Turkse kiesraad veegt alle kritiek van tafel €104,- II 13 Topman Rode Kruis manoeuvreert moeizaam in complex crisisgebied Exclusieve Lezersreis Terschellings genieten! Het Internationale Rode Kruis vecht een ingewikkeldere strijd dan ooit tevoren. Vooral in Syrië, waar je bondgenoot morgen je vijand kan zijn. „We willen met iedereen praten, ook met IS." „Weet je wat de mensen in Syrië ons het meeste vragen?" Yves Daccord (53), baas van het Internationaal Co mité van het Rode Kruis (ICRC), geeft twee seconden bedenktijd. „Je denkt nu natuurlijk aan voedsel, of kleren, of water. Maar ze willen wifi. Echt waar! Wifi is voor deze genera tie een eerste levensbehoefte. Ze wil len weten hoe het met hun familie is, hoe het conflict zich ontwikkelt, waar de bommen vallen. Dat is veel belangrijker dan een stapel kleren." De tijd van nu, wil de Zwitserse di recteur-generaal van het ICRC maar zeggen, is een unieke. Anders dan al les hiervoor. Op alle niveaus. Zijn or ganisatie moet zich er meer dan ooit op aanpassen, vertelt hij tijdens een bezoek aan ons land, waar hij met Nederlandse politici spreekt over de situatie. „Ik besef nu pas hoe over zichtelijk de wereld lange tijd is ge weest. Er is een enorme politieke cri sis, waarin de machtsverhoudingen wereldwijd per dag veranderen. Er zijn talloze gewapende organisaties die niet aan een staat gebonden zijn. En daar is geen collectief antwoord op. De wereld zit te springen om een diplomatiek offensief, maar de Vei ligheidsraad is het vrijwel nergens meer over eens." Al die factoren maken het werk van het Rode Kruis complexer dan ooit tevoren. Vooral in Syrië. „Wie je bondgenoot is, kan morgen je vijand zijn. Het is geen conflict tussen twee partijen, het zijn er tweeduizend. Een dorp is in handen van een war lord, dan weer van een gewapende groepering, dan weer van een bom barderende overheid. En wij moeten met al die partijen overleggen om toegang te krijgen tot mensen in nood." „Natuurlijk. Ze hebben steden in handen waar tienduizenden mensen wonen. Maar IS staat zo zwaar onder druk dat hun leiders niemand meer vertrouwen, ook ons niet. We kun nen nog wel discussiëren met lokale commandanten die aan IS gelieerd zijn, maar de harde kern is zo goed als onbereikbaar. Het is een kwestie van De kiesraad kreeg na de volks raadpleging een storm aan kritiek over zich heen, onder meer van wege het besluit om zondag ook stembiljetten zonder officiële stempel goed te keuren. Dat was volgens Turkse juristen in strijd met de wet. De oppositie zei zich niet neer te leggen bij de uitslag van het re ferendum. Oppositiepartij CHP diende dinsdag een verzoek in om de uitslag ongeldig te laten verkla ren. De vicevoorzitter van de par tij, Bülent Tezcan, verklaarde daarbij dat het aantal 'verdwenen stemmen' tijdens het referendum 'ongekend' is voor Turkse verkie zingen. CHP claimde ook dat ongeldige stemmen, in het voordeel van Er- dogan, toch als geldige stem zijn meegeteld. Ook Omer Celik, de Turkse EU-minister, sprak zijn af keuring uit over het accepteren van blanco stembiljetten bij het referendum. „Het is verkeerd", zei hij over het meetellen van niet- gestempelde stembiljetten. De pro-Koerdische oppositie partij HDP heeft gisteren ook een verzoek ingediend om de uitslag te laten schrappen. Vicevoorzitter Mithat Sancar stelde dat het refe rendum niet eerlijk is verlopen. Hij wees er onder meer op dat campagne moest worden gevoerd terwijl HDP-prominenten in de HDP wijst erop dat partijprominenten tijdens campagne in de cel zaten cel zaten en de noodtoestand van kracht was. Sancar meende ook dat het goedkeuren van stembil jetten zonder officiële stempel frauduleuze toestanden in de hand gewerkt kan hebben. Het zou nu onmogelijk zijn om te con troleren hoeveel ongeldige of valse stemmen zijn uitgebracht. „Dit referendum zal altijd omstre den blijven", waarschuwde hij. Door de uitslag van het referen dum zal Turkije de grondwet moeten herzien. De macht van Erdogan zal hierdoor fors worden uitgebreid. Heerlijke stranden... €124,- €104,- 3dagen vanaf WestCord moeten geven om veilig in hun land te kunnen blijven. Zolang we dat niet doen, wordt de ramp alleen maar groter." „Denk niet dat je het probleem op lost door bommen te gooien op IS, want ik beloof u: als IS vanavond wordt verslagen, staat morgen een nieuwe beweging op die wordt ge dragen door onderdrukten en armen. Uw land heeft een belangrijke stem, volgend jaar een zetel in de Veilig heidsraad. Dus probeer een bijdrage te leveren aan een diplomatieke op lossing, hoe ver weg die ook lijkt. Hou vol. Heeft u kinderen? Ik garan deer u dat zij ook zullen moeten dea len met de ellende in het Midden- Oosten. Ze zullen het moeten be grijpen, u zult het hun moe ten uitleggen. En niet zeg gen: ik wil er niet meer over nadenken, want het wordt daar toch nooit wat. Natuurlijk, de el lende is schier einde loos, de situatie steeds complexer. Maar ach ter die voortdurende stroom aan slecht nieuws zitten ge wone mensen als u en ik. Dat mogen we nooit verge ten." blijven onderhandelen, eigenwijs zijn, nooit nee accepteren." „Drie van onze mensen zijn nu gegij zeld in Syrië, één van hen al drieën- halfjaar. In de zeven jaar dat ik het ICRC nu leid, heb ik vier maanden gekend waarin geen van onze men sen werd gegijzeld. Maar we moeten ter plaatse blijven, vanuit Genève of Den Haag bereik je niks. En gelukkig zijn onze mensen zo toegewijd dat ze zelden weg willen, zelfs niet als een dierbare in hetzelfde gebied gegij zeld is." „De dramatische situatie in Syrië gaat nog zeker tien jaar duren. Het kan zelfs nog erger worden: de beschikbaarheid van schoon water staat in grote delen van Syrië onder druk. Dan komt een nog sterkere vluchtelingenstroom op gang dan nu. Mijn boodschap aan uw land is: denk niet dat je het vluchtelingenpro bleem oplost met een hek. We zullen de men sen in Syrië weer de optie De laatste 7 jaar waren er 4 maanden waarin geen medewerker werd gegijzeld Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc O reiskatern.nl donderdag 20 april 2017 PC 'In Syrië gaat wifi vóór eten' Peter Groenendijk Den Haag Ook met IS? De Turkse hoge kiesraad (YSK) heeft alle klachten van opposi tiepartijen over de gang van zaken bij het referendum afge lopen zondag afgewezen. Ook het formele verzoek van de be langrijkste oppositiepartij om de uitslag ongeldig te verkla ren, werd van tafel geveegd. David van der Heeden Ankara/Rotterdam £3 Verblijf is mogelijk tot 13 oktober 2017 3 dagen Terschelling Inclusief dagschotel 2dagenfietshuur voor Even helemaal weg van de drukte op de vaste wal en een paar dagen genieten op het prachtige Waddeneiland Terschelling. De frisse zeelucht, de wind die door uw haren waait en het knusse dorpsgevoel. Geniet van de eilandsfeer en kom helemaal tot rust. WestCord ApartHotel Boschrijck ApartHotel Boschrijck bevindt zich in het bos vlakbij het dorp West- Terschelling en biedt twee- tot zespersoons apparte menten, geschikt voor de hele familie. De appartementen zijn ingericht met een keuken, aparte slaapkamers, een ruime woonkamer en balkon of terras. Naastgelegen vindt u het zwemparadijs waar u gratis gebruik van kunt maken. Het hotel beschikt ook over een sauna, Turks stoombad, solarium en fitness ruimte. Inde vakantieperiodes is er een speciaal Kids Teens programma. Inclusief 2 x overnachting in een ruim appartement 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x dagschotel 2dagenfietshuur Fiets-en wandelroutes Terschelling voordeelbonnenboekje 3 dgn in ApartHotel Boschrijck 2 personen vanaf: €144,- p.p. 3 personen vanaf: €119,- p.p. 4 personen vanaf: €104,- p.p. 5 personen vanaf: €119,- p.p. 6 personen vanaf: €109,- p.p. Verblijf is mogelijk t/m 13 oktober 2017, op basis van beschikbaarheid. Toeslagen in weekenden en schoolvakanties. Excl. eindschoonmaak. incl. XL-toeslag Meer informatie en boeken: Ga voor 'Terschellings genieten!' naar onze website reiskatern.nl/pzc/WEST1710 of bel met WestCord ApartHotel Boschrijck 0562 - 44 3311 o.v.v. 'Terschellings genieten'. Wat kan het kleine Nederland daar aan doen? U onderhandelt dus met groeperin gen die uw eigen mensen gijzelen. Een oplossing in Syrië lijkt ver der weg dan ooit. Waar is de hoop? —Yves Daccord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13