Militairen oefenen opsporen van gevaarlijke stoffen II Rapport HZ ziet geen bedreiging voor traditionele verhuurders 5 Airbnb is in Zeeland niks nieuws onder de zon. Het is een moderne voortzetting van het bordje 'Zimmer frei' voor het raam. Wel trekt deze vorm van verhuur nieuwe bezoekers naar de kust. donderdag 20 april 2017 Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Dat Airbnb het nieuwe 'Zimmer frei is', valt op te maken uit het rap port 'Airbnb aan de kust' dat is op gesteld door het Kenniscentrum Kusttoerisme van de HZ en de Ho telschool The Hague. Airbnb werd aanvankelijk positief ontvangen. Maar toen het online platform om kamers of huizen te verhuren explosief groeide - we reldwijd maakten vorig too miljoen gasten er gebruik van - namen ook de klachten toe. Het zou overlast veroorzaken voor omwonenden en belastingontduiking en oneerlijke concurrentie in de hand werken. De discussie hierover in Amsterdam was voor het kenniscentrum en de hotelschool aanleiding de situatie aan de Noordzeekust te onderzoe ken. In Nederland is Airbnb het grootst in Amsterdam, met 27,7 ruimtes per duizend huishoudens. Ameland (24,8), Veere (22,1) en Zandvoort (21,9) volgen op de voet. Uit een steekproef in de kustplaat sen Zandvoort, Renesse en Nes is op te maken dat in bijna alle gevallen hele woningen of appartementen worden aangeboden via Airbnb. Ambtenaren van meer dan de helft van de Nederlandse kustge- meenten geven aan dat Airbnb niks nieuws is. „Vroeger had niet alleen Zeeland maar de gehele Neder landse kust woningen met het bordje Zimmer frei", aldus het rap port. Verhuurders zien Airbnb vooral als een extra platform om hun accommodaties aan de man te brengen. Het biedt de mogelijkheid nieuwe klanten te trekken en het toeristische seizoen te verbreden. Anders dan in Amsterdam is het volgens de onderzoekers namelijk 'maar zeer de vraag of Airbnb extra concurrentie is voor de bestaande verblijfsaccommodaties of dat zij juist zorgen voor een nieuwe Via Airbnb komen, net als van oudsher, vooral Duitsers naar de kust stroom gasten'. Driekwart van de kustgemeenten geeft aan dat het online platform nieuwe bezoekers aantrekt waardoor traditionele ver huurders er niet of nauwelijks on der lijden. Via Airbnb komen, net als van oudsher, vooral Duitsers naar de kust. Uit interviews blijkt dat het meer jonge trendy mensen zijn die de buurt graag verkennen, die kor ter verblijven dan de reguliere gast en vaker last minute boeken. De prijs is de belangrijkste reden om via Airbnb een overnachting te regelen. In tegenstelling tot wat de organi satie zelf beweert, zorgt Airbnb voor veel minder banen in de toeristi sche sector (9,8 per honderd bed den) dan de traditionele verhuur (53,3 banen per honderd bedden). Ook is het niet zo dat accommoda ties zich meer verspreiden over de regio. Ook de Airbnb-plekken be vinden zich op de meest toeristi sche locaties. De onderzoekers stel len vast dat Airbnb aan de kust niet voor extra overlast zorgt. Gemeenten wordt wel aangera den beleid te ontwikkelen. Bij de meeste staat Airbnb nog niet op de agenda. Vlissingen Tachtig militairen zijn een weekje in Zeeland neergestre ken om te oefenen gevaarlijke stoffen op te sporen, de samen stelling en de intensiteit van die stoffen in de lucht te meten en de omgeving te ontsmetten. René Hoonhorst Mochten terroristen een aanslag met chemische wapens plegen of zouden er radioactieve stoffen ontsnappen uit een Borsselse kerncentrale dan kunnen de Zeeuwen een beroep doen op de Chemische Biologi sche Radiologische Nucleaire (CBNR) verdedigingscompag nie. De manschappen, die tot de 41ste Pantsergeniecompagnie uit Oirschot behoren, houden deze week domicilie in de marineka zerne bij de Buitenhaven. Ze oefe nen diverse rampscenario's op de terreinen van verschillende (ha venbedrijven in Vlissingen-Oost en in het buitengebied bij Ritt- hem. Pantservoertuigen De militaire specialisten zijn voor werknemers van de bedrijven - waaronder Zeeland Refinery, Ovet en de douane - en verdwaalde fiet sers en wandelaars te zien, maar ko men niet binnen de bebouwde kom. De veertig voertuigen-onder meer twee pantservoertuigen, twaalf lichte voertuigen en veel vrachtwagens - die de compagnie meenam, rijden wel af en aan tus sen de marinekazerne, Ritthem en de havenbedrijven. Op enkele bedrijfsterreinen me ten militairen in de loop van de week stoffen, die in de lucht zwe ven. „Op elk bedrijfsterrein hangt een andere lucht. Heel anders dan de Brabantse boslucht", verklaart opperwachtmeester Jan Trenning. Gisteren tijdens de eerste dag van de oefensessies werd een 'trai ningsstraat' uitgezet bij de 'achter poort' van Zeeland Refinery. Aan het eind van een strook asfalt stond een ton met een gevaarlijke, chemi sche stof. De militairen kregen een 'dim-opdracht' - detecteren, iden tificeren en monitoren - waarbij ze niet alleen te weten moesten ko men welke stof er in de ton zat, maar ook of de stof elders op het terrein te vinden was. Daarna dien den ze het terrein zover te ontsmet ten dat mensen overal weer veilig zonder beschermende kleding konden rondlopen. Een vitaal onderdeel van de trai- De militaire specialisten - gehuld in camouflagepak, gasmasker op, vier paar handschoenen over elkaar - zijn klaar om te onderzoe ken welke gevaarlijke stof er in een 'verdachte ton' vlakbij het bedrijfsterrein van Zeeland Refinery is te vinden, foto lex de meester ning is het juist doorlopen van alle procedures, onthulde opperwacht meester Trenning. Zo droegen de specialisten die in de nabijheid van de ton kwamen niet alleen een gas masker, maar ook vier of vijf paar handschoenen over elkaar heen. Trenning: „Elke keer dat we in aan raking kunnen zijn geweest met een gevaarlijke stof doen we een paar handschoenen uit. We willen ten allen tijde voorkomen dat stof fen chemische reacties met elkaar aangaan." - Jan Trenning, opperwachtmeester We zijn blij dat we in Zeeland terecht kunnen. Oefenen in de praktijk is de kers op de taart PC 'Airbnb is de Zimmer f rei van nu'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33