Van der Breggen: drie op rij 25 Als je Anna of Alejandro heet en specialist bent in het ultrakorte klauterwerk, dan win je vrijwel gegarandeerd de Waalse Pijl. Dat bewijzen de afgelopen jaren op de Muur van Hoei. Alejandro Valverde won gistermid dag voor de vijfde keer de Waalse Pijl. De Spanjaard is sinds 2024 niet meer verslagen op de steile slotklim in Hoei. Of het verleggen van de finish de voorspelbaarheid van de Waalse Pijl misschien zou kunnen door breken? Daniel Martin, gisteren tweede achter Alejandro Valverde, is er geen voorstander van. „Je moet een wedstrijd niet veranderen om dat één man vaak wint. De Muur van Hoei is hét symbool van deze race. En Valverde kan ook goed sprinten. Dus als de streep iets ver der ligt, zal hij ook wel winnen", zei de Ierse runner-up, die voor de derde maal in zijn carrière het po dium op mocht. Al die keren stond Valverde trouwens op het hoogste treetje. Overmacht De Spanjaard, die volgende week 37 jaar wordt en nog een contact bij Movistar heeft tot en met 2029, reed gisteren met overmacht naar zijn vijfde overwinning (de eerste keer was in 2006) in de Waalse Pijl. Hij had twee minuten en 54 seconden nodig voor de beklimming van de Muur van Hoei. Dertien tellen langzamer dan zijn snelste tijd in 2014. „Maar ik deel deze klim niet in en rijd altijd gewoon vol gas om hoog", zegt hij zelf. Klasse Valverde, die op 107 overwinningen in zijn carrière staat, heeft inmid dels generaties wielrenners over leefd. In 2012 keerde hij terug in het peloton na een dopingschorsing van twee jaar. „Hij zal het in het verleden een aantal jaar niet op de juiste manier gedaan hebben, maar dat hij hier nog steeds wint, toont de klasse van de man", zegt Gesink - die op acht seconden achter Val verde zelf vijftiende en beste Ne derlander wordt - over de vijf zeges in Hoei van Valverde. Winnen verveelt nou eenmaal nooit, zegt Valverde zelf. De Span jaard: „Dit is mijn natuur. Ik ben niet geboren om te voetballen, maar om te fietsen. Dat doe ik van kinds af aan en ik heb altijd geprobeerd te winnen. Het is mijn werk en ik hou ervan." Alejandro Valverde mag dan de bij naam El Imbatido (De Onverslaan bare) dragen, wat betreft de voor sprong op de nummer 2 is de over macht bij zijn vrouwelijke collega nog groter. In 2015 won Anna van der Breggen met 12 seconden ver schil op Annemiek van Vleuten, in 2016 reed ze 8 seconden weg bij Evelyn Stevens en gisteren hield ze op de meet liefst 17 seconden over op Lizzie Deignan. Derde werd Ka- tarzyna Niewiadoma. Nee, in de Waalse Pijl stond - op nieuw - geen enkele maat op Van der Breggen. De olympisch kampi oene op de weg van Rio de Janeiro heeft een brute versnelling in haar benen, maar begon dit jaar zelfs al voor de slotklim aan haar solo. Voor het derde jaar op een rij won Van der Breggen op de Muur van Hoei. Haar voorganger Marianne Vos won de Waalse Pijl vijfmaal. En Van der Breggen heeft nog even. Dins dag vierde de kopvrouw van Boels- Dolmans haar 27ste verjaardag. Kriebels De kriebels kreeg ze de voorbije winter al bij een blik op april in de wedstrijdkalender. De vrouwen rij den dit jaar, net zoals de mannen, ook de Amstel Gold Race en Luik- Bastenaken-Luik. De Waalse Pijl ligt er exact tussenin. En precies op tijd is de topvorm er bij Van der Breggen. Afgelopen zondag won ze de hernieuwde editie van de Am- stel Gold Race, wat haar meteen topfavoriet maakte voor de twee Ardennen-klassiekers die nog zou den volgen. Na haar derde zege in de Waalse Pijl verklapt ze voor de camera's van de NOS dat er geen liefde is tus sen haar en die steile klim in Hoei. „Ik blijf het een verschrikkelijk ding vinden." Haar concurrenten zullen schietgebedjes prevelen en wanho pig vragen of ze de koers volgend jaar links laat liggen. Want een wedstrijdje fietsen in Hoei tegen Van der Breggen is bij voorbaat ge doemd te mislukken. donderdag 20 april 2017 Valverde geboren voor kort klimwerk Daan Hakkenberg Hoei Anna van der Breggen en Alejandro Valverde samen op het podium na de Waalse Pijl. fotocorvos Anna van der Breggen komt voor het derde jaar op rij solo over de finish op de Muur van Hoei. foto photo news Anna van der Breggen is geen fan van de Muur van Hoei. Maar ze won daar wel gisteren, met grote overmacht. Pim Bijl Hoei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25