Regels voor het geval dat Vluchtelingen tijdelijk in studentenkamers Vlissingen wil af van baggeren Loodsenhaven Jong 2 In de gemeentelijke regels blijkt een verbod op stoepkrijten verscholen te zitten. Dat leidt tot protest, ook in Zeeland. APV VREEMDE REGELS OF NIET? Commentaar Iederland heeft sinds deze maand een nieuw scrabblewoord: stoepkrijtverbod. Bij het napluizen van de algemene plaat selijke verordening (APV) stuitte een Haags gemeenteraads lid op een regel waarin 'krijt' wordt genoemd in het rijtje kalk, teer en verfstof waarmee het verboden is de openbare weg, muren, of bijvoorbeeld bushokjes te bekladden. Het is een bepaling die vrijwel alle gemeenten standaard in hun 'huisregels' hebben opgenomen en die natuurlijk bedoeld is om graffitispuiters aan te kunnen pakken. Maar omdat krijt genoemd werd, trok het Haagse raadslid de conclusie dat het oer- Hollandse stoepkrijten verboden is. Regels in de APV doen soms wat overdreven en betuttelend aan. Maar ze zijn met opzet ruim geformuleerd om in te kunnen grijpen als het nodig is. Een kinder tekening op de stoep is geen probleem, maar als iemand er een ge woonte van maakt het marktplein vol te kalken moet de gemeente een regel hebben om daartegen op te kunnen treden. De Zeeuwse gemeenten hebben hun APV's opgesteld met het voorbeeld van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in de hand, aangevuld met specifieke bepalingen om het in eigen ge meente leefbaar te houden. Zolang de APV wordt gebruikt om op te kunnen treden tegen ongewenst gedrag is er niets mis mee. Pas als het gezag de regels misbruikt door ze toe te passen op situaties waarvoor ze niet bedoeld zijn, is er een probleem. Het zou inderdaad belachelijk zijn als de politie spelende kinde ren in de kraag grijpt wanneer ze een hinkelbaantje op de stoep te kenen. Voor zover bekend zijn er geen gevallen van scholieren die in voorlopige hechtenis zijn genomen nadat ze met krijt in de weer zijn geweest. Van een stoepkrijtverbod is in die zin dan ook geen sprake. Laten we dat zo houden. Als iemand steeds de markt vol kalkt moet er een regel zijn om daartegen op te kunnen treden De zeventien statushouders wor den in mei verwacht in Middelburg en kunnen waarschijnlijk in de zo mer al naar het pand van Woon goed in de Buitenruststraat. Maar wethouder Chris Dekker houdt er rekening mee dat de verbouwing van dat gebouw iets langer kan du ren. Samen met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers bekijkt de ge meente welke alleenstaande asiel zoekers in Hof Sint Pieter komen wonen. Dat is volgens de gemeente mede van belang voor het overleg met omwonenden. Stichting Vluchtelingenwerk gaat de asiel zoekers begeleiden en helpen met hun inburgering. Zodra de statushouders weg zijn uit Hof Sint Pieter, komen die ka mers daar weer vrij voor studenten. De gemeente Middelburg moet WZodra de statushouders weg zijn, komen die kamers daar weer vrij voor studenten asielzoekers die definitiefin Neder land mogen blijven, woonruimte bieden. Onlangs kreeg de gemeente nog kritiek te verduren over de ach terstand bij het huisvesten van sta tushouders. ALMANAK Het was zo'n ochtend. Geen brood in huis. Babyspuug op haar kleren. En natüürlijk sleu tels kwijt. Toen de 35-jarige moeder ein delijk de auto instapte om naar kantoor te rijden, keek ze nog snel even in de binnenspiegel. Geërgerd plukte ze een dikke grijze haar uit haar hoofd. Ook dat nog. Op haar werk klaarde de lucht. Er was voor haar gebeld. De man wist haar naam niet meer. „Ik denk dat ze half de twintig is", had hij tegen haar collega gezegd. Met een grote glimlach draaide ze het nummer. Aanpak omgeving Plaatwerkerij Succes leerlingen Nehalennia Buurtwacht Middengebied VLISSINGEN Marnixmarkt in Vlissingen Bijna alle gemeenten, ook in Zee land, hebben stoepkrijten verbo den. Althans, volgens de letter van hun eigen plaatselijke verordening (APV). De regel is vooral bedoeld om te kunnen optreden tegen het bekladden van muren en straat- meubilair met graffiti. Maar en pas sant wordt 'krijt' genoemd als ver boden materiaal 'om enige afbeel ding, letter, cijfer of teken' aan te brengen. Alle gemeenten hebben dit arti kel tegen 'plakken en kladden' in hun APV opgenomen. Het is een standaardbepaling opgesteld door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Radio2-dj Gerard Ekdom riep twee weken geleden al op tot een nationale stoepkrijtdag nadat een Haags GroenLinks-raadslid het stoepkrijtverbod aan de kaak had gesteld. Ekdoms oproep heeft ook in Zeeland effect. Afgelopen zaterdag was de Vlis- singse speeltuin De Oude Stad de uitvalsbasis van een protest en gis teren pleitte buurtvereniging Bos- senburgh met enkele tientallen en thousiaste kinderen voor het toe staan van stoepkrijten. Buitenspelen „Wees blij dat de kinderen lekker buiten spelen", zegt Marjolijn Wit- sen van de buurtvereniging. Vanaf basisschool de Omnibus trokken ze, vrolijk krijtend, over de rond weg door de wijk. 'Buiten krijten mag', had een meisje op de stoep geschreven. Witsen is benieuwd naar de reac tie van de gemeente op de acties. Er zijn meer mensen in Vlissin gen die actie voeren voor afschaffen van het stoepkrijtverbod. Op Face- book is een oproep verschenen om zaterdagmiddag op het Bellamy- park het 'Zeeuws Kampioenschap Stoepkrijten' te houden. De algemene plaatselijke veror dening wordt door de gemeente raad vastgesteld. Het zijn de huisre- Wees blij dat de kinderen lekker buiten spelen gels van de gemeente. In grote lij nen komen de APV's met elkaar overeen, maar gemeenten hebben bijna allemaal wel eigen, specifieke aanvullingen en bepalingen. Zo heeft de gemeente Sluis het alge mene verbod om iemand te bespie den - al dan niet met een verrekij ker - uitgebreid met een bepaling die het stiekem fotograferen van mensen op het strand verbiedt. Een aantal Zeeuwse gemeenten heeft bepalingen over carbidschie- ten opgenomen. Ook de wijze waarop as van een overledene ver strooid mag worden is per ge meente verschillend. Zo mag in de gemeente Hulst geen as verstrooid worden op een sportterrein 'ten tijde van wedstrijden, trainingen of evenementen'. Vlissingen wil de Loodsenhaven niet meer uitbaggeren. De plicht om de haven op diepte te houden komt voort uit het Scheldetractaat uit 1843, maar het gemeentebe stuur vindt het meer een taak voor de rijksoverheid. De haven, die eigenlijk de Koop manshaven heet, is de uitvalsbasis voor de schepen van het Neder land en Belgisch Loodswezen en van Rijkswaterstaat. Het Schelde tractaat regelde de open doorvaart op de Schelde en de beloodsing van de scheepvaart na de scheiding van België en Nederland in 1830. Het wordt een lange lobby in Den Haag om de rijksoverheid te bewegen de baggerplicht over te nemen, verwacht wethouder Jose phine Elliott. De Koopmanshaven is voor het laatst gebaggerd in 2011. Rijkswa terstaat regelde die aanbesteding van het baggerwerk, tegelijk voor de veerhavens Terneuzen en Bres- kens en de Buitenhaven Hans- weert. Voor de Koopmanshaven kostte dat volgens Elliott ongeveer r8o.ooo euro. Het baggerwerk voor de Koop manshaven wordt niet geregeld uitgevoerd, alleen als door stro ming de haven te veel zand heeft binnengekregen. donderdag 20 april 2017 n Zeventien alleenstaande vluch telingen mogen tijdelijk wonen in studentenkamers in het Hof van Sint Pieter in Middelburg. Ze kunnen daar terecht zolang hun toekomstige appartementen in het oude kantoor van Woongoed Middelburg nog niet klaar zijn. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Het zorgcentrum in de Zware Plaatwerkerij in Vlissingen wordt bij aan vang van de bouwvak op geleverd. Per oktober komen de bewoners er in. Dan moet de omge ving bij de Peperdijk, Vrij- gang en Hellingbaan in gericht zijn. Hoe dat er uit gaat zien, is maandag 24 april te zien bij een inloopbijeen komst in het stadhuis in Vlissingen vanaf 16.30 uur. MIDDELBURG Leerlingen van SSG Ne halennia wonnen gisteren met hun ontwerp het technasiumproject Dyna mic Art Sculpture. Ze hadden de opdracht ge kregen een maquette van een dynamisch kunstob ject te maken. Wessel ten Broek, Juul Buysrogge, Imand Krima en Willem Schipper creëerden de 'botoscoop'. Hun ont werp wordt tentoonge steld in het beeldenpark van Stichting Dynamic Art Delta. VLISSINGEN Gezocht: mensen voor het Buurtpreventieteam voor het Middengebied in Vlissingen. Stichting Roat en de wijkvereniging Mid- denstad zoeken aanvul ling van de tien mensen die al geregeld samen een rondje door de wijk doen. De buurtwacht let op tekenen van onraad, maar kijkt ook naar het welzijn van de bewoners en de wijk. Informatie: 0118-468158. De Marnixkerk in Vlis singen houdt zaterdag 22 april de traditionele Marnixmarkt. Deze actiemarkt met grote rommelmarkt duurt van 09.30 tot 15.00 uur in en rond de kerk aan Marnixplein 41 in Vlissingen. De op brengst gaat naar een aantal goede doelen. Protesten Theo Giele Vlissingen -Marjolijn Witsen, buurtvereniging Bossenburgh Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30