Overboek 16 PSYCHOLOGELD ING Shell ASML STRATEGIE-UPDATE AANDEELHOUDERS AkzoNobel doet zijn uiterste best om aandeelhouders te paaien, maar de kans dat die in de aangekondigde plannen een reden zien om niet met het Amerikaanse PPG in zee te gaan, lijkt klein. om aan Krijsen als een speenvarken zou ik misschien niet doen. Maar ik zou me ook niet zonder slag of stoot uit een vliegtuig laten zetten. United Airlines raakte vorige week in opspraak toen het personeel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij een passagier hardhandig van boord sleurde omdat het vliegtuig overboekt was. Ik vond het schandalig. Tot ik besefte dat dat best hypocriet is. Ik ben fan van goedkope vliegtickets; binnenkort vlieg ik weer voor een paar tientjes naar Valencia. Maar die goedkope tripjes maken mij mede-schuldig aan de gebroken neus van de Amerikaan. Dat zit zo: vliegtuigen overboeken houdt de prijzen laag. Luchtvaartmaatschappijen verdienen zo immers extra geld per stoel. Ze proberen te voorspellen hoeveel mensen een bepaalde vlucht missen, bijvoorbeeld omdat ze te laat zijn voor een overstap. Meestal gaat dat goed, maar niet altijd. Vorig jaar werden meer dan vijftigduizend reizi gers door Amerikaanse vliegtuigmaatschappij en vanwege overboeking geweigerd. Gelukkig dat die zich niet allemaal zo We lijken hevig verzetten. 7 We beseffen allemaal dat goedkoop vliegen bereid ook nadelen heeft. Oké, je zit bijna bij je buur man op schoot, de ser- veiligheid vice is om te janken en je ju g zit nog drie kwartier in de bus voordat je de boeten plaats van bestemming bereikt. We lijken zelfs bereid om aan veiligheid in te boeten. Om de kosten te drukken, nemen maatschap pijen minder brandstof mee. En zo kan een vliegtuig, bijvoorbeeld bij gevaarlijk weer, te weinig brandstof hebben om door te vliegen naar een andere luchthaven. Ofwel: nood landing! En dan maar duimen dat de piloot nog fris is, want de werkdruk is pittig bij sommige prijsvechters. Eigenlijk raar dat we dat accepteren voor die paar rotcenten. Gek genoeg sta ik daar helemaal niet bij stil als ik een vliegticket boek. Mijn blikveld vernauwt zich tot de prijzen en de plaats van bestemming. Dit sluit aan bij het 'What you see is all there is'- principe van psycholoog Daniel Kahneman. Bij het nemen van beslissingen kijken we al leen naar de feiten die we kennen. Zaken waar we geen duidelijke informatie over hebben, tellen niet mee. Ik zou wellicht een andere keuze maken als ik kon kiezen tussen: Valencia 25 euro, Valencia 35 euro met stoelgarantie of Valen cia 45 euro met extra brandstof. Maar ik kan pas echt een goede afweging maken als ik weet hoe groot het risico op een noodlan ding of overboeking is. En eerlijk gezegd heb ik helemaal geen zin om te denken over al die narigheid als ik een vakantie boek. Doe me dan toch maar de goedkoopste vlucht. En een goede riem om me vast te ketenen aan mijn stoel. TomTom Over de boodschap die AkzoNobel woensdag wilde uitdragen mocht geen misverstand bestaan, zo veel was bij het wakker worden al wel duidelijk. Eerst plofte om zeven uur 's ochtends het kwartaalbericht op de digitale deurmat. 'Akzo meldt recordwinstgevendheid over eerste kwartaal', stond erboven. Een uur later volgde een strategie-update, waarin de voorgenomen afsplitsing van de chemietak nog eens wordt bekrachtigd. Tot dat onderdeel be hoort onder meer de zoutwinning in Hengelo en omstreken, vanouds een belangrijke bouwsteen onder het bedrijf. Chemicals moet binnen twaalf maanden een zelfstandige positie verwerven, door beursgang of overname. De afsplitsing zorgt voor 'versnelde groei en waarde- creatie', aldus AkzoNobel. Het zijn woorden die er bij aan deelhouders ingaan als zoete koek. En dat is nodig ook, weet topman Ton Büchner. De Amerikaanse branchegenoot PPG jaagt op zijn bedrijf en om te voorkomen dat be leggers en masse voor de avances (en keiharde saneringsplannen) van PPG vallen, moet Büchner met een tegenzet komen. Loterij Het leek gisteren wel of de straat- prijs van de Postcode Loterij was gevallen, zo vrijgevig betoonde Ak zoNobel zich. De rendementseisen voor de twee nieuwe aparte be drijfsonderdelen (verf en chemie) gaan fors omhoog, naar respectie velijk 15 en 16 procent. Akzo steekt 1 miljard euro in onderzoek en ont wikkeling. En, o ja, de aandeelhou ders krijgen dit jaar ook nog even 1,6 miljard euro uitgekeerd, gewoon omdat het kan. Genoeg zo, heren? Nee, niet bepaald. Tenminste, niet als het aan de grootaandeel houders van Elliott ligt. De Ameri kaanse investeerder, groot en luid ruchtig voorstander van een over name, kocht zich in 2016 in Akzo in en lanceerde dinsdagavond een speciale website om zijn visie op de gang van zaken met de buitenwe reld te delen. 'We urge Akzo to do the right thing' was de veelzeg gende boodschap. En wat the right thing is, staat er voor het gemak bij: praten met PPG. „Elliott gelooft dat zelfs een optimistische uitkomst van Akzo's strategische plannen meer risico en minder waarde ople veren dan een deal met PPG." Büchner deed gisteren zijn best om het tegendeel te bewijzen. „Dit plan zorgt voor minder onzeker heid dan een overname. De tijds planning is duidelijk, en hiermee creëren we ook waarde op de lange termijn." Dat is bij een overname nog maar de vraag, aldus Büchner. En nog iets: ook de 'sociale kos ten' (lees: het aantal ontslagen) zijn in het zelfstandige AkzoNobel- scenario lager dan bij een overname Ik hoop dat we van onze aandeelhouders een eerlijke kans krijgen om te laten zien wat we van plan zijn door PPG, stelt Büchner. Hij sluit niet helemaal uit dat er banen sneuvelen - 'een bedrijf kijkt altijd of het efficiënter kan' - maar denkt tegelijk dat de strategie zo veel groei oplevert, dat er elders weer extra werknemers nodig zijn. „Ik hoop dat we van onze aandeelhouders een eerlijke kans krijgen om te la ten zien wat we van plan zijn." Reacties De vraag is of die onder de indruk zijn. Analisten gaven Büchner gis teren credits voor zijn plannen, die in hun ogen goed zijn voor aandeel houders, maar zeiden tegelijk dat het bod van PPG beter is. PPG biedt 90 euro per aandeel. De koers van AkzoNobel sloot onveranderd op ruim 78 euro. Dat duidt erop dat be leggers geen game changer zien in het door Akzo gepresenteerde toe komstscenario. Corné van Zeijl, analist bij Ac- tiam, denkt dat beleggers boven dien warmlopen voor het perspec tief dat ze bij PPG direct kunnen cashen, en niet hoeven af te wach ten wat er van de plannen van Büchner Co terechtkomt. De Amerikaanse verffabrikant PPG ziet in de plannen die Akzo Nobel woensdagochtend presen teerde geen reden om af te zien van zijn overnamepogingen. Dat meldt het bedrijf in een schriftelijke reac tie. „We hebben zorgvuldig naar de plannen geluisterd en we geloven nog steeds in het voordeel van een combinatie van beide bedrijven", schrijft PPG. „We denken dat Akzo Nobels nieuwe plan meer risico op levert en meer onzekerheid creëert voor de stakeholders van het be drijf, onder wie werknemers en ge pensioneerden." De Amerikanen hebben vandaag niets gehoord wat hun ideeën ver andert, meldt PPG tot besluit. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 20 april 2017 GO De grootbank was gisteren de grootste stijger in de AEX. De fabrikant van navigatiekastjes stelde dat de omzet tussen de 925 en 950 mil joen uitkomt. De oliegerela- teerde fondsen kregen het giste ren enigszins voor hun kiezen. De chipmachine fabrikant presen teerde mooie cij fers, beleggers gaven niet thuis. o Afstoten zoutpoot is niet genoeg Sander van Mersbergen —Ton Büchner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16