Onderzoek naar menstruatieverzuim 12 Mannen die menstruatiepijn afdoen als gemuts? Laat Peter de Vroed (49) het niet horen. Hij wil seksegenoten (én sceptische vrouwen) overtuigen van nut en noodzaak van het - u leest het goed - menstruatieverlof. Vanachter zijn eettafel in zijn doorzonwoning aan de rand van Eersel runt Peter de Vroed (49) inmiddels een heel be drijfje. Met een online commu nity, een instructieboek, een pakket work shops, en binnenkort ook een internetcur- sus. En dat alles om een - voor een vent - nogal opmerkelijke boodschap uit te dra gen: dat vrouwen hun menstruatiepijn niet langer moeten verbijten, maar eraan toe moeten geven. Rust nemen. Rust krijgen. Van hun werkgever. Hun leraar. Hun kerel. Dat de ondernemer, die voorheen andere zakenmensen coachte, zich op dit giechelige onderwerp stortte: puur toeval. Het kwam allemaal, zo vertelt hij, door een vrouwelijke leidinggevende die hem opbiechtte dat zij in haar werk de 'seizoenen' van haar men- struatiecyclus volgde. Grote besluiten al leen in de 'lente' en 'zomer' (de twee weken na de menstruatie), bezinning in de 'herfst' (de week vóór de menstruatie) en rust tij dens de bloedingen. De Vroed vond het direct fascinerend. „Ik kwam thuis en zei tegen mijn vriendin: moet je ook doen." Die vriendin zei: doe even normaal. En: bemoei je er niet mee. Een reactie die De Vroed - hij lacht lang en hard - nog 'héél vaak zou krijgen'. „Maar ik dacht: ik ga hier werk van maken." Hij startte online een enquête over men struatiepijn, kreeg daar 1.600 reacties op, verdiepte zich in het onderwerp, en bedacht een methode om kramp, bloedverlies en an dere malaise te lijf te gaan. Het belangrijk ste: vrouwen moeten gewoon één of twee dagen op de rem trappen. Dan hebben ze én minder pijn én blijven ze minder lang onge steld. „Die periode kan dan gereduceerd worden van zes of zeven dagen naar één." Maar waar De Vroed de afgelopen tijd vooral de aandacht mee trok: de 'menstrua- tie-challenge'Mannen die het aandurven krijgen van hem een setje elektroden op hun onderbuik om het ook eens te voelen. Een van zijn filmpjes ging viraal, De Vroed kwam op tv bij Humberto Tan, die onder ging de 'challenge' kermend, en dat filmpje werd miljoenen keren bekeken. „Sindsdien word ik op allerlei plekken uitgenodigd. Op een advocatenkantoor bijvoorbeeld. De di recteur riep na die test: dit kan niet waar zijn, dat vrouwen moeten doorwerken ter wijl ze dit voelen." Hij is niet verrast door alle aandacht. „Hoewel zo'n beetje de helft van Nederland ermee te maken heeft, is het nog een ont zettend taboe. Mannen weten er weinig van en vrouwen hebben geleerd het maar te ver dragen. En daar zit, in Nederland, ook vast wel iets calvinistisch in. Niet zeuren. Dat zeggen zelfs moeders tegen hun dochters, terwijl zij toch beter moeten weten. Vrou wen zijn ontzettend blij dat ik er aandacht voor vraag. Juist omdat ik een man ben." „O, ja hoor. Ik krijg sowieso best wel nega tieve reacties. Vooral van vrouwen uit de fe ministische hoek. Die zeggen dat ik decennia emancipatie tenietdoe door voor menstrua tieverlof te pleiten. In eerste instantie trok ik me er wel wat van aan, maar nu denk ik: fok that. Het is gewoon een belangrijk onder werp." „Dat is ab-so-luut niet mijn bedoeling. Ik zie dat wegmoffelen van de menstruatie juist als een belachelijke uitwas van de mannenmaatschappij waarin vrouwen zich altijd precies hetzelfde moeten gedragen als mannen, terwijl ze niet hetzelfde zijn. Als vrouwen toegeven aan de behoefte van hun lichaam aan rust, zijn ze de rest van de maand oneindig veel krachtiger en sterker. Mannen hebben trouwens meteen begrip voor zo'n verlof als ik ze de pijn laat onder gaan die vrouwen dus maandelijks heb ben." „Mag ik u daarin corrigeren? Uit mijn eigen onderzoek blijkt slechts 6 procent geen last te hebben. De overgrote meerderheid heeft dat dus wel. Zelfs zo, dat ze eigenlijk niet naar werk of school willen. Vooral jonge meiden die de pijn nog niet gewend zijn, zitten soms dubbelgeklapt in de schoolban ken. Dus ik vraag me af: wat doen we vrou wen eigenlijk aan?" „Ah, ik ben blij dat u daarover begint. Het tegenovergestelde is waar. Er is bijna 5 pro cent ziekteverzuim onder vrouwen en mijn theorie is dat de helft daarvan 'menstruatie- gerelateerd' is. Dus; het zou het ziektever zuim juist kunnen terugbrengen. Boven dien: als je vrouwen net die paar dagen rust gunt, zijn ze de rest van de maand energie ker, creatiever, productiever. Ik merk het aan mijn vriendin die nu ook helemaal overstag is. Door één dag rust te nemen, verzet ze bergen meer werk." „Er zijn zat vrouwen die er ook aandacht voor vragen maar die worden blijkbaar niet gehoord en tja, dat is triest. Maar misschien is de harde waarheid gewoon dat je in deze mannenwereld een man nodig hebt om er voor te pleiten. Vrouwen hebben de neiging mannen helemaal bij te willen praten over hun gevoel en ik pak het anders aan. Ik laat mannen gewoon - pats! - voelen wat vrou wen voelen." RADBOUDUMC vrijdag 21 april 2017 GO A Peter de Vroed: „De helft van het ziekteverzuim onder vrouwen is menstru- atie-gerelateerd." FOTO JOYCE VAN BELKOM 'Geef vrouw vrij als ze ongesteld is' Eefje Oomen Eersel Vinden mensen het niet super geitenwol- lensokkerig? Dat u zich als man hierop stort? Hebben de feministen ongelijk? U schil dert vrouwen af als tutjes die één keer per maand naar huis moeten. Maar: een menstruatieverlof voor ieder een? Veel vrouwen hebben er geen last van. Nu even eerlijk. Zo'n menstruatieverlof is toch onbetaalbaar. Toch is het gek. Dat net een vent over menstruatieverlof moet beginnen. Peter de Vroeds steek proef heeft al één opval lend resultaat gehad: het Radboud UMC gaat in sa menwerking met de Endo- metriose Stichting onder 10.000 vrouwen onder zoek doen naar ziektever zuim door menstruatiepijn. Gynaecoloog Bertho Nie- boer wil erachter komen hoe vaak menstruerende vrouwen met een 'smoes' verzuimen. Ook is hij be nieuwd hoeveel vrouwen ondanks pijn en/of hevig bloedverlies tóch naar werk of school gaan. „Er zijn vrouwen voor wie het eigenlijk geen doen is, die zich bijvoorbeeld ieder uur moeten verschonen, en zich toch niet afmelden." De gynaecoloog is voor stander van 'flexibele op lossingen'. „Werkgevers kunnen vrouwen aanbie den een of twee dagen thuis te werken. Voor vrou wen met ernstige klachten kan een algemeen geac cepteerd menstruatiever lof wel uitkomst bieden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12