Waterschap worstelt met reuzenberenklauw Nieuw grof geschut in het Bevrijdingsmuseum OM eist 14 jaar cel voor fatale schietpartij Terneuzen 4 Bijzonder noemde de advocaat-generaal de tranen, maar desondanks vindt zij 14 jaar cel op zijn plaats voor de moord op Gideon Verhelst door Suanley C. Uitslaande brand snel uit in de Brouwerijstraat fataal. Suanley C. is een getroubleerd man. Hij werd al eens in zijn buik ge schoten, zijn huis werd beschoten. De vader van Gideon Verhelst heeft bij het gerechtshof op een indruk wekkende manier vergiffenis ge schonken aan Suanley C., de man die zijn zoon doodschoot op 30 no vember 2014. Een omhelzing en tranen in het Paleis van Justitie in Den Bosch. De advocaat-generaal noemde het gisteren bijzonder, maar het deed weinig af aan de strafeis die haar collega in oktober 2015 ook al uit sprak. Eén jaar minder. Wat haar betreft moet C. veertien jaar de ge vangenis in, nog altijd een jaar lan ger dan de rechtbank in Middel burg oplegde. „Want laten we wel wezen. De vergiffenis is bijzonder, maar komt vooral voort uit de wens dat er nu eindelijk een einde komt aan het geweld in Terneuzen." En dat terwijl Gideon Verhelst nau welijks een rol speelde in de fami lievete tussen Antilliaanse families in de Scheldestad. Gideon Verhelst werd het slachtoffer van de mensen waarmee hij omging. „Voor Gideon was ik ook niet bang", zei C. bij het gerechtshof. Maar Verhelst liep die avond van 30 november samen met Rachid B. door het centrum van Terneuzen. C. had net die avond zijn verjaardag gevierd en liep met zijn neef over de Markt, toen hij de anderen te genkwam. Dat liep uit op ruzie. Daarbij stak Rachid de neef in de nek, daarvoor heeft hij anderhalf jaar cel gekregen. Suanley rende achter de twee aan en schoot een keer of zes met de revolver die hij eerder die avond kreeg. Twee kogels in de rug werden Gideon Verhelst De vergiffenis komt voort uit de wens dat er nu eindelijk een einde komt aan het geweld in Terneuzen Hij is er, aldus een psycholoog, een angstige man van geworden. De vraag is hoezeer die angst een rol speelde bij de schietpartij. Volgens de aanklager nauwelijks, volgens advocaat Menno Buntsma substan tieel. En wat nog meer moet worden be antwoord door het hof. Zag Suanley C. dat zijn neefin de nek was gesto ken voor hij de achtervolging in zette of niet? Was dat een motief om te schieten? Zijn neef had ver klaard dat hij zijn wonden eerst niet eens had gemerkt en dat hij pas in een zakte toen ze de achtervolging al hadden ingezet. Ook hier ver schillen de aanklager en de advo caat van mening. Buntsma pleitte voor noodweerexces. Volgens hem heeft de angst meegespeeld en was de achtervolging en het schieten een poging om te voorkomen dat hem hetzelfde zou overkomen als zijn neef. De aanklager stak haar verbazing over het Antilliaanse conflict in Terneuzen niet onder stoelen of banken. „Het is een spiraal van ge weld, agressie en provocaties. Ver dachte had wat mij betreft een bij zonder kwalijke gewelddadige bij drage aan deze geweldsspiraal. Dat kostte één, maar bijna zelfs twee le vens." Het geweld waarop ze doelde lijkt momenteel iets te zijn geluwd, maar volgens ingewijden schuilt erachter een conflict dat al tiental len jaren geleden op Curasao ont stond. Dat zou betekenen dat het geweld nu is opgehouden, maar dat nieuwe escalatie altijd sluimert. Het gerechtshof doet op donderdag 4 mei uitspraak. Vanaf 1 november mogen overhe den ook op onverharde terreinen geen gif meer gebruiken om on kruiden te bestrijden. Rian de Feij- ter, dagelijks bestuurder bij het waterschap, maakt zich grote zor gen. „Het is nu al een intensief ge vecht. Ik hou dan ook mijn hart vast. Als we een plant die zo hard groeit, niet meer chemisch mogen bestrijden, wordt het echt heel las tig. We hopen dat voor de reuzen- berenklauw een uitzondering wordt gemaakt." Scheldestromen is bezig de han- broedseizoen. „De verkeersveilig heid staat voor ons bovenaan, maar we doen er ook alles aan om flora en fauna te beschermen", zegt De Feijter. Er wordt daarom tot maximaal twee meter uit de kant gemaaid. In de praktijk blijken daar heel weinig vogels te broeden. Mochten die er toch zijn, dat wordt er in een straal van vijf meter rond het nest niet gemaaid. De Feijter stoort zich verder aan het toenemend aantal blikjes dat in de wegbermen is te vinden. De blikjes kunnen in de machines te rechtkomen of na het verhakselen zelfs in de voedselketen belanden, waarschuwt zij. „Ik vind het wel zorgelijk als ik zie hoeveel blikjes er worden weg gegooid. Mensen kunnen blijkbaar wel volle blikjes meenemen, maar de lege mee terug nemen is te veel moeite." Ronduit trots is het Bevrijdings museum Zeeland op haar nieuwste pronkstuk: het geschut van een in de Tweede Wereldoorlog gezonken Duitse mijnenlegger. Het is samen met een documentaire over de ber ging vanaf nu in het museum te zien. Niet minder dan veertig maan den hebben vrijwilligers van het museum in Nieuwdorp gezwoegd op restauratie van het geschut. Het werd gevonden op het wrak van een Duitse mijnenlegger die in 2013 uit het Veerse Meer is geborgen. Van origine was het een lan dingsvaartuig. Het zou worden in gezet bij operatie Seelöwe: de Duitse invasie van Groot-Brittan- nië. Nadat de invasie werd afgebla zen, werd de MFP 920DM omge bouwd tot mijnenlegger. Ongeluk kigerwijs voer het op 29 mei 1944 voor de kust van Walcheren op een eigen gelegde mijn. De voorzijde raakte zwaar beschadigd, maar de kapitein wist het schip op het strand van Vrouwenpolder te va ren. Een paar weken later zonk het alsnog toen het over het Veerse Gat (het huidige Veerse meer) naar Vlissingen werd versleept. Tijdens een vijf weken durende operatie werd de mijnenlegger in december 2013 geborgen. Het 8.8 centimeter SKC/35 geschut stond achterop de mijnenlegger en was oorspronkelijk ontwikkeld voor op een Duitse onderzeeër. Nu het is gerestaureerd, is het voor bezoekers te bezichtigen. Ook de documentaire die is ge maakt van de bergingsoperatie kunnen museumbezoekers vanaf nu bekijken. 112 NIEUWS Man snijdt politieauto Pinpasdief meldt zich den ineen te slaan met andere Zeeuwse overheden en terreinbe heerders om beruchte onkruiden onder de duim te houden. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de sterk oprukkende Ja panse duizendknoop en de akkerdistel. Bij het komend maaiseizoen, vanaf begin mei, wordt voor de ak kerdistel bo vendien een nieuw wapen ingezet: de maaizuigcombinatie. In plaats van het maaisel te laten liggen, wordt dat met een opgezogen en afgevoerd. „De combinatie zetten we in op locaties waar de distel heel hardnekkig is, voornamelijk in Zeeuws-Vlaanderen. Op den duur zal het aantal distels daar door afnemen." Het waterschap maait bij gevaar lijke kruispunten, onoverzichte lijke bochten en de bermen. Het werk valt grotendeels samen met het vrijdag 21 april 2017 PC Vader Verhelst schenkt schutter vergiffenis Pieter van Klinken Den Bosch -Advocaat-generaal Zonder gifspuit wordt het bijna ondoenlijk om de reuzenberen klauw in wegbermen aan te pak ken. Waterschap Scheldestro- men vreest daarom het aange kondigde verbod. Rolf Bosboom Middelburg Jeffrey Kutterink Nieuwdorp GOES Een 42-jarige Goe- senaar is woensdag aan gehouden op de A58 ter hoogte van Goes. Hij sneed een onopvallende politie auto af en probeerde die van de weg te drukken. De auto van de verdachte belandde voor de auto van de agent en remde vervol gens af. De diender moest stevig in de remmen om een botsing te voorkomen. De agent gaf de bestuur der hierop een stopteken. De man werd aangehou den. Zijn rijbewijs is inge vorderd. KRUININGEN In een huis aan de Hoofdstraat in Krui- ningen heeft gisterochtend brand gewoed. Er raakte niemand gewond. Het vuur werd veroorzaakt door keukenapparatuur, vermoe delijk een koelkast of vrie zer, en breidde zich uit naar de bovenverdieping. De be woners sloegen alarm en spoedden zich naar buiten. De brandweer kwam ter plaatse met drie blusvoer- tuigen en wist de vlammen snel te doven. Brandweer mannen voerden vervol gens een nacontrole uit en ventileerden het huis. KAMPERLAND De inbreker die 24 januari een porte monnee stal uit een woning in Kamperland en vervol gens geld pinde, heeft zichzelf bij de politie ge meld. De 31-jarige man uit Den Haag deed dat naar aanleiding van een uitzen ding van Opsporing Ver zocht. De man sloop op dinsdag 24 januari tussen 23.00 en 23.30 uur een woning bin nen aan de Knotwilgenlaan in Kamperland. Hij nam een portemonnee mee. Met de pinpas die daarin zat, werd woensdagochtend geld ge pind aan de Ruiterplaatweg in het dorp. De man is her kenbaar gefilmd bij de geldautomaat. Reuzenberenklauw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30