'Ik ben een vat vol tegenstrijdigheden' n 5 Scherp en verrassend Hollandse avond Flip Noorman met de tv-serie Centraal Medisch Cen trum en staat volgend seizoen met Victor Reinier op de planken in de tragikomedie Roem. „Ik ben daarin een psychiater die een acteur behan delt, die lang de hoofdrol in een poli tieserie heeft gespeeld, maar nu door de producent te oud is bevonden en Als ik een dagje vrij heb ga ik altijd buurten. Heerlijk knuffelen met de kleinkinderen uit de reeks wordt geschreven." Toch merkt ze dat haar leeftijd tegelijk voor een begrenzing van haar werk zorgt. „Filmrollen voor ouderen zijn beperkt, in Nederland overigens meer dan in de Verenigde Staten. Maar tegelijk: op toneelgebied zijn de mogelijkheden groter. En er zijn bui ten het acteren nog zoveel leuke din gen in het leven." Ze doelt op haar gezin - zoon Jaïr die natuur- en sterrenkunde studeert en net het ouderlijk nest heeft verla ten en dochter Caro, fotografe, actrice en moeder van vier kinderen. „Gaat me goed afhoor, grootmoederen", lacht ze. „Als ik een dagje vrij heb ga ik altijd buurten. Heerlijk knuffelen met de kleinkinderen." 1 Cabaret Pop „Veelzijdig zou je kunnen zeggen. Misschien wel een kameleon. Hoe ik ben en me voel, ligt ook aan mijn stemming. Ik kan heel analy tisch zijn, maar ben ook een ge voelsmens. Er is geen consistent verhaal. Ik kan mezelf niet kade ren. Ik ben een vat vol tegenstrij digheden. Een paradox, maar dat laatste vind ik met name een inte ressant iets", vertelt Noorman. Dat paradoxale is herkenbaar in het werk van Noorman. In bijzon der knappe, compromisloze tek sten vol spitsvondigheden ram melt hij aan heilige huisjes en alge mene veronderstellingen. Hij neemt de democratie onder de loep en de vooruitgang, 'die ook Je krijgt vrijdag de naakte versie te horen. Die is intiemer stilstand kan betekenen'. Inter menselijke relaties worden onder een vergrootglas gelegd. Zijn tek sten kun je geëngageerd noemen, nihilistisch, tegendraads en relati verend. Dames en heren De stilstand gaat maar door U bent verstandig, u bent onwijs ver standig Dus u ziet dat ze altijd inconsequent zijn Ze gaan als een trein maar ze sporen niet En ze zeggen: U bent niet gek Ze zeggen: u bent toch niet gek. Integendeel. U bent wel gek Dus wij zijn tegen. Overal tegen zijn daar zijn we voor De stilstand gaat maar door (uit De stilstand gaat maar door „De confrontatie zoeken heeft iets puberaals. Ik ga daar voorbij: niet schreeuwen om te schreeuwen. Maar 'waarde' is voor mij iets dis cutabels. De waarheid is een pro blematisch ding. Ik knaag aan alge meenheden waar de samenleving in gelooft. Ik laat zere plekken met rust, maar leg de vinger op ge neerde plekken. Dan kom je soms op absurdistische dingen uit. En die schrijf ik op en verwerk ze tot liedjes. „De meeste stemmen gel den? Niks is zo democratisch als een groepsverkrachting'", geeft Noorman als voorbeeld. Prikkelend De voorstellingen van Noorman - meestal met zijn band de Noor- mannen- zijn onconventioneel, origineel en prikkelend. Soms ver stild en breekbaar, dan weer uit bundig muzikaal. Hij won er onder meer het Amsterdam kleinkunst- festival en de Wim Sonneveldprijs mee. „Misschien was het klein- kunstgenre daar wel aan toe. Over het algemeen is dat een braaf we reldje, dezelfde grappen en grollen. Wellicht hebben ze gekozen voor tegenwicht en diversiteit." De voorstelling in Klein Theater De Verwachting in Ritthem zal een soloconcert zijn. Krijgen we dan een geheel andere Flip Noorman voorgeschoteld? „De liedjes zijn in eerste instan tie alleen geschreven met gitaar of piano. Daarna zijn ze gearrangeerd voor meerdere instrumenten. Je krijgt dus vrijdag de naakte versie te horen. Dat is intiemer. Voor sommige werkjes is het wat lastig, maar dat maakt het wel weer uit dagend. Omdat je alleen speelt en in een kleine setting ontstaat een huiskamersfeer. Ik kan dan ook losser met mijn programma wer ken. De spontaniteit is groter. Mu ziek en tekst zijn de som der delen. Als ik met de groep speel, kan het zijn dat de muziek wat meer de aandacht trekt en je de tekst min der volgt. Solo komen de teksten meer naar de voorgrond. Maar het blijft wel Flip Noor man, hoor." mlfëmuMki donderdag 20 april 2017 PZ Renée Soutendijk Twee Vrouwen, woensdag 26 april, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Roos van Erkel en Renée Souten dijk in Twee Vrouwen. FOTO BEN VAN DUIN Als je al dertig jaar cabaretier bent, dan kun je het: grappig zijn, scherp zijn. Erik van Muis winkel kan het. Als je al zo lang in het vak zit, dan ben je wat ouder. Vaak milder. Erik van Muiswinkel is inder daad rustiger en meiancholieker ge worden. Maar dat hij nog steeds verras send en energiek is, bewijst hij in De Olieworstelaar. Olie- worstelen is een verrassende sport, agressief en ko misch tegelijkertijd. Net als zijn show. Vandaag, Stads schouwburg Middel burg, 20.00 uur Made in Holland, heet het concert van orkest The Young Ones dat zaterdag in Den Dullert in Hulst wordt gehouden. Gasten zijn dit keer acteur Frank Lam- mers en zanger Martijn Fischer (foto). Fischer speelde André Hazes in de mu sical Hij gelooft in Mij en was vorig jaar Jezus in The Passion. Lammers zorgt zaterdag voor de presentatie. Op het repertoire staan Neder landstalige stukken uit al lerlei genres. Zaterdag 22 april, Den Dul- laert Hulst, 20.15 uur Flip Noorman wordt omschreven als kleinkunstnaar, taalpurist, troubadour en rockmuzikant. Hij wordt gelouterd in het cabaret circuit en krijgt lovende recen sies in popmuziekbladen. De 28- jarige Rotterdammer staat mor gen in Ritthem. Marius Roeting —Flip Noorman Morgen, De Verwachting in Ritt hem, aanvang 20.15 uur. Flip Noorman: „Ik knaag aan algemeenheden waar de samenleving in gelooft." fotowillemjongeneelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44