25 Michael Boogerd over het verlies in Luik-Bastenaken-Luik2004 Bergstra snel uitgeschakeld Madsen coacht badmintonners Hoogspringer verongelukt Bij Michael Boogerd gaan zondag tijdens Luik-Bastenaken-Luik de gedachten terug naar 2004. Hij werd tweede achter Davide Rebellin. Met elf podiumplekken in de Am- stel Gold Race en Luik-Bastena ken-Luik is Michael Boogerd ko ning van de ereplaatsen in de klimklassiekers. In Luik-Bastena ken-Luik finisht hij twee keer als tweede (1999,2004), twee keer als derde (2003,2005) en noteert hij een handvol top-tiennoteringen. „Luik is de wedstrijd die ik altijd het liefst wilde winnen", zegt hij nu. „De Amstel vond ik het leukst om te rijden, met al die mensen langs de kant, maar Luik vond ik de mooiste en de zwaarste. Zó slo pend. In Luik kan je in de laatste 500 meter nog een klap krijgen. Dat heb ik zelf ook ondervonden." Meer dan eens trouwens, want Boogerd is in zijn carrière vaste klant in de finale van La Doyenne. In 1999 wordt hij geklopt door Frank Vandenbroucke, wiens car rière nooit tot volle wasdom komt door doping-, drank en drugsge bruik en die tien jaar later overlijdt in een hotelkamer in Senegal. In 1999 was winst eigenlijk niet zo dichtbij als het lijkt, zegt Boogerd. „Vandenbroucke kwam een halve minuut eerder binnen. Die pakte hij in de laatste vijf kilometer." Als Boogerd al een excuus kan aanvoeren voor die tweede plek is het zijn materiaal. Hij wil starten op lichte wielen, maar moet op last van ploegbaas Jan Raas op de zwaardere wielen van de sponsor rijden „Ik reed alleen weg en weet nog dat ik dacht: ik ga gewoon Luik winnen. Maar opeens was Frankie daar. Ach, ik denk niet dat het destijds aan de wielen heeft gelegen." Koud Vier jaar later, in 2003, rijdt Boo gerd opnieuw alleen op kop in de finale. „Ik dacht weer: die is bin nen. Het regende, was koud en opeens komt Tyler Hamilton voor bij. Ik wilde aanzetten om in zijn wiel te komen, maar was leeg." Over die twee ereplaatsen maakt hij zich weinig illusies. Als Boo gerd de winst naar zich had willen trekken, dan had hij dat moeten doen op zondag 25 april 2004. Een week eerder is hij op de Cauberg met de finish van de Amstel Gold Race in zicht geklopt door de Itali aan Davide Rebellin. Die wint op de woensdag ook nog de Waalse Pijl, de wedstrijd die Boogerd overslaat. Maar in de finale van Luik-Bastenaken-Luik komen de twee elkaar weer tegen, in het bij zijn van Alexander Vinokoerov. Alles liep perfect die dag, maar op Sart Tilman voor de beklim ming van de Saint Nicolas rij ik in een put en breken allebei m'n wie len. In de volle finale heb ik een fietswissel gedaan. Onderaan de klim kwam ik terug. Daarvan heb ik later wel gedacht: dat is te veel geweest. Voor mij is dat de grote 'Wat als'-vraag." „Het was misschien wel m'n be ste dag in mijn carrière. Vino ging twee keer en ik moest het dichten, want Rebellin bleef zitten, aange zien die Amstel en Waalse Pijl al had gewonnen. Maar ik voelde me zo sterk dat ik ook het lef had om te reageren." Als Boogerd zelf ver snelt, moet Vinokoerov lossen, maar Rebellin krijgt hij er niet af. Ook niet in de eindsprint „Toen ik uit de laatste bocht kwam en om keek, zag ik hem toch in mijn wiel zitten. Later heeft Rebellin tegen me gezegd dat hij kraakte. Had ik nog twee trappen gedaan dan was hij misschien gebroken." Verliezen van Rebellin, twee keer in één week en toch is er bij Boogerd geen spoor van frustratie na de meet. „Misschien was dat niet zo'n goede eigenschap van mij. Ik koerste veelal voor mezelf, voor het amusement. Daarom kon ik verlies makkelijker verwerken." Later zei Rebellin dat hij kraakte. Met twee trappen extra was hij misschien gebroken Negen jaar na die tweede plek, in het voorjaar van 2013, bekent Boo gerd dat hij gedurende zijn car rière doping heeft gebruikt. Het is op dat moment eigenlijk geen ver rassing. Ook alle renners tegen wie hij het af moest leggen in de fina les van Luik-Bastenaken-Luik zijn dan al betrapt. „We streden denk ik met gelijke middelen, al zullen er jongens geweest zijn die meer risico namen. Ook toen waren er eendagsvliegen. En ik weet dat het misschien stom klinkt uit mijn mond, maar ik heb nooit een pro bleem gehad met de UCI. Nooit een telefoontje van: joh we hou den je in de gaten. Ik nam daarin niet extreem veel risico's." Boogerd betwijfelt trouwens of het massale dopinggebruik van toen het karakter van de wedstrij den beïnvloed heeft. Onbeperkt aanvallen kon ook toen niet, zegt hij. „Ik heb meegemaakt dat we vroeg ten aanval trokken toen ie dereen aan die rommel zat, maar in diezelfde tijd ook meegemaakt dat er lang gewacht werd tot Saint Nicolas. Ook wij hadden maar één pijl om af te schieten." Besmet Zijn carrière mag dan besmet zijn, voor Boogerd doet het niets af aan zijn liefde voor de koers én Luik- Bastenaken-Luik, de mooiste van alle klassiekers. „In deze weken zit ik elke zondag voor de buis. Als ik naar de koers kijk, vergeet ik alles en ben ik nerveus net als vroeger. En verleden jaar toen Wout Poels in Luik over de streep kwam, was ik zelfs wel klein beetje jaloers. Op een prettige manier. Had ik dat ooit maar eens meegemaakt." «lOUTÏWf# I I vrijdag 21 april 2017 JUDO Margriet Bergstra is gisteren op de EK judo in Warschau tot de tweede ronde gekomen. De debu tante begon in de klasse tot 57 kilogram met een zege op de Poolse Julia Kowalczyk, maar ging in de partij erna onderuit tegen de Bulgaarse nummer twee van het vorige EK, Ivelina lljeva, op waza-ari. Bergstra (23) staat 42ste op de wereldranglijst. De Friezin was de enige Ne derlandse die op de ope ningsdag van de Europese titelstrijd in actie kwam. In totaal doen twaalf judoka's mee aan de EK in de Poolse hoofdstad. BADMINTON De Deen Kent Madsen is aange steld als bondscoach van de Nederlandse badmin tonners. Madsen (57) gaat half juli aan de slag, maar zal de komende maanden al regelmatig trainingen van de Oranje-selectie op Papendal bijwonen. Tech nisch directeur Claus Poul- sen nam de afgelopen maanden de honneurs waar nadat de bond na de Spelen van Rio afscheid had genomen van Kim Niel sen. „Kent Madsen is een coach die het beste uit ta lenten weet te halen. Hij zal van grote waarde zijn voor onze topsportcultuur en een aanvulling en verster king zijn voor de techni sche staf", aldus Poulsen. ATLETIEK Germaine Mason, zilveren medaille winnaar bij het hoogsprin gen op de Olympische Spelen van Peking in 2008, is gisteren bij een motorongeluk in de Jamai- caanse hoofdstad Kingston om het leven gekomen. De 34-jarige Mason, die was gestopt met zijn sportieve carrière, verloor de con trole over zijn motor en overleed ter plaatse. De geboren Jamaicaan, win naar van brons op de WK indoor in 2004, stapte in 2006 over naar Groot-Brit- tannië. Op de Spelen van Peking moest hij alleen de Rus Andrej Silnov met 2,36 meter voorlaten. Met 2,34 meter haalde hij zilver. Op 200 meter van de streep heeft Michael Boogerd nog de kop, maar uiteindelijk moet hij toch buigen voor Davide Rebellin. fotoscorvos 'Toen Poels vorig j aar won, voelde ik jaloezie' Daan Hakkenberg Kalmthout —Michael Boogerd Luik-Bastenaken-Luik, start zondag 10.25 uur. TV: NP01 en Sporza, 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24