Liever leuke baan 25 miljoen euro voor Zeeland Bij mensen met darmkanker 'Ik dacht dat ik onmisbaar was' Jörgen Raymann geeft zichzelf bloot in boek De chemopomp die vanaf nu in het Erasmus MC zal worden gebruikt bij patiënten met in de lever uitge zaaide darmkanker is in de Ver enigde Staten al twintig jaar een feit. En met succes, ontdekte chi rurg-oncoloog Bas Groot Koer- kamp in zijn onderzoek onder 2.000 Amerikaanse patiënten. „Zij leven gemiddeld twee jaar langer." Zo'n 13.000 Nederlanders krijgen jaarlijks de diagnose darmkanker. 1.500 hebben uitzaaiingen in de le ver die met een operatie zijn weg te halen, vertelt Groot Koerkamp. „De De patiënten in Amerika leven met pompje gemiddeld twee jaar langer darmkanker wordt weggehaald. De uitzaaiingen ook, maar omdat we niet alles kunnen zien komen ze bij 80 procent weer terug. En dan is het niet meer te genezen." Wat wel werkt is een chemopom- pje dat tijdens het verwijderen van de uitzaaiingen in de buik wordt geplaatst. Cas Renders (54) uit Am sterdam is het levende bewijs. In 2000 - op zijn 38ste - gaven artsen hem 4 procent kans om te overle ven „Of wel: over drie maanden bent u er niet meer." Hij gaf niet op en kwam bij kankercentrum Sloan Kettering in New York terecht. Daar plaatsten ze het pompje ter grootte van een ijshockeypuck net onder zijn huid en spoten er om de twee weken chemovloeistofin, zes keer in totaal. Groot Koerkamp: „De pomp zit op de slagader en voert di rect chemo de lever in. Omdat het ook alleen daar blijft, kun je een heel hoge concentratie gebruiken." Bijkomend voordeel: de patiënt heeft nauwelijks last van bijwer kingen die horen bij chemokuren via een infuus, zoals misselijkheid en haarverlies. De pomp plaatsen kost 3.000 euro, het is immers een 'super een voudig' apparaatje, legt de Rotter damse oncoloog uit. „Geen compu tertje, maar een tankje met butaan gas dat de druk op peil houdt." Ook de chemovloeistof is betaalbaar: 60 euro per gevulde pomp. Dat maakt de behandeling voor farmaceuten een oninteressante investering, zegt Groot Koerkamp. „Zij verdie nen er nauwelijks iets aan, vergele ken bij kankermedicatie die 100.000 euro per patiënt per jaar kost." KWF financiert nu het Rot terdamse onderzoek. Renders is al jaren kankervrij en de pomp is daarom uit zijn lichaam gehaald. De ijshockeypuck die voor hem het verschil maakte tussen de dood en zeventien levensjaren: het zien opgroeien van zijn tweeling dochters, een leven met zijn vrouw, een carrière. „Dat gun ik iedereen die dit overkomt." Groot Koerkamp heeft hoge ver wachtingen: „De cijfers uit de VS zijn spectaculair, maar wij moeten de resultaten nu hier bevestigen door twee identieke patiëntengroe pen met en zonder pomp te verge lijken." Nieuwsmedia DE NIEUWE NICCI FRENCH IS ER! ZONDAGOCHTEND BREEKT AAN 1 Het Rijk draagt 25 miljoen euro bij aan zes projecten om de Zeeuwse economie te verster ken. De provincie gaat pro beren dat bedrag te ver dubbelen en ook het Zeeuwse bedrijfsleven be taalt mee, zodat er in totaal meer dan zestig miljoen euro op tafel komt. Het geld gaat naar een fonds voor bedrijven die samenwerken om de uitstoot van CO2 te verminderen, naar gezamenlijke laboratoriumfa ciliteiten voor deltatechnologie, water en energie, naar de opleiding van gekwalificeerd personeel voor de windparken op zee, naar een testcentrum voor getijdenenergie in de Grevelingendam, naar onder steuning van startende en innova- i Het Rijk draagt 25 miljoen euro bij aan zes projecten om de Zeeuwse economie te versterken tieve bedrijven en naar aanjaaggel- den voor samenwerking op het ge bied van nieuwe technische ont wikkelingen. Vorig jaar adviseerde oud-pre mier Jan Peter Balkenende het Rijk om 25 miljoen euro te storten in een Zeelandfonds. Dat wilde minister Henk Kamp (Economische Zaken) niet. Hij daagde de provincie in de cember uit met concrete projecten te komen. Daarvoor heeft hij nu wel geld beschikbaar gesteld. ZEELAND8 P20 Pomp met chemo rekt leven Mensen met darmkanker en uit zaaiingen in de lever kunnen spectaculair langer leven door een speciale chemopomp. Dat leert onderzoek van het Erasmus MC onder Ameri kaanse patiënten. Het apparaat komt nu naar Nederland. Francine Wildenborg Rotterdam —Bas Groot Koerkamp, oncoloog Wolken en zo nu en dan zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 N'CCI FRENCH Waldemar Vroegop (24) uit Goes had geen zin meer om de hele dag achter zijn computer te zitten. Hij zegde zijn kan toorbaan op en begon zijn eigen kitesurfschool. „Ik word er niet rijk van, maar ben gelukkiger dan ooit", zegt hij. Uit on derzoek blijkt dat jongeren steeds meer waarde hechten aan plezier op het werk dan aan een topsalaris, foto lex de meester Ernst Jan Rozendaal 'Nicci French krijgt het weer voor elkaar: de lezer voelt zich even beklemd als de personages in de Londense nazomerhitte.' I - AD Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1