ft J Kap op huizen door kap van drie bomen Leefbaar Reimerswaal: Bevelandse agenda's opmaat naar herindeling Nieuwe Thoolse natuurouders gaan aan de slag 7 De jeugd komt veel te weinig buiten, vindt het IVN. 'Biologie leer je niet alleen uit een boek!' Kun je elke wiersoort eten? Hebben alle schelpen jaarringen? En wat zijn toch die rare geelachtige bolle tjes die je vaak op het strand ziet liggen? Achttien nieuwe Thoolse natuurouders stelden gisteren al lerlei vragen op het strandje bij Sint-Maartensdijk. Het is niet ver wonderlijk dat ze hun kennis over de natuur nog snel wilden bijspij keren, want binnenkort moeten ze zelf dit soort vragen beantwoor den. Op Thoolse scholen zijn al jaren natuurouders actief. Ze helpen de onderwijzers met het geven van lessen over de natuur en het mi lieu en trekken er samen met de kinderen op uit. „Deze vrijwilli gers zijn goud waard voor de meesters en juffen", stelt Vincent van der Veen van het Instituut voor Natuureducatie en duur zaamheid (IVN), de organisatie die de natuurouders opleidt. „Ik ben vroeger leraar geweest en had er graag één willen hebben. Als do cent heb je bijna geen tijd om uit stapjes naar de natuur voor te be reiden, terwijl het juist zo belang rijk is dat kinderen biologie niet alleen uit een boek leren." Achttien nieuwe Thoolse na tuurouders hebben zich onlangs bij de gemeente aangemeld. In drie lessen zijn ze voorbereid op hun taak. Na een eerste theoreti sche bijeenkomst in het gemeen tehuis bezochten ze de eenden kooi in Anna Jacobapolder en het strandje bij Sint-Maartensdijk. Op die laatste plaats kregen ze giste- ren allemaal een certificaat. An neke Suurland (66) uit Scherpe- nisse (eigenlijk een natuuroma) heeft zin om met de jeugd op pad te gaan. „Ik ben een echt natuur mens", vertelt ze. „Als er hier op Tholen een natte laarzentocht is of zo'n wandeling langs de schorren, ben ik er vaak bij, meestal met een paar kleinkinderen. Ik vind het be langrijk om de liefde voor de na tuur over te dragen. 'Waarom word je geen natuurouder?', vroeg iemand een tijd geleden. Daar voelde ik wel wat voor." Suurland is binnenkort actief op de Eben Haëzerschool in Tholen- Kinderen zitten tegenwoordig al zo vaak achter de computer stad. Op 13 van de 21 Thoolse basis scholen zijn nu natuurouders ac tief. Met de komst van de achttien nieuwe vrijwilligers, kwamen er weer vier scholen bij. Als het aan het IVN ligt, doen op termijn alle scholen mee. „Kinderen moeten echt de natuur in", vindt Van der Veen. „Zeker nu we in een tijd le ven waarin ze toch al veel achter de computer zitten. De natuur in gaan tijdens schooltijd wordt vaak alleen gezien als een leuk uit stapje, maar het is ook hartstikke leerzaam!" Om nog even terug te komen op de eerder genoemde vragen: ja, in principe is elke soort zeewier eet baar. En vrijwel alle schelpen heb ben jaarringen, al zijn ze niet altijd even goed zichtbaar. De kokkel is een diertje waarbij wel heel goed aan de hand van de ringen op de schelp kan worden vastgesteld hoe oud het is. Die rare gele bolletjes op het strand zijn het eikapsel van de wulk (een slakkensoort). Daarin worden de eitjes gelegd, meestal tussen planten of rots blokken. Soms raakt het los en drijft het naar de waterkant. De nieuwe Thoolse natuurou ders weten er sinds gisteren alles over te vertellen. Wie namelijk huizen wil bouwen binnen honderd meter afstand van een molen, moet rekening houden met de 'molenbiotoop'. Om te zor gen dat de molen voldoende wind vangt, mag er niet hoger worden gebouwd dan de onderkant van de wieken. In het geval van de Witte Molen is dat 4,20 meter. Dat botste met de plannen van de ontwikkelaar, aannemersbedrijf Berting. Het Rillandse bouwbe drijf wil twee seniorenwoningen van 7,80 meter en twee levensloop- bestendige huizen van 8,20 meter hoog bouwen. „Als drie hoge bo men op het terrein zouden worden gekapt, kon de stichting Zeeuwse Molen wel instemmen met het plan", legt Johan Berting uit. „Dat is inmiddels ook al gebeurd." De helft van de huizen is inmid dels verkocht. Zodra de hele proce dure om het bestemmingsplan te wijzigen is doorlopen, gaat Berting meteen aan de slag met de bouw. „Daarom zijn we ook faliekant te gen dit voorstel", zei fractievoor zitter Marien Weststrate gister avond. Volgens hem voert de pro vincie Zeeland momenteel een onderzoek uit naar herindeling op de Bevelanden. „Daar wordt heel hard aan gewerkt", waarschuwde hij. Ook is Leefbaar Reimerswaal overtuigd dat de nadere samen werking voor een extra bestuurs laag zorgt. Dat is ook de vrees van de Chris tenunie. „Dit is een abstract bla- blaverhaal. Een papieren tijger die ons 30.000 euro per jaar kost en daarnaast heel wat vergaderuren van ons personeel." Volgens hem zal uiteindelijk elke gemeente toch voor z'n eigen toko kiezen wan neer het gaat om bijvoorbeeld de komst van nieuwe voorzieningen. „Laten wij hier niet aan begin nen", zei hij. De PvdA-fractie wilde wel in stemmen met de agenda's op voorwaarde dat wethouder Izak Vogelaar zich zou inzetten voor de werkgelegenheid voor jongeren. Een motie met deze strekking wordt donderdag ingediend door de PvdA in Goes. Vogelaar be loofde zich daar sterk voor te ma ken. De wethouder schoof de kritiek van Leefbaar Reimerswaal ter zijde. Volgens hem is samenwer king juist noodzakelijk om herin deling te voorkomen. Ook de coa litiepartijen stemden voor de agenda's. De SGP benadrukte wel dat de resultaten meetbaar moes ten worden. woensdag 19 april 2017 BE 'Kinderen moeten de natuur in' Rob Paardekam Sint-Maartensdijk r v De kersverse natuuroma Anneke Suurland bekijkt een stuk zeewier door een vergrootglas. George Koenders van het IVN geeft uitleg. FOTO LEO ADRIAANSEN -Vincent van der Veen Op de plek van de katholieke Jo- sephkerk in Rilland verrijzen vier nieuwe huizen. De ontwikkelaar moest wel drie grote bomen kappen om te voorkomen dat hij alleen bungalows kon bouwen. Joeri Wisse Rilland Door het aannemen van een strategische, economische en toeristische agenda voor de Bevelanden, zet Reimerswaal een stap in de richting van een herindeling. Dat stelt de fractie van Leefbaar Reimerswaal. Joeri Wisse Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61