resources (SDR) is 'heel blij' met het geld uit Den Haag. Smart Delta Resources is een samenwerkingsverband van bedrijven in Nederland en Vlaan deren. Via buisleidingen transpor teren ze waterstof, restwarmte of CO2 naar elkaar. De afvalstof van de een kan zo dienen als energie voor de ander. Door het project wordt de C02-uitstoot beperkt. Om het netwerk aan leidingen aan te leggen is een infrastructuur fonds nodig van 10 miljoen euro. „Het geld van het Rijk zie ik als een eerste stap", zegt Goedhuis. Omdat het lang duurt voor bedrij ven hun investeringen in SDR te rugverdienen, kunnen ze een steuntje in de rug goed gebruiken. „Maar het is een revolverend fonds", verklaart Goedhuis. „Het geld moet dus weer terugkomen." f „Het Joint Research Centre is het fundament onder het uiteindelijke bètacollege dat we in Zeeland wil len creëren", verklaart Ton Bran denbarg van de stuurgroep Cam pus Zeeland. Voor alle partijen, zo wel kennisinstituten als bedrijven, die werken op het gebied van del tatechnologie, water energie en de biobased economy komen er ge zamenlijke laboratoriumfacilitei ten. Deels bestaan ze al (in Yerseke en Terneuzen) maar de kern moet aan het Groenewoud in Middel burg komen, als onderdeel van het samenwerkingsverband tussen HZ en University College Zeeland om te komen tot een technische universiteit. „Het Rijk wilde niet dat het alleen een laboratorium voor een onderwijsvoorziening zou worden", legt Brandenbarg uit. In totaal is 20,7 miljoen euro nodig. De provincie wil 5 miljoen betalen, Middelburg 1 miljoen en 8,7 miljoen moet worden geleend. „Het is belangrijk dat de schwung die we nu hebben erin blijft." Ge deputeerde Jo-Annes de Bat is blij met het geld uit Den Haag, maar in de pijpleiding zitten nog veel meer projecten die de structuur van de Zeeuwse economie kunnen ver sterken. Project zes, het aanjaag - geld voor het actieprogramma Zeeland in stroomversnelling, is dus eigenlijk bedoeld om ervoor te zorgen dat het niet blijft bij de an dere vijf projecten waarvoor mi nister Kamp nu de portemonnee heeft getrokken. „We hadden zes tig projecten en er kunnen nog nieuwe bijkomen. De aanjaaggel- den zijn bedoeld om die nog een stap verder te brengen." Er kunnen bijvoorbeeld haalbaarheidsstudies van worden betaald. Een onafhan kelijke commissie van deskundi gen gaat bepalen hoe dit geld wordt besteed. „Zij gaan ons advi seren. De provincie is alleen maar het loket." De krimp slaat de komende jaren flink toe, net als in het voortgezet onderwijs. Het ROC verwacht zo'n duizend leerlingen minder in de komende acht tot tien jaar. Scalda heeft nu zo'n 8.600 studenten. „Er is ons veel aan gelegen om zo lang mogelijk een zo breed moge lijk opleidingenaanbod te houden", zegt bestuursvoorzitter Hendrik- Jan van Arenthals. „Scalda is uniek in Zeeland: we zijn de enige brede mbo-instelling. Als jongeren bij ons niet terechtkunnen, moeten ze ver reizen voor hun opleiding. We voe len daarom een enorme verant woordelijkheid." Tegelijkertijd móet Scalda iets doen, want minder studenten bete kent minder geld. Van Arenthals: „We willen een organisatie neer zetten die een stootje kan hebben. We willen minder afhankelijk wor den van grote studentenaantallen. Daarom moeten we zaken slim or ganiseren." Scalda denkt bijvoorbeeld aan meer 'hybride opleidingen', zoals de Zeeuwse praktijkopleiding ou derenzorg. Daarin werkt het ROC samen met de HZ en vijf ouderen zorgorganisaties. Studenten volgen praktijklessen op de werkvloer en krijgen theorie op school. „Ze zijn gemotiveerder omdat ze meteen praktijkervaring opdoen, en wij creëren meer massa door de samen werking met scholen en instellin Als jongeren bij ons niet terechtkunnen, moeten ze ver reizen voor hun opleiding gen." Scalda onderzoekt of ook voor andere opleidingen zulke samen werkingen aangegaan kunnen wor den. Scalda denkt er ook over oplei dingen samen te voegen tot bredere opleidingen, of (delen van) oplei dingen nog maar op één plek in Zeeland aan te bieden. Zo worden de studentenaantallen per oplei ding groter en is het makkelijker om stageplaatsen te vinden. Behalve de dalende leerlingaan tallen, heeft Scalda nog een aantal zaken om over na te denken. Zo voorziet de school een lerarente kort. Vooral voor technische vakken en specialistische opleidingen is het steeds lastiger om aan goede docenten te komen. Daarnaast ko men meer zorgleerlingen naar Scalda, onder meer als gevolg de in voering van het passend onderwijs. In september moet duidelijk zijn welke maatregelen Scalda gaat ne men. PZC ONLINE TWITTER Joanne Plattel @joanneplattel Yesss! 'Zeeuwse' is trending op twitter... altijd een beetje heimwee... vrijdag 21 april 2017 PC 5 miljoen naartoe A Ferdinand Dees Door de 4,1 mil joen euro uit Den Haag kan het testcen trum voor ge- tijdenenergie volgend jaar april open. Daniel Goedhuis De 1 miljoen voor Smart Delta Resour ces helpt de uitstoot van C02 in Zee land te vermin deren. A Ton Brandenbarg Er gaat 7 mil joen naar ge zamenlijke la boratoriumfa ciliteiten voor kennisinstitu ten en bedrij ven. Jo-Annes de Bat 5 miljoenm vaart te hou den in het actiepro gramma van Jan Peter Balkenende voor Zee land. Mbo-school Scalda onderzoekt de komende maanden hoe zo veel mogelijk opleidingen kun nen blijven bestaan, als de stu dentenaantallen dalen. Cornelleke Blok Terneuzen - Hendrik-Jan van Arenthals UW MENING Het verhaal van Jayden die bij RBC werd weggestuurd omdat zijn ouders zich langs de lijn niet konden gedragen, leidt tot discus sie op onze Facebookpa- gina. Ronnie Verstraaten vindt: „Ja goed idee van RBC Roosendaal, ik heb jaren lang F-jes gefloten en er gerde me toen al mateloos aan het gegil van die idiote ouders langs de lijn, laat de kinderen gewoon lekker ballen en op een hoopje lopen en vlinders achter volgen, als je kind geen ta lent heeft zal hij ook nooit goed worden door het ge krijs van een overspannen moeder." Gistermiddag verscheen aan het eind van de middag ineens het woord 'Zeeuwse' in het lijstje van trending onderwerpen in Zeeland. Dat was dan vooral te danken aan het nieuws dat Den Haag flink de portemonnee gaat trek ken voor de Zeeuwse eco nomie. Dat kreeg overigens niet louter positieve reac ties, tweets als deze waren er ook: 'Ja dat heeft zin? Niemand die daar dood wil worden gevonden. #zee- land' (@ffmelden) ONLINE TOP-5 1. Stelende directeur liet het breed hangen 2. Wegpiraat drukt politie auto bijna van de weg op A58 bij Goes 3. Spannende nacht voor Zeeuwse fruittelers 4. Voetbalclub RBC stuurt Jayden (7) weg om gedrag ouders 5. Buxusmot teistert Ter neuzen Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie ft facebook.com/depzc ië) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35