In Marokko gaan wijn en islam prima samen Inval in supportershome volgens instanties onvermijdelijk 10 Het Openbaar Ministerie en politie vreesden dat in het home van Vak-P. de onder-en bovenwereld zich vermengden en er criminele activiteiten plaatsvonden. Twee weken na de poli tieactie in het suppor tershome in de Grolsch Veste geven de ooste lijke hoofdofficier van justitie John Lucas en politiechef Janny Knol, openheid van zaken. De politie signaleerde al zeker een jaar dat er dingen in en rond het home gebeurden die 'niet oké' le ken. Signalen van buiten, maar ook uit eigen waarneming. Knol: „Het was een opeenstapeling van zaken op twee gebieden. Onze informatie wees erop dat het home mogelijk een doorvoerkanaal voor verdo vende middelen is. En daarnaast dat de motorclub Satudarah en de jon gerenafdeling Satudarah in het home zich een dominante positie hadden verworven." De optelsom is voor Lucas genoeg om het supportershome van Vak-P te omschrijven als een 'vrijplaats' waarover politie en justitie geen controle meer hadden. Daartegen moest worden opgetreden. Knol onderschrijft dat. „Personen durf den zelfs geen aangifte te doen van mishandeling." Het bestuur van Vak-P typeert de aantijgingen als onzin. De handel in drugs is in het home ten streng ste verboden, leden die toch betrapt werden zijn geroyeerd. Ze wijzen erop dat de leden van Satudarah al- tijd al lid waren van Vak-P, en niet recent de macht opeisten. „Het zijn gewoon supporters, die zich in de loop der tijd bij Satudarah hebben aangesloten." Voor justitie waren de signalen echter wel duidelijk: door niet in te Moeten wij ons aanpassen aan supporters die als honden tekeer gaan? grijpen zou ondermijning kunnen voortbestaan en zelfs groeien. Ondermijning is voor justitie een belangrijk thema. Het draait om de vermenging van de onderwereld met de bovenwereld, en kan grote gevolgen hebben voor de maat schappij omdat justitie de controle verliest. „Maar het zijn ook zaken waarvan je vaak denkt 'wat is het, wat moeten we er mee'. Ze zijn niet altijd als strafbaar aan te merken", zegt Knol. „Maar als je er goed naar kijkt, zijn het geen incidenten. Er is sprake van een bepaalde structuur waarin zaken als drugshandel en machtsvertoon plaatsvinden. Ge pleegd door een aantal rotte appels uit een groep van honderden sup porters." Over de drugs zeggen OM en po litie dat er onder andere uit came rabeelden blijkt dat er gedeald werd. De transacties zelf staan niet op beeld. „Maar je ziet het oogcon tact tussen mensen. Personen die met een heuptasje in de gracht lo pen. De veelvuldige bezoekjes aan de wc, die maar tien seconden du ren, terwijl andere die echt moeten plassen worden weggestuurd." Ook is geconstateerd dat een kop stuk van de Satudarah uit Amster dam het home heeft bezocht en daar kennelijk een bijeenkomst had met andere leden van de motor club. Lucas: „Geen van hen is naar de wedstrijd gaan kijken, ze bleven binnen. In de loop van de tweede helft vertrok dit kopstuk weer. Dat voelt niet oké." Meerdere keren is gesignaleerd dat er opvallend veel mensen via het supportershome door de nood- deur het stadion binnenglipten. „Meer dan het gebruikelijke aantal vrijwilligers van Vak-P. Met alle ri sico van dien dat er wapens of drugs worden binnengebracht." In dat verband wijzen Knol en Lucas op het gooien van zwaar vuurwerk, waarbij mensen gehoor- schade hebben opgelopen. Dat vuurwerk zou mogelijk via het sup portershome binnen zijn gesmok keld. De politie kreeg veel kritiek dat ze het home binnen zijn gevallen tijdens een wedstrijd van FC Twente. Lucas vindt dat de omge keerde wereld en haalt uit naar de rellende supporters. „Niet wij zijn verantwoordelijk voor de ellende. Dat ligt aan de supporters. Wij heb ben het wettelijk recht een huis zoeking te doen. Moeten wij ons aanpassen aan supporters die als dolle honden tekeer gaan? Als we daarvoor buigen, dan zijn we weg. Dat doen we dus niet." Knol trekt een vergelijking met een huiszoeking in een huis, waar mogelijk drugs wordt verhandeld. „Stel je eens voor dat dan de buren naar buiten komen, om ons het werk te beletten. Ik denk dat ieder een dat raar vindt. In deze actie wordt dat omgedraaid." Alcohol kopen in Marokko? Dat doe je zo: je zoekt in de medina van pak 'm beet Rabat naar die verstopte wijnwinkel, bukt omdat het luik halverwege hangt, zoekt naar flessen alcohol die verstopt staan tussen de bonen in blik en gaat weer naar buiten met je fles sen in krantenpapier gewikkeld. „Discretie", noemt een anonieme klant dat. „Alcohol drinken is niet gepast in onze cultuur en religie." Maar toch: Marokko produceert wijn en de cijfers maken duidelijk dat alcohol en islam best samen gaan. Van de 40 miljoen flessen per jaar wordt 95 procent in het land zelf achterover geslagen. Dat moet anders, zegt Josselin Desprez De Gesincourt in de oudste wijn gaard van Marokko, Ouled Thaleb. Hij is exportmanager van deze wijngaard, 30 kilometer van Casa blanca, en van één in Meknes. Daarmee is hij de enige exportma nager van Marokko. Die export be gon nog maar twintig jaar geleden als een dienst naar Marokkanen in Frankrijk. Nu wordt het tijd dat de rest van de wereld kennismaakt met wijn uit Marokko, vindt Desprez De Gesincourt. Daarom kwam hij op het idee om Marokko als vereerde gast neer te zetten op de Wine Challenge die dit weekend in Frankrijk plaatsvindt. „We moe ten onze wijn promoten, net als we dat doen met onze kunst en ge rechten voor toeristen." Daar zit de crux: Marokko wil vooral de Marokkaanse wijn pro moten bij toeristen in het land. Want de echte Marokkaan mag het officieel niet kopen. De Koran ver biedt alcoholverkoop aan moslims, zo'n 98 procent van de bevolking. Voor hen is het haram (verboden). En dingen die haram zijn, doe je niet in het openbaar. Maar veel Marokkanen redeneren net zoals de staat: alcohol drinken mag niet volgens de wet en het geloof, maar als er geld verdiend mee kan wor den, staat niets de productie ervan in de weg. vrijdag 21 april 2017 GO 'Als we buigen, zijn we weg' Lucien Baard Pim Lindeman Enschede Volgens justitie had motorclub Satudarah zich een dominante rol verworven in het spe lershome Vak P van FC Twente, fotoanp John Lucas, hoofdofficier Meest opvallende wijnland op de Wine Challenge in Bordeaux, dit weekend? Marokko! Alcohol is verboden in het islamitische land. Maar: 'De mens is zwak'. Wiliemijn de Koning Rabat Alcohol drinken in Marokko mag niet volgens de wet en het geloof, maar dat zegt niets over wijngaarden, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10