Nederlandse diensten denken dat Assad gifgasaanval inzette 3 Justitie weigert vader inzage in strafrechtelijk onderzoek rond dochtertje Y' UITLEG hoogste niveau. Volgens advocaat Sébas Diekstra, die de Wobproce- dure voor Remouchamps voert, is dat uitzonderlijk. „Hoe kan het on derzoek naar de dood van een 8-ja- rig meisje de veiligheid van de staat raken? Ik heb dit nog nooit meege maakt. We houden er rekening mee dat het OM het staatsgeheim mis bruikt om eventuele fouten niet te hoeven erkennen." Een voorlichtster van het OM Noord Nederland zegt dat er niets aan de hand is. „In de OM-journaals staan de aantekeningen van de offi cier. Die schrijft daar zijn bevindin gen. Die stukken worden altijd als staatsgeheim bestempeld. Waarom dat zo is? Dat kan ik u niet vertellen. In het belang van de rechtsgang ge ven we verder geen commentaar." Victor Remouchamps vindt die verklaring maar vreemd. Hij gaat in beroep tegen de beslissing de jour naals niet af te geven. „Ze kunnen spartelen wat ze willen, maar ik weet dat ik aan het langste eind trek." Eerder hadden de Amerikaanse diensten al gezegd dat zij vrij ze ker zijn dat Assad achter de aan val zit. De Amerikaanse president Donald Trump greep na die aan val, waarbij zeker 90 doden vie len, in door 58 kruisraketten af te vuren op de vliegbasis waarvan daan de vliegtuigen met gifgas waarschijnlijk zijn opgestegen. Volgens Koenders, die zegt dat de informatie van onze diensten dateert van 18 april, is het 'niet onbelangrijk dat we dit uit eigen bronnen weten'. Op vragen van Kamerleden Thierry Baudet (Fo rum voor Democratie) en Joel Voordewind (Christenunie) of de inlichtingendiensten beschik ken over eigen informatie of dat zij varen op berichten van dien sten van bondgenoten, wilde Koenders niet ingaan. „Dit is op basis van beschikbare inlichtingen over een luchtaan- val." Ook na afloop van het debat weigerde Koenders op die vraag in te gaan. „Daar ga ik niks over zeggen. We weten dat Assad een recidivist is. Hij heeft eerdere aanvallen ook ontkend." Volgens Koenders staat inmiddels na on derzoek van slachtoffers in Tur kije wel vast dat het zenuwgas Sa rin is gebruikt. De Tweede Kamer is eensge zind in het afkeuren van de gif gasaanval, maar verschilt van me ning over het Amerikaanse in grijpen. Volgens SGP-Kamerlid Kees van der Staaij valt de Kamer uiteen in drie groepen: partijen die de Amerikaanse aanval afkeu ren omdat hard bewijs over wie er achter de gifgasaanval zit uit blijft (SP, FvD, Partij voor de Die ren), zij die hem steunen (WD, SGP) en zij die er begrip voor hebben (de overige partijen). De groep die begrip toont voor het bombardement is in de meer derheid. Ook het kabinet heeft eerder al laten weten begrip te hebben voor de Amerikaanse aanval. Alleen Baudet neigt naar het steunen van het regime van Assad. Volgens hem is er geen al ternatief voor het huidige regime. Het Openbaar Ministerie heeft stukken uit het strafrechtelijk onder zoek naar de dood van de 8-jarige Sharleyne bestempeld tot staatsgeheim. Haar vader spreekt van machtsmisbruik. Sharleyne Remou champs overleed in juni 2015 door een val van tien hoog uit een flatgebouw in Hoogeveen. Haar moeder, die de fatale nacht alleen met Sharleyne thuis was, werd aanvankelijk als verdachte bestempeld. Maar het Openbaar Ministerie trok die verdenking al na drie maanden in. Dat kan haar vader Victor niet verkroppen. Hij eist inzage in het volledige strafdossier. „Ik ben over tuigd dat het OM fouten heeft ge maakt. Die wil ik kunnen onder zoeken." Sinds die fatale zomer nacht in 2015 staat Victor Remou champs in de vechtmodus. Hij staat op met de zaak en gaat ermee naar bed. Aan rouwverwerking is hij nog niet toegekomen. Stopgezet Volgens Remouchamps heeft het geholpen door advocate Liesbeth Poortman, liet contraonderzoek in stellen door onder meer de bekende forensisch patholoog Frank van der Goot. Die concludeerde dat het blonde meisje met de felblauwe ogen nooit zelf op het balkon heeft kunnen klimmen. Klimsporen ont braken. Een eerste juridische overwin ning behaalde Remouchamps eind vorige maand. Na een door hem in gestelde klachtprocedure besloot het Gerechtshof van Leeuwarden dat de moeder van Sharleyne als nog moet worden vervolgd. Het Hof noemt het waarschijnlijk dat Sharleyne naar beneden is gegooid. Bovendien is er een redelijk ver moeden dat de moeder daarbij was betrokken. Het Landelijk Parket neemt de zaak daarom nu over. Afhaken Maar Remouchamps wil ook kun nen begrijpen waarom het OM in eerste instantie zo snel afhaakte. Via de Wet Openbaarheid van Be stuur (Wob) vroeg hij daarom het hele strafdossier op, inclusief de dagjournaals van de officier van justitie. Opmerkelijk genoeg ver klaart het OM die journaals nu tot staatsgeheim, zelfs op het één na Openbaar Ministerie nauwe lijks onderzoek naar de zaak ge daan. „Een verhoor en wat sporen onderzoek. Dat was het. Terwijl haar moeder zich op haar zwijg recht beriep. Waarom is de zaak zo snel stopgezet?" Remouchamps, Ze kunnen spartelen wat ze willen, maar ik weet dat ik aan het langste eind trek donderdag 20 april 2017 GO Dossier dood Sharleyne is STAATSGEHEIM Er bestaan vier niveaus van rubricering voor staatsgehei men, oplopend van departe mentaal vertrouwelijk (kan schade toebrengen aan een ministerie), staatsgeheim confidentieel, staatsgeheim geheim, tot staatsgeheim zeer geheim. De laatste drie niveaus worden gegeven aan informatie die tot schade, ern stige of zeer ernstige schade aan de de staat kan toebren gen. De informatie over Shar- leyne is staatsgeheim geheim. Een slachtof fer van de aan val met gifgas wordt in het ziekenhuis be handeld. FOTO AP Nederlandse inlichtingendien sten achten het 'zeer waar schijnlijk' dat het Syrische re gime van president Assad ach ter de gifgasaanval in het Syri sche Khan Sheikhoun zit. Dat zei minister Bert Koenders van Buitenlandse Zaken vanmiddag in de Tweede Kamer. Edwin van der AA Den Haag Tf ir Koen Voskuil Rotterdam A A Victor Remouchamps en dochter Sharleyne. De flat waar het drama zich voltrok. FOTO ANP, FACEBOOK —Victor Remouchamps

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3