1 Ouders weggestuurde Jayden niet naar rechter Schipholpastor Nico S. (53) vast in Cambodja vanwege kinderporno EUWS 11 de formatie april |Dag 33' Katie Luijten is suf gebeld door de media. Zoontje Jayden moest weg bij de voetbalclub omdat vader en moeder zich langs de lijn niet we ten te gedragen. „Echt onzin. We roepen weieens wat, maar altijd po sitief naar onze eigen zoon." Kleine Jayden is dol op de bal. Drie keer per week traint het voet baltalentje een uur. „Iedere ouder vindt zijn kind goed, maar Jayden is echt een van de betere", zegt moe der. Zijn talent werd ook opge merkt door een scout van RBC uit Roosendaal toen hij speelde bij SC Gastel in het naburige Oud Gastel. Afgelopen winter zat de carrière van het knulletje even in het slop. Hij maakte een vervelende smak van de duikplank en kon een tijd niet spelen. „Eind maart was hij weer fit, dat zei de arts ook. Met de trainster spraken we af dat hij twee keer tien minuten mocht spelen. Maar hij speelde zeventien minu ten en toen werd hij gewisseld, dus drie minuten minder speeltijd dan afgesproken. RBC is een dure voet balclub. Daar betaal ik toch niet voor?" In de kantine ging moeder ver haal halen bij de clubleiding. Ze ging 'harder praten' want ze was boos. En ze gooide ook een paar vloeken tussen de zinnen door, geeft ze toe. „Maar ik heb niemand uitgescholden." En in de groepsapp ging het ook weieens fel, bijvoor beeld de keer dat er kleding en voetbalschoenen bij de tegenpartij achtergebleven waren. „Wie is daar nu verantwoordelijk voor? De teammanager of een kind van 7 jaar?" „Mevrouw noemt een paar inci denten, maar het extreme wange drag gebeurde keer op keer. Ouders denken tegenwoordig al snel dat hun kind een Cruyffje is", zucht RBC-voorzitter Jos Hermsen. Bij een uitwedstrijd in Tilburg werden vader en moeder Luijten zelfs door Andere ouders dreigden hun kind van de club te halen als we niets deden de scheidsrechter weggestuurd omdat ze zich misdroegen langs de kant. „Het ging zo ver dat andere ouders zeiden dat ze hun kind van de club zouden halen als wij niets deden." Moeder Luijten zegt dat ze langs de lijn altijd positief was. „We mochten niet meer bij RBC komen. Maar Jayden moest spugen als hij moest spelen zonder ons langs de lijn. Dat kan toch niet? Dus toen zijn we toch meegegaan." Ander maal schonden de ouders de afspra ken, oordeelde RBC. Jayden werd geroyeerd. Te felle ouders die de club in diskrediet brengen horen niet langs de lijn, vindt de vereni ging. Vorig jaar werd er ook al een jeugdlid geroyeerd omdat de ouders niet te handhaven waren. De ouders van Jayden hebben overwogen een advocaat te nemen. „Dat doen we toch maar niet. Daar wordt Jayden niet beter van." In Oud Gastel ziet de plaatselijke voet balclub het talentje graag weer ko men. Ze nemen met alle liefde Jay den weer op in hun jeugdploeg. Niet alleen Jayden, ook zijn ouders van zijn harte welkom op het sport park van SC Gastel. „We kennen de ouders van Jay den goed en hebben nog nooit pro blemen met ze gehad. Uiteraard gaan we wel eerst even goed met ze praten, ik ben wel benieuwd naar alle achtergronden van dit verhaal", zegt de voorzitter Magielse tegen deze krant. De 53-jarige Nico S., die op Schiphol werkte als geestelijk raadsman voor reizigers, zei in september vorig jaar naar Cambodja te gaan om zich te verdiepen in het boeddhisme. In werkelijkheid ging hij in de stad Siem Reap op zoek naar jongetjes tussen de 11 en 15 jaar. Voor een paar dollar verleidde hij ze om in een verlaten veld naakt te poseren. Dat vertelt Khoem Vando, pro grammadirecteur van Action Pour Les Enfants (Aple), een Cambod jaanse organisatie die strijdt tegen kindermisbruik. Zijn organisatie spoorde S. op na een tip van een in formant. Aple schakelde in decem ber na een tip gelijk de politie in, maar het lukte beide organisaties niet op tijd de identiteit van Nico S. vast te stellen. „Toen we hem op het spoor waren, was hij verdwenen. Nico S. lijkt te zijn teruggevlogen naar Nederland. Op 20 maart ver telde hij in Culemborg over zijn i De politie trof op zijn camera en iPad meer dan 1.300 afbeeldingen aan spirituele ervaringen in Cambodja. Kennelijk was de aantrekkings kracht van Siem Reap te groot, want in april krijgt Aple een mel ding. „Hij knoopte opnieuw relaties aan met de kinderen", zegt Vando. „We hebben geen meldingen dat hij kinderen heeft aangeraakt." Bij zijn arrestatie trof de politie op de camera en iPad van S. meer dan 1.300 kinderpornografische af beeldingen aan. Volgens Aple heb ben twintig jongens verklaard dat S. naaktfoto's van hen heeft geno men. S. zit naar verwachting vier tot zes maanden in voorarrest, tot zijn proces begint. Als hij schuldig wordt bevonden, wacht hem vijf tot tien jaar gevangenisstraf. Nico S. was sinds 2013 pastor op luchthaven Schiphol. Hij verleende steun na de MHi7-ramp. Voor 2013 was hij als pastor verbonden aan de Oud-Katholieke kerk in Culem borg. Ook was hij godsdienstleraar bij de Fabritiusschool in Hilversum. Hij zou daar in het bezit zijn ge weest van de Verklaring Omtrent Gedrag. Er zijn daar nooit meldin gen over misbruik geweest, aldus de school. financiële ruimte voor het kabinet kleiner is dan men had verwacht en gehoopt, kort na de verkiezin gen. Van de ruim 5,5 miljard euro die de onderhandelaars vrij te be steden dachten te hebben, is maar zo'n 2 miljard euro echt beschik baar, bevestigen ingewijden. Be steed je meer, dan zal een later ka binet weer moeten bezuinigen. Dat wil niemand. Daar komt nog bij dat er op mi nisteries 'lijken uit de kast zijn ge komen'. Bronnen rond de forma tie stellen dat het gaat om honder den miljoenen euro's die eerst nog gevonden moeten worden om 'gaten te dichten'. Alexander Pechtold neemt wel 'wat dossierstukken' mee naar huis vanavond. Maar de komende vakantieweek gaat de D66-leider vooral ook 'niet aan politiek den ken'. Sterker: hij gunt zichzelf een tripje naar het buitenland. Net als CDA-baas Sybrand Buma. Dat er zo vlak voor een week va kantie nog steeds tussen VVD, CDA, D66 en GroenLinks wordt gesproken, had men 36 dagen ge leden niet waarschijnlijk geacht. Toch zijn juist de afgelopen week 'verkenningen' overgegaan in 'voorzichtige onderhandelingen'. Zelfs de heikele onderwerpen als klimaat, asiel en inkomensver schillen kwamen aan bod. „Som mige zelfs twee of drie keer", al dus Schippers. De splijtzwam men tussen de tandems VVD- CDA en D66-GroenLinks zijn ook aangestipt en zie: men zit er nog. Er werd zelfs een enkele para graaf geschreven als basis voor een hoofdstukje in een eventueel re geerakkoord. „Ik heb het idee dat het wat kan worden", concludeert Schippers. Tegelijk zegt ze evenzo stellig: „Maar ik heb ook het idee dat het zomaar fout kan gaan. Het kan ineens knappen." Ze bevestigt in haar wekelijkse persconferentie bovendien dat de Als ik er geen vertrouwen meer in had, zat ik hier niet Voor partijen die in principiële kwesties tot compromissen moe ten komen is dat een extra com plicatie, erkent Schippers. De uit te delen cadeautjes aan de achter bannen slinken immers. „Het maakt de gesprekken niet gemak kelijker." Hoe moeizaam dat soms moet gaan, bleek gistermiddag nog. De vier partijen moesten het eens zien te worden over een Ka mermotie om vakken in het basis- en voortgezet onderwijs aan te passen. Pas na uren van gebakkelei en een tekst die op het laatste mo ment nog moest worden aange past, kwam er overeenstemming. Zeker binnen de achterban van VVD en CDA bestaat er nog een andere vrees. De kring rond Mark Rutte en Sybrand Buma is bang dat het met Jesse Klaver moei lijk besturen wordt. Bij GroenLinks hebben de le den veel zeggenschap: een regeerakkoord moet vol gens de partijstatu ten wor den voorgelegd aan de ach terban. Klaver kan om die reden zomaar gedwongen worden een regeerakkoord aan te passen, vreest men. Schippers kent als geen ander de obstakels, dus waagt zij zich niet aan voorspellingen als men over tien dagen verder gaat. „Als ik er geen vertrouwen meer in had, zat ik hier niet. We gaan straks vrolijk ver der." vrijdag 21 april 2017 Na het reces vrolijk verder met formatie pat*. k Jayden gaat weer terug naar zijn oude club. foto peter van tri jen De voetbalrel rond de 7-jarige Jayden Luijten lijkt ten einde. Moeder gaat niet naar de rech ter om het royement van haar zoontje door voetbalclub RBC aan te vechten. Zijn oude voet balclub SC Gastel wil het ventje graag terug. Ton Voermans Oud Gastel Jos Hermsen, voorzitter RBC Schipholpastor Nico S. werd vorig jaar al verdacht van het maken van kinderpornografie in Cambodja. Voordat de politie hem kon identificeren, was hij al weer in Nederland. Een terug keer naar hetzelfde dorp deed hem deze maand de das om. Koen Voskuil Schiphol De formatie levert 'pittige ge sprekken' op, zegt informateur Edith Schippers. Over de sla- gingskansen van een kabinet met VVD, CDA, D66 en Groen- Links blijft iedereen neutraal. „Het kan zomaar knappen." Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag Informateur Edith Schip pers. FOTO ANP Edith Schippers, informateur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11