Ze laogen d'r nog 10 ZE Vlissingse touroperator Oceanwide breidt vloot uit 1'lfciHi! nninrir Oceanwide Expeditions voegt de Hondius toe aan de huidige vloot van vier schepen. Het 107 meter lange cruiseschip kan 180 passagiers vervoeren. Streektaal zv De Vlissingse touroperator Ocean wide Expeditions laat in Kroatië een nieuw cruiseschip bouwen in de hoogste ijsklasse, uitermate ge schikt voor reizen naar de poolge bieden. Over twee jaar komt de Hondius in de vaart. Noem het geen ijsbreker, zegt di rectielid Mark van der Hulst van Oceanwide. „Dit noem je een ijs- versterkt schip. Een ijsbreker vaart zich tot bovenop het ijs en laat zich er dan doorheen zakken, de Hon dius vaart tegen het ijs om zich op die manier een weg te banen. Het is een passagiersschip in de hoogste ijsklasse, gebouwd volgens de aller laatste en de hoogste eisen." De Hondius wordt toegevoegd aan de huidige vloot van vier sche pen. Met de Ortelius en de Plancius en de zeilschepen Rembrandt van Rijn en Noorderlicht kan Ocean wide nu al het hele jaar rond 280 passagiers naar de poolgebieden brengen om pinguïns, ijsberen, walvissen en bijzondere vogels te spotten, of om uitdagende excur sies te ondernemen, te duiken of te kajakken. Zelfs vliegen met heli kopters behoort tot de mogelijkhe den. Met een capaciteit van 180 pas sagiers en een lengte van 107 me ter wordt de Hondius het vlaggen schip van de Vlissingse touropera tor. Het schip, dat om en nabij vijftig miljoen euro kost, wordt gebouwd op de Kroatische werf Brodosplit. Via een leaseconstructie betaalt Oceanwide het vaartuig in tien jaar af. De investering is mogelijk omdat de markt waarin Oceanwide zich beweegt nog steeds groeit. IJsreizen zijn populair en met zijn specifieke vaartuigen brengt Oceanwide zijn passagiers dichter bij de Noord- en Zuidpool dan de meeste concur renten. „We doen dit inmiddels twintig jaar", vertelt Van der Hulst. „Het is een mooie markt. Onze schepen hebben al jaren een goede Onzeschepen hebben al jaren een goede bezetting bezetting. We zien mogelijkheden dat uit te bouwen met een nieuw schip." Van tijd tot tijd zal de Hondius in Vlissingen te zien zijn. Net als de andere schepen zal het daar wor den onderhouden. Van der Hulst: „Vanafvolgende week komen onze schepen weer binnenlopen voor onderhoud. Dat deden we vroeger bij Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert, nu op onze nieuwe lo catie in Vlissingen. Ook de Hon dius zal zeker af en toe Vlissingen aandoen." Op het ogenblik wordt aan de Vlissingse Binnenhaven een nieuw kantoor gebouwd voor Oceanwide Expeditions. Het vaste team van 25 mensen hoopt daar in september zijn intrek te nemen. „We zitten nu nog verspreid over de stad", zegt Van der Hulst. „In het nieuwe kan toor dat we betrekken is rekening gehouden met verdere groei. Als het zo druk blijft, gaan we vast nog nieuwe mensen aannemen." Kiek daor 's", zegt 'n ouwere vrouwe tegen d'r dochter, „dao nao dat röóie pannetje. Zö êne 'ao opoe vroeger ook." En ze wiest op een pannetje achter in de kraom. Me binnen op de gróte rommel- mart in Terneuzen. In de Goede Herderkerk, 'n Paor kêêr per jaor is 't dao rommelmarkt. Al jaoren. Messchiens wel zö'n dèrtig jaor. Beneejen in de vergaoderkaomers is alles glaswèrk, elektriciteit en al lerlei andere diengen en boven in de kèrkzaole, liggen de boeken. Die staon allemao schóne bie mekaore. Nêê, da's glad gêên rommeltje, zó aje dat op een rommelmarkt zou dienken. Alles primao gerangschikt as in een echte boekenwienkel. Sport, béésten, landen, romans of kleurboeken. Voor iederéén is t 'r wel wat. Dao moeten die ménsen van d'orgaonisatie toch wel uren en uren in gestoken 'èn, gaot 'r deu m'n 'óófd. Messchiens wel daogen. 'n Vrouwe mee 'n witte jas an, staot mee studie te zoeken tussen de boeken in de rubriek: Hobby. D'r man staot 'r ook bie. As in de buurte kom, zien 'k dat ze speciaol zoeken nao boeken over de groen ten- en blommen'of En judder we ten allomao, a je tenminste deze in teressante stikjes in dialect weke lijks leest, dan kik nogal schrieven over mijn 'ofje. Over m'n èrpels (die d'r trouwens a drie weken in de grond zitten 'óór) maor ook over m'n blommen. Zó staon m'n pao- selies nog altied mao te bloeien. A wel, bie die boekjes bleve kik na tuurlijk ook even staon. Da begru- pen judder natuurlijk wel ee? En gelukkig lei die vrouwe met die witte jas een gróót geillustreerd plantenboek terug op de taofel. Want dat zagge kik bots: grote pla- oten en weinig tekst. Dat is altied wat voor miin. Ik bin nie zó'n lezer. Ik bin méér van kieken. En dan moen 'k altied mao dienken aan m'n buurman. Die zegt mêêstal: Één afbeelding zegt meer dan hon derd woorden. En da was noe 'iere ook 't geval. Dao stoengen noe du- delijk in afgebeeld de combinaoties van blommen in 'n border langst 'n pad. Om daor 't 'êêle jaor bloeiend en boeiende planten in te zetten, dat is 'n 'êêle kunst. Allicht kan je dat op de computer opzoeken. Dan krieg je ook infermatie, maar in 'n boek vinne kik dat toch overtugen- der. Jao, vertrouwder. Die vrouwe mee d'r witte jas, zag dan 'k mee vee andacht in dat plantenboek stoeng te snuusteren en mes schiens (docht ik) ao ze toch wel spiet, dan kik even laoter mee dat boek en twee losse euro's nao de kasso stappende. Raor ee, da je in de kérke een boek kóópt en dan af rekent, ook ee? Zaoken doen in de kérke. Noe gaon 'k mêêstentieds nao die rommelmart voor de oliebollen. En ikke nie allêêne 'óór. Dao binn'n twéé verkoopsters in da kraom en ik moe je vertellen, die udder 'and- jes, die moeten wapperen 'óór. D'n êne bestelt d'r tiene, d'n ander vuuftiene. Mao joengens toch. Wat 'n drukte an da kraom. En mao kletsen en tetteren. Mêêstal binnen da vinters die deu moeder de vrouw d'r op af gestierd binnen. En ikke bestel d'r zesse en reken gepast af en stao nog wat te kletsen mee 'n mannetje die 'n zak mee bollen kóópt zonder rezienen, dan volgens 'em zit dao mêêr smaoke in. As ik nao buuten stappen, lópen ze net voor me, die vrouwe mee d'r doch ter. En wat 'oudt ze in d'r 'annen? Juust, dat róóie pannetje. Ze stap pen recht naor de blommenmarkt, 'n eindje vèder. Ik nii, ik gao nao de bushalte. En as thuuskom en in m'n tas kieken, zien 'k dan 'k m'n oliebollen vergat mee te nemen. donderdag 20 april 2017 Groeiend poolreizenbedrijf bouwt nieuw vlaggenschip Ernst Jan Rozendaal Vlissingen -Mark van der Hulst, directielid Oceanwide Expeditions In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dia lect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de gesproken ru briek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73