identiteitscrisis 23 Thuisduel Ajax niet op 4 mei Ajax stond op de rand van uitschakeling in Gelsenkirchen waar het een verlenging moest toestaan aan Schalke 04. Met tien man werd alsnog een plek in de halve finale uit het vuur gesleept door twee goals in de slotminuten. Ze wisten van geluk niet welke kant van het veld ze op moesten rennen. Na een zinderende avond in Gel senkirchen heeft Ajax de halve fi nale van de Europa League bereikt. Nick Viergever gooide alles wat hij heeft in de strijd en maakte in de verlenging de o zo belangrijke 3-1. Het uitdoelpunt dat Ajax recht gaf om verder te mogen dromen van Europese glorie. Even later maakte Amin Younes met de 3-2 het feest nog completer. Het uitvak met 2700 fans van Ajax danste de nacht van Gelsen kirchen in. Zij weten dat het ul tieme, de finale van de Europa League in het Zweedse Solna, nog maar één halte ver is. Een halve fi nale plaats, vooraf vrijwel onmoge lijk geacht, pakken ze Ajax sowieso niet meer af. Een heroïsche avond werd het in Duitsland waar Ajax bijna omviel van spanning en inspanning. Hoe ongelofelijk groot kan het contrast zijn binnen een week tijd. Waar Ajax tegenstander Schalke de ene keer compleet kansloos liet, zo wankel oogde de ploeg in Duits land. Voor Schalke was de 1-0 van Leon Goretzka het sein om nog meer gas te geven. Klaas-Jan Huntelaar kwam er in om de belangrijke tweede te maken. En gelijk is het raak als Ajax in paniek is geraakt. Spits Guido Burgstaller bracht de Europese droom van Ajax toen al serieus aan het wankelen. En dan speelde Ajax de verlenging ook nog met tien man omdat Joël Veltman tien minuten voor het einde van de reguliere speeltijd zijn tweede gele kaart van de avond ontving. Weg was dat oppermachtige ge voel van vorige week toen Ajax de Duitse tegenstander nog wegtikte in de Amsterdam Arena die niet va ker zo kolkte. In Europa ging het weer eens over het flitsende spel van Ajax. Maar gisteravond was het de Veltins Arena die trilde van op winding. Aan alles voelden juist de Schalke-supporters dat dit een le gendarische avond ging worden. Voorbeeld Ajax was volledig van slag door dat fatale kwartier na rust. Ze hadden vooraf nog zo geroepen dat het spel van vorige week een voorbeeld moest zijn voor de return. Maar ineens waren de rollen omgedraaid. Nu was Ajax de ploeg die het initia tiefkwijt was en met de bibbers in de benen op het veld stond. Misschien ook wel beseffend dat een unieke kans op een Europese halve finale langzaam uit de han den was geglipt. Terwijl Ajax dit Europese seizoen zo vol bravoure voor de dag kwam. Met de kenmer ken die de club zoveel roem gaf. Aanvallend, attractief en initiatief rijk voetbal. Met oog voor de trai ningsvelden van De Toekomst. Kijk maar naar de basisopstelling van gisteravond. Met Justin Klui- vert en Matthijs de Ligt twee jon gens van zeventien jaar binnen de lijnen. Wel aangevuld met miljoe nenaankopen zoals dat voorheen ongewoon was. Maar Ajax richtte zich met tien man, na rood van Joël Veltman, op. Op een legendarische manier. Groot was het feest tussen spelers en fans. Zeker omdat Amin Younes met de 3-2 aan alle onzekerheid een einde maakte. Ajax mag nu dromen dat het de Europa League wint. AMSTERDAM De eerste halve finale voor Ajax in de Europa League kan niet op 4 mei worden gespeeld in Am sterdam. Burgemeester Eber- hard van der Laan heeft Ajax te kennen gegeven dat hij dat niet wil. „De burgemeester wil geen duizenden suppor ters in het centrum van de stad als daar de Dodenher denking op de Dam wordt gehouden." De speeldata voor de halve finales zijn 4 en 11 mei. Het probleem ontstaat dus als Ajax bij de loting eerst een thuisduel moet afwerken. „Ajax heeft de UEFA al laten weten dat spelen op 4 mei in Amsterdam niet zal kunnen. Hopelijk is de Europese bond zo wijs aan het verzoek ge hoor te geven", aldus de woordvoerder van Van der Laan. lent, tientallen miljoenen aan mis kopen en gênant bestuurlijk ge konkel. Zelfs clubs uit de categorie Molde bleken een brug te ver. Buitenstaander Ergens is het ironisch dat juist een buitenstaander als Peter Bosz er wél in slaagt om Ajax op koers te krijgen in Europa. Zeker, hij doet dat door een aantal typisch Cruijf- fiaanse voetbalgedachten te hante ren, zowel in het druk zetten als in het dynamische positiespel. Maar met een aantal uitgangs punten van de mislukte Fluwelen Revolutie (2010-2015) werd ook re soluut gebroken: een aanzienlijk deel van de dragende spelers zijn miljoenenaankopen. De eigen op leiding is nog steeds van grote waarde, maar niet meer ten koste van alles. Om weer echt mee te tel len in Europa, was de inbreng van spelers zoals Davinson Sanchez, Hakim Ziyech, André Onana, Kas- per Dolberg, Lasse Schone en Ber- trand Traoré onmisbaar. Juist zij maakten de mix compleet. Het is nog maar de vraag waartoe het al lemaal leidt: een seizoen zonder prijzen is voor Ajax nog altijd een reëel scenario. En ook komende zomer zal blijken hoe kwetsbaar een Nederlandse club is voor bui tenlandse geldsmijterij. Maar zelfs als deze oprisping straks kortston dig blijkt, bracht het Ajax in elk geval geloof: dat Hollandse glorie niet uitsluitend iets van vroeger is. vrijdag 21 april 2017 GO waar in heroïsch duel Schalke 04 §3 Ajax Daniël Dwarswaard Gelsenkirchen Klaassen viert met de fans het succes van Ajax. foto pim ras Nick Vierge ver probeert het in de eer ste helft, te vergeefs, met een omhaal. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22