Vera Mann kan door met Sweeney Todd 21 In zijn boek Raymann Zoekt Raad is Jörgen Raymann openhartig over de gevolgen van zijn eigen arrogantie. Maar ook de dood van zijn zus, drugsgebruik en de ontdekking van een tumor komen voorbij. „Ik veranderde van megalomaan naar nederig." Het moest een keer misgaan", vertelt Jörgen Raymann (50) gelaten in een van de vele vertrekken van zijn peperdure, luxe villa van ruim 500 vierkante meter in Almere. „Dit konden we zeven jaar geleden bou wen, op de top van mijn succes. Ik voelde me on overwinnelijk, maar dat was ik niet." Hij verdiende een slordige miljoen euro per jaar met vooral zijn theatershows en tv-programma's Raymann Is Laat en Zo: Raymann). „Ik dacht dat ik onmisbaar was en werd een arrogante lui. Dat komt voor een groot deel door die bekendheid, ja. Als de zalen standaard vol zitten en je telkens weer hoort hoe fantastisch je bent, ga je het geloven. Alleen thuis werd ik op mijn nummer gezet. Terwijl ik grappen bleef maken, riepen mijn vrouw Sheila en mijn dochters (Melody van 23 en Jalisha van 19, red.): 'Wij hebben geen kaartje gekocht hoor.doe 's even normaal!'" Ik was zo trots als een aap met zeven lullen toen ik een Porsche kocht Begin vorig jaar barstte de bom. Hij raakte zijn nieuwe tv-programma BAAS Raymann kwijt door een gebrek aan kijkers, had geen inspiratie voor iets nieuws op de planken. „Ik bleef maar tv-formules uitpoepen om bij de NPO te kunnen aankloppen, maar ze vonden het telkens niet goed genoeg. Het werd ineens heel stil en ik raakte goed in paniek." Raymann treedt niet in details, maar 'een investe ring' waarvoor de komiek en presentator een ste vige lening afsloot, pakte desastreus uit. „Ik had ooit economie gestudeerd, dus zou het wel even slim aanpakken. En ineens, bam, stond ik een half mil joen euro in de min. Alles geboren uit simpele hoogmoed. Ik weet nog dat ik zo trots was als een aap met zeven lullen toen ik ooit een Porsche kocht, maar dat ik ook door de grond zakte toen ik hem vorig jaar moest verkopen." Tot overmaat van ramp werd een tumor op zijn testikel ontdekt. „Toen na een paar weken duidelijk werd dat het goedaardig was en kon worden verwij derd, gingen even alle sluizen open en heb ik ge jankt als een kind. Ik veranderde van megalomaan naar nederig." Die ommekeer werd onderwerp van een boek, vanaf vandaag in de winkel, waarin de in Suriname opgegroeide Raymann zich zeer kwetsbaar durft op te stellen. Niet alleen zijn recente val passeert de re vue. Even openhartig is hij bijvoorbeeld over de dood van zijn zus Peggy (zij stierf op haar 23ste plotseling aan een hartstilstand) en hoe hij in zijn jonge jaren het verdriet de baas probeerde te zijn met drugs. Wiet, mdma, xtc, cocaïne; de hele ram bam. 'Ik vond dat ik het verdiende met zoveel ver driet', is te lezen in het boek. 'Ik kon de situatie toen gewoon niet aan.' „Ik gebruik nu absoluut niet meer", garandeert hij. „Sommige achtbanen doe je maar één keer in je leven. Daarnaast, ik ben veel te oud voor die shit." In Raymann Zoekt Raad: Levenslessen van een Ras optimist deelt hij de wijze lessen van mensen die hij ooit ontmoette (onder meer van inspirational spea ker Stedman Graham, de man van Oprah Winfrey) en die van zichzelf om te laten zien hoe hij - 'en ho pelijk de lezer' - zich na tegenslagen kan herpak ken. 'Hoe bepaal je je 'phd': passion, happiness en drive?' aldus Raymann in zijn boek. Met onder meer dit motto probeert hij ook al jaren werkne mers van bedrijven te enthousiasmeren. Hij is de eerste die toegeeft dat hij zelf lang niet altijd han delde naar zijn eigen positiviteitsspeeches. „Het is waar, ze beginnen pas te leven als je jezelf een keer goed tegenkomt." Therapeutisch Het allemaal eens opschrijven, werkte therapeu tisch. Feit blijft wel dat Raymann een monster schuld moet aflossen. „We kunnen hier gelukkig blijven wonen. Maar dure vakanties en constant uit eten, dat gaat niet meer. Ik heb ook al anderhalfjaar geen nieuwe kleding gekocht. Voor mij een uni cum. Sheila en ik kokkerellen tegenwoordig veel sa men. Dat geeft ook de relatie een nieuwe boost. Ons gezin is hechter geworden dan ooit." Tegenwoordig presenteert hij dagelijks Ask Me Anything op BNR Radio en er is een tv-programma in aantocht: De Kleine Lettertjes, waarin hij samen met komieken Thomas van Luyn en Pieter Derks op NPO 1 de mazen van de wet onder de loep neemt. Later dit jaar is Raymann te bewonderen in zijn eer ste acteerhoofdrol, in een theatervoorstelling tegen over Huub Stapel. „Alles loopt weer." En hij is ook geen 'arrogante lui' meer? Raymann lacht hard. „Misschien een beetje? Ik ben nu meer een zelfbewuste lui." Musicalster Vera Mann kan haar geluk niet op. Ze mag door met de voorstelling die haar zo lief is: Sweeney Todd. De musical Sweeney Todd was afgelopen seizoen slechts vijf weken te zien in Het Zonnehuis in Amsterdam, maar de kritie ken waren lovend. Bovendien werden Vera Mann en mede speelster Marjolein Teepen on derscheiden met een Musical Award. Genoeg reden om de voorstelling over een moord zuchtige barbier - die zijn slachtoffers maakt in de kap persstoel - voort te zetten, met een tournee door het land. „Ik ben daar echt heel blij mee", zegt Mann. „Dit is een van de mooiste voorstellingen die ooit gemaakt zijn, dan wil je dat die in het hele land te zien is." Vanaf eind augustus begin nen de repetities voor de nieuwe reeks voorstel lingen van Sweeney Todd. De cast staat onder meer in De- LaMar in Amster dam en in het Oude Luxor in Rotterdam. Na een periode van betrekkelijke stilte Sweeney Todd is een van de mooiste voorstellingen die ooit gemaakt zijn rondom haar persoon staat Mann weer volop in de schijn werpers. Ze speelt nog tot eind mei met Victor Löw in de theaterproductie Nieuw Geld en daarna rolt ze meteen door in de muzikale hommage aan Wim Sonneveld Telkens weer Het dorp. Dat het ook anders kan ervoer ze in 2014, toen een geplande voorstelling niet doorging. Het is altijd onzeker. Ik ben al meer dan dertig jaar free lancer, dus je weet nooit op voorhand wat er op je pad komt. Ik heb dat jaar van de nood een deugd gemaakt en heb ontzettend genoten van de vrije tijd die ik had. Ik heb heel veel gereisd." Ook ontstond het idee voor een eigen voorstelling, al staat die nog in de kinderschoenen. „Het theaterlandschap is veran derd. De rollen liggen niet altijd voor het oprapen. Ik heb zoiets: als het mij niet meer aangebo den wordt, dan moet ik het zelf doen." vrijdag 21 april 2017 GO 'Het moest een keer misgaan' Gudo Tienhooven Jörgen Raymann: „Ik ben nu meer een zelf bewuste lui." FOTOSHODYCAREMAN Romantische Strasse Italiaanse meren Piemonte o.a. Rothenburg o/d Tauber, Slot Weikersheim diverse data gegarandeerd vertrek klantbeoordeling 8,4 va 339 incl. lunch met wijn in Piemonte 849 5 dagen oad.nl/BEDEIO WBê 12 dagen oad.nl/BEITIO Wandelen Noord-Engeland Hoogtepunten van Corsica diverse data gegarandeerd vertrek met deskundige Oad reisleiding o.a. Lake District en York va 859 o.a. Ajaccio, Bastia en Bonifacio 1199 9 dagen oad.nl/BWGB04 8 dagen oad.nl/VRFROI <4^ Boek nu op oad.nl/pzc C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Mark den Blanken —Vera Mann A Vera Mann achter de moordzuchtige kapper Sweeney Todd. FOTO'S BOB BRONSHOFF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20