FNV: Damen stapt over op onderbetaalde f lexwerkers 3 kri'tverbod Z',ChTeenK ot^stof f KAARTVERBOD IJSVERBOD doen aanote' 2.42 plakken GLUURVERBOD WAPENVERBOD openbare plaats o de deelte van een bakkeni zaak, alsmed g l gcon- aWal-,bouw-enWedp9ats tainersd,e7S met kalk, krijt, teer of een w of Mnafbee»9;^^;(e teken aan ^bre^ VLOEKVERBOD FIETSWRAKVERBOD DUIVENVOERVERBOD Scheepsbouwconcern Damen kon digde eind februari aan banen te schrappen bij de reparatiewerven Shiprepair Vlissingen, Shiprepair Rotterdam en Shiprepair Van Brink. Bij elkaar gaan 150 banen verloren. Hoeveel er in Vlissingen op het spel staan, is niet duidelijk. De FNV vindt dat Damen de noodzaak banen te schrappen niet heeft aangetoond. Het bedrijf heeft volgens de bond voldoende flexwer kers om mee te ademen met de markt. De FNV heeft naar eigen zeg gen Damen herhaaldelijk gevraagd meer inzicht te geven in de beloning en het aantal flexwerkers. Damen weigerde dat waarop de bond zelf onderzoek deed. Daaruit blijkt dat Damen zo'n duizend arbeidskrachten van buiten inschakelt via tientallen bedrijven, aldus FNV Metaal. Het gaat om uit zendkrachten van Nederlandse af komst (direct ingehuurd door Da men), arbeidsmigranten via een uit zendbureau, arbeidsmigranten via een onderaannemer in de Metalek- tro en arbeidsmigranten via (schijn)onderaanneming in de Me taal Techniek. Schrikbarend aantal schijnconstructies met een woud van onderaannemers Per constructie gelden andere ar beidsvoorwaarden, aldus de FNV. Het brutoloon van een uitzend kracht van buitenlandse afkomst is bijvoorbeeld 31 procent lager dan dat van een uitzendkracht uit Neder land. De vakbond zegt dat Damen in totaal 1,3 miljoen euro per honderd ingeleenden per jaar bespaart. Het overgrote deel van de werkne mers op de reparatiewerven van Da men in Vlissingen en Schiedam heeft 'een onzeker contract', stelt de FNV. Mensen werken via een on deraannemer, uitzendbureau of als (schijn)zzp'er. Damen zet hen in voor ijzer-, las- en plaatwerk en pijp- fitten. Werk dat voorheen 'altijd door eigen werknemers werd ge daan'. Damen lijkt het traditionele reparatiewerk steeds meer uit te be steden aan onderaannemers en uit zendkrachten. Volgens bestuurder Marije Otter vanger van de FNV is de situatie bij Damen Shiprepair erger dan de bond dacht. Volgens haar ontduikt Damen bewust regelgeving door zo veel mogelijk loonkosten te druk ken. Ze stelt dat 'het aantal schijn constructies met een woud van on deraannemers schrikbarend is'. Damen betreurt dat het dit nieuws via de pers moet vernemen, reageert woordvoerder Arold de Vries van Damen Shipyards, het moederbedrijf van Damen Shipre pair. „We hebben het persbericht en het rapport via de pers gekregen. We herkennen ons niet in de beschuldi gingen en de aantijgingen die daarin staan. We gaan graag in gesprek met de FNV hoe om te gaan met uitbe steed werk. Wat iets anders is dan uitzendkrachten." Een inhoudelijke reactie geeft Da men niet. „We willen hier geen persoorlog van maken." donderdag 20 april 2017 tegen 'stoepkrijtverbod' tl Het is verboden op openbare plaatsen met kaarten, geld, dobbelstenen of andere voor werpen om geld te spelen. (art. 2.46, Middelburg) Het is verboden zich zonder noodzaak op onbetrouwbaar of drijvend ijs te begeven of te bevinden, (art. 2:23, Terneu- zen) Het is verboden om, het logo of het wapen van de ge meente Sluis te gebruiken in welke vorm en voor welk doel dan ook. (art. 5.50, Sluis) A Mogelijk verbod of niet, Féline en Keano krijten er in Vlissingen lustig op los. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Het is verboden om in het openbaar Gods Naam te mis bruiken danwel onwelgevoeg- lijke taal te bezigen die kwet send is voor groepen en per sonen zoals bedoeld in artikel 1 van de Grondwet, (art 2:47 gemeente Reimerswaal; Tho- len heeft soortgelijk verbod) (Pd Het is verboden fietsen of bromfietsen die rijtechnisch in onvoldoende staat van onder houd en in een verwaarloosde toestand verkeren, op de weg te laten staan. In het belang van het beheer van de open bare ruimte is het verboden om in door het college aange wezen gebieden een fiets of bromfiets langer dan 4 weken onafgebroken te stallen, (art 5:12, Goes) Het is verboden duiven of an dere overlast veroorzakende vogels op of aan een open bare plaats te voeren dan wel anderen de gelegenheid te bieden de duiven of andere overlast veroorzakende vo gels te kunnen voeren. Het in het eerste lid gestelde verbod geldt niet voor de eigenaar of de houder van duiven die deze hobbymatig of beroeps matig houdt. (art. 2.56, Middel burg) Het is verboden zich in de na bijheid van een persoon dan wel een gebouw, woonwagen of woonschip op te houden met de kennelijke bedoeling deze persoon dan wel een zich in dit gebouw, deze woonwagen of dit woonschip bevindende persoon, te be spieden. Het is verboden door middel van een verrekijker of enig ander optisch instrument een zich in een gebouw, woonwagen of woonschip be vindende persoon te bespie den. (art 2:53, alle gemeenten) Scheepsbouwer Damen ruilt vaste werknemers in voor on derbetaalde flexwerkers. Met schijnconstructies omzeilt het bedrijf de eigen beloningsre- gels. Werknemers die via derden op de werf werken, krijgen niet betaald wat vaste werknemers voor hetzelfde werk wel krijgen. Dat stelt vakbond FNV Metaal na eigen onderzoek. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Marije Ottervanger, FNV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31