Gapinge betreurt stilzetten van molen Hoogleraar neemt afscheid met symposium in Yerseke 5 Schelpdierenen Aad Smaal uit Zierikzee, ze zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Tot vandaag. Hij gaat met emiritaat. Aad Smaal kent de schelp dierenwereld als zijn broekzak. Kwekers, hande laren of natuurorganisaties in bin nen- en buitenland, allemaal heb ben ze met hem of zijn onderzoe ken te maken gehad. Vandaag neemt de hoogleraar duurzame schelpdiercultuur aan de Universi teit van Wageningen afscheid met een symposium in Yerseke. Smaal is iemand die graag de wetenschap en praktijk aan elkaar koppelt. „Ik ben altijd een toegepast weten schapper geweest", zegt hij. „Dat is leuker." Op de vraag welke on derzoeken er wat hem betreft uit springen noemt hij er dan ook een paar waarbij een directe relatie met de praktijk te leggen valt. Bij voorbeeld het onderzoek dat mos selen een positieve invloed heb ben op de productie van hun eigen voedsel. Mosselen eten algen, maar met hun poep zorgen ze er ook weer voor dat algen snel groeien. Als je mensen op ideeën brengt, gebeurt er altijd wel wat Met dit gedrag zorgen de mosselen ervoor dat het water helderder wordt en dat is gunstig voor het onderwaterleven. „Dit onderzoek wordt ook gebruikt om te verkla ren waarom het ecosysteem na het gereedkomen van de Oosterschel- dekering gezond is gebleven." Een onderzoek waar de mossel sector bij betrokken is, is het effect van mosselzaadvisserij op het Wad op de natuur. Jarenlang voerden kwekers en natuurorganisaties strijd met als centrale vraag: is het opvissen van mosselzaad op het Wad nu wel of niet schadelijk voor de natuur? „De uitkomsten lieten zien dat als je mosselzaad opvist en naar een perceel brengt, dan dit leidt tot meer soortenrijkdom op die kweekpercelen. Dat had nie mand verwacht, dat op kweekper celen waar mosselen komen en gaan, dat daar meer dan too ver schillende soorten voorkomen", zegt Smaal. „En er zitten ook soor ten bij die je ergens anders niet aan treft, zoals de gehoornde slijmvis." Uit dit onderzoek blijkt ook dat het opvissen van zaadbanken voor een deel geen effect heeft omdat onder natuurlijke omstandigheden die zaadjes toch wel dood waren ge gaan. Bij de mosselzaadvisserij bij de Afsluitdijk is wel sprake van een tijdelijke negatieve invloed op de biodiversiteit, maar de natuur her stelt zich wel. Wetenschap en praktische toe passingen. Smaal houdt er wel van. „Als je mensen op ideeën brengt gebeurt er altijd wel wat", zegt hij. „Ik ben bezig ook met een boek met 25 auteurs vanuit de hele wereld over wat je allemaal kan doen met schelpdieren. Ze hebben niet alleen maar een functie in het ecosysteem, eten voor mens en dier, maar ze hebben ook een rol in de kustverde diging (riffen van schelpen om bij voorbeeld golfslag te dempen, red.) en ze kunnen ook vervuiling tegen gaan, door het teveel aan voedings stoffen te laten wegfilteren. Dat ge beurt bijvoorbeeld al bij de visteelt en in Zweden wordt water gezui verd met schelpdieren op dunbe volkte plekken waar waterzuive ring te duur is." Het pensioen is voor Smaal geen definitief afscheid van de weten schap. Hij blijft nog vijfjaar emeri tus hoogleraar. Dat betekent dat hij de mensen die nu nog werken aan hun promotieonderzoek kan blij ven begeleiden. „En ik wil nog wat dingen blijven doen, zoals artikelen schrijven", zegt hij. „Jammer, vreselijk jammer", zucht vrijwillig molenaar Jan Jobse van de Gapingse molen. De korenmolen is één van de 48 Nederlandse molens, waarvan vijf Zeeuwse, die stilstaan op advies van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. De molen is de lieveling van het dorp. De meeste Gapingers zijn er donateur van. De molen, eigendom van Stichting Ko renmolen de Graanhalm, heeft een grootscheepse restauratie achter de rug en draaide net weer lekker. Boosdoeners zijn de bouten in de roedeverbindingen. Jobse: „Vroeger werd het kruis met de vier wieken gevormd door twee stalen roeden. Daarop zijn de wieken bevestigd. Sinds 2011 is die constructie op ad vies van de Rijksdienst aangepast. Om roest tegen te gaan wordt het staal verzinkt. De roede is nu in tweeën gedeeld en die delen wor den na het zinkbad aan elkaar gelast door een flensverbinding met bou ten. Die blijken kwetsbaar te zijn. De Graanhalm heeft één zo'n nieuwe roede uit twee delen en een oude. We zouden met één roede kunnen draaien." Collegamolenaar Piet-Jan Lande- gent van pannenkoekenmolen de Graanhalm in Burgh-Haamstede doet dat wel. Laconiek: „Ik heb die roede van twee delen eraf gehaald. Die ligt nu bij ons in de tuin. Met die oude draaien we. Da's best te doen. We hebben dat deze week ge daan en dat blijven we voorlopig maar zo doen." De Westkapelse molenaar Piet Roelse van de Noorman grinnikt: „Ja, veel vrije tijd nu. Ik kreeg hier over bericht van de gemeente Veere, eigenaar van de molen. Het zou wel heel zonde zijn als alles naar de schroot moet. De molen draait niet heel intensief, dus de be lasting op die bouten is niet zo groot. Ik zou zelf wel durven draaien. Maar ja, we staan direct aan een woonstraat. Als er iets gebeurt blijft dat niet op ons eigen terrein." Jobse zet de molen wekelijks even 'in beweging'. „Stilstand is achter uitgang. Ik draai de wieken met de hand één of twee slagen zodat het regenwater uit het zeil om de wie ken kan lopen. De molenkap draai ik ook regelmatig een slagje. Maar ja, hoe het nu verder moet? Geld voor vervanging hebben wij niet. De Rijksdienst heeft beloofd voor de nationale molendag te laten weten of we al of niet mogen draaien." De Dienst broedt nu op twee mogelijke oplossingen: terug naar de 'oude situatie', dus vervanging door roeden uit één stuk of repara ties uitvoeren. De andere Zeeuwse molens zijn de korenmolen in Nieuwvliet en De Hoop in Zierik zee. Bericht voor onze adverteerders rDE PERSGROEP vrijdag 21 april 2017 PC Smaal is man van de praktijk Melita Lanting Yerseke -Aad Smaal, hoogleraar De dorpsmolen van Gapinge staat stil. Tot grote teleurstelling van molenaar en dorp. De Graanhalm draaide net goed na de grote restauratie. Wat nu? Annemarie Zevenbergen Gapinge l.v.m. Koningsdag is de sluittijd voor het opgeven van advertenties, voor plaatsing op vrijdag 28 en zaterdag 29 april en maandag 1 mei, een dag eerder dan regulier. Kijk voor meer informatie op persgroep.nl/nieuws of neem contact met ons op via advertising.zeeland@persgroep.nl. NEDERLAND Aad Smaal: „Ik ben altijd al toegepast wetenschapper geweest. Dat is leuker." foto ernestaverburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31