BEST EEH DRUKKE DAG 2E6 11 8 Nederlandse man steekt weinig tijd in huishouden en kroost De Nederlandse man zit bijkans meer uren op de bank dan dat hij besteedt aan zijn kids en huishouden. In omringende landen doen mannen veel meer. Hun gezin heeft daar baat bij. 'Ik ben te lui en heb niet altijd door dat het een troep is' Twee uur en tien minu ten, langer laat de Nederlandse man per dag zijn handjes niet wapperen thuis. En daar is de zorg voor de kinderen bij inbegrepen. Als de man zich wat meer zou bemoeien met zijn kroost, zou de ontwikkeling van de kinderen met sprongen voor uitgaan, geeft onderzoekster Wil Portegijs van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) aan op basis van allerlei wetenschappelijke onder zoeken. Met zijn bijdrage aan het thuisfront helpt hij ook zijn vrouw: haar carrièrekansen wor den groter. In vergelijkbare 'feminiene' - zeg maar vrouwelijkere - samenle vingen als Noorwegen, Zweden en Finland doen mannen beduidend meer in het huishouden dan hun Nederlandse seksegenoten, con stateert de economische denktank Oeso. Zelfs in Duitsland, waar mannelijke waarden als 'status'en 'macht' nog hoog in het vaandel staan, blijken de heren gediensti ger dan bij ons. Ook Fransen, Amerikanen én Slovenen be moeien zich meer met het thuis front dan 'onze' mannen. Het is een opvallende uitkomst, zeker voor een geëmancipeerd Onbetaald werk 133 land als Nederland. Portegijs, die al meer dan tien jaar onderzoek doet naar de verschillen in tijdsbe steding tussen mannen en vrou wen in betaald en onbetaald werk, heeft een verklaring: veel vrouwen werken deeltijd in Nederland. Als ze niet in loondienst is, neemt ze, al dan niet spontaan, een aantal zorgtaken op zich. Stereotype op vattingen maken het er volgens Portegijs vervolgens niet makkelij ker op om een eigenzinniger koers te varen. Kinderen De heersende opvatting is immers nog altijd dat de vrouw de eerst aangewezene is om het huishou den bij te houden en voor de kin deren te zorgen. Portegijs: „Ga maar na: als er kinderen komen, dan vinden we het normaal dat mannen vijf dagen blijven werken. Als vrouwen kinderen krijgen, dan vinden we het gek als zij nog vier dagen blijven werken." t Als de man zich meer zou bemoeien met zijn kids, zouden ze met sprongen vooruitgaan BENDE De vrouw die hoopt op een man die evenveel tijd als zij steekt in het huishouden en de opvoeding van de kinderen, kan nü stoppen met zoeken. Die bestaat niet, zo concludeert denktank Oeso. In geen enkel Oeso-land is er een gelijke verdeling tussen mannen en vrouwen op dit terrein. Het dichtst in de buurt komt een Deen of misschien een Australiër. Maar zéker niet de Néderlandse man. Hij bungelt zelfs ónder het gemiddelde van de Oeso-landen. Daarmee is hij bijna net zo 'lui' als de Hongaar. Eén geluk: zo beroerd als in Japan doet hij het ook weer niet. De tijd die de Nederlandse vrouw besteedt aan het thuisfront is echter ook niet om over naar huis te schrijven. Met vier uur en een kwartier per dag zit ook zij dik onder het gemiddelde dat vrou wen in de Oeso-landen besteden aan de zorg voor hun kinderen én huishoudelijke taken. Dat ligt na melijk op bijna vijf uur per dag. Portegijs: „We zijn een rijk land en hebben het goed voor elkaar. Een man die evenveel tijd als zijn vrouw in huishouden en kinderen stopt, bestaat niet Veel mensen hebben een afwas machine, ze huren als het even kan een werkster in en schromen niet om een kant-en-klaarmaaltijd te bestellen." Afwassen, strijken, stofzuigen, ramen lappen en donderdag 20 april 2017 GO 'Hé luiwammes, kom van Natasja de Groot Sandra Phlippen Rotterdam Gemiddeld aantal minuten per dag besteed aan het huishouden en de zorg voor de kinderen. Nederlandse mannen doen ongeveer de helft minder onbetaald werk dan vrouwen. 1) Turkije 2) Mexico 3) Portugal 4) Italië 5) Australië Gemiddeld Nederland 100 200 300 BRON: OECD even By komen..,. a Quin (21) en Josefien (22), 1,5 jaar bij elkaar „Ik woon sinds kort op mezelf", vertelt Josefien. „Quin is vaak bij mij. De ene keer doe ik de afwas, de andere keer doet hij het. Hij maakt er weieens een bende van. Mijn hele huis ligt dan vol met kleding, troep en afwas. Soms moet ik hem aansporen om op te ruimen." Dat klopt, geeft Quin toe. „Ik ben te lui. En ik heb het niet altijd door. Als ik weg ben, zeg ik dat ze mijn troep maar in een hoekje moet gooien. Dan ruim ik het later wel op." Daar is Josefien niet blij mee. „Dan ligt het daar een week later nog."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8