Pas op voor verkeerd huis Extra onderzoek naar komst van Aldi of Lidl Kerncentrale drie keer getroffen door storing Jaartal 2 WONINGMARKT ONDERZOEK Commentaar Eigenaren van woningen, kopers en verkopers, projectontwik kelaars, bouwverenigingen en overheden, let op uw zaak. Zeeland heeft te veel huizen. Bovendien voldoen veel wonin gen niet aan de eisen van de nabije toekomst. Deze waarschuwing komt van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, op basis van onderzoek in opdracht van de provincie. Hoe schakelt Zeeland over naar minder en beter? De aanbeveling van de ZB is duidelijk: slopen, verbouwen en zeer selectief zijn met nieuwbouw. Dus het is aannemelijk dat de provincie en de ge meenten hun beleid zullen bijstellen. Maar op deze kwestie hebben ze geen vaste greep. Dat is misschien maar goed ook. Met zeer per soonlijke keuzes als waar je gaat wonen en hóe je wilt wonen, moet de overheid zich niet al te veel bemoeien. Een duidelijke voorlich ting over de gewenste verduurzaming is wel goed. Iedereen moet weten dat het verstandig is energieneutraal en levensloopbestendig te wonen. Een helder signaal over de invloed van krimp en vergrij zing is ook nuttig. Dit voorkomt dat mensen geld steken in een 'verkeerd' huis. Verder zal vooral de markt bepalen in welk tempo meer Zeeuwse huizen toekomstbestendig worden. Wie geen bood schap heeft aan het milieu en dus wil wachten tot fossiele brand stof schaars wordt of wie ervoor past om al op zijn vijftigste in een levensloopbestendige woning te kruipen, is vrij in die keuze. Wie tegen de trend in verhuist naar een ouderwets huis in een verstild dorp met wat leegstand, moet dat helemaal zelf weten. Het advies van de ZB geeft burgers en overheden in elk geval inzicht in een paar eigenaardigheden van de Zeeuwse woningmarkt. Die is geluk kig niet zo overspannen als in sommige grote steden. Maar in Zee land zijn wel valkuilen die je maar beter kunt vermijden. Die zijn nu duidelijk gemarkeerd. Onderzoek van ZB Planbureau markeert een paar valkuilen op de Zeeuwse woningmarkt Adviesbureau BRO gaat de ko mende tijd driehonderd inwoners enquêteren. Het college van burge meester en wethouders laat dit aan vullende onderzoek uitvoeren om de (supermarkt)ondernemers tege moet te komen. Die gaven in ge sprekken met de gemeente aan dat zij de huidige studie van BRO te op pervlakkig vinden. „Daar zijn wij het niet mee eens, maar we willen hun gevoel wel seri eus nemen", zegt wethouder Adrie van der Maas. „De enquêtes moeten de studie nog verder verdiepen. Op die manier hopen we de wens van de ondernemers in te willigen." Na afronding van het extra onderzoek mag de gemeenteraad zich over de kwestie buigen. Het onderwerp komt in mei of juni op de agenda. Zowel de Aldi als de Lidl heeft aangegeven zich te willen vestigen aan de Ruiterplaatweg in Kamper- De enquêtes moeten de studie nog verder verdiepen land. De winkelstudie van advies bureau BRO wees uit dat daar ruimte voor is. Een Aldi heeft de minste effecten op de omzet van an dere supermarktondernemers. ALMANAK Nu Lonneke uit Vlissingen einde lijk naar groep 3 gaat en ze ook leert rekenen, houdt ze zich erg bezig met cijfers, getallen en jaar tallen. „Mam, uit welke 2000 ben jij ei genlijk?", vroeg het meisje, gebo ren in 2010, vorige week. „Uit 2007?" Haar moeder antwoordde niet in een 2000-tal te zijn geboren. Daar was Lonneke niet op bere kend. „Ook niet in 2001?" Daarvoor nog, klonk het. In 1979. Waarna dochterlief van haar stoel viel van verbazing. „Wat?! Ben jij zó oud? Leefde Jezus toen ook nog of zo?" Meedenken over aanpak centrum Lezing 'De Stijl' in kunstuitleen de Bevelanden Nieuwe website gemeenten THOLEN Wie helpt mee schoonmaken? Er zijn al meer dan genoeg wonin gen in Zeeland. Het aantal beschik bare huizen overtreft de behoefte. Het grote probleem: vraag en aan bod sluiten niet op elkaar aan, met alle gevolgen van dien. De Zeeuwse woningmarkt staat daarom voor een enorme uitdaging. „Het wordt een hell of a job", waarschuwt Dick van der Wouw, senior onderzoeker van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. In opdracht van de provincie heeft ZB Planbureau de Zeeuwse huizenmarkt onderzocht. Het hui dige woningbeleid is vooral geba seerd op het WoonOnderzoek Ne derland, waarvoor eens in de drie jaar 40.000 mensen worden onder vraagd naar hun plannen en wen sen. De resultaten daarvan zijn niet betrouwbaar genoeg voor Zeeland, stelt Van der Wouw. „Je kunt beter kijken naar wat er de afgelopen ja ren is gebeurd en op basis daarvan een prognose maken voor de ko mende tijd." Voor Zeeland is de situatie wat hem betreft helder: er zijn veel meer huizen dan huishoudens. Er staan 5000 woningen officieel leeg en in totaal 16.000 huizen worden niet permanent bewoond. Verder telt de provincie relatief veel koop woningen die tussen 1946 en 1969 zijn gebouwd. Ook vergrijst de be volking in een behoorlijk tempo en trekken steeds meer mensen naar de steden en grotere kernen. „Er is een cultuuromslag nodig in Er is een cultuuromslag nodig in het beleid: verdichting in plaats van bouwen in de wei het bouwbeleid", zegt Van der Wouw. Het heeft weinig zin om nog meer nieuwe wijken aan de rand van steden en dorpen te bou wen, want huizen zijn er al genoeg. Zeeland is in principe 'uitge bouwd', vindt hij. „We moeten le ren dat we geen kwantitatieve op gave hebben, maar een kwalitatieve opgave." In de praktijk betekent dat het verminderen van leegstand door Dat meldt de toezichthouder, de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming. De storin gen deden zich voor op 8 juni, 15 juli en 11 oktober. Op 8 juni meldt EPZ dat op 5 juni door kortsluiting een pomp van een koelsysteem is uitge vallen. Het systeem zorgt ervoor dat de temperatuur in het bassin voor splijtstoffen niet te hoog op loopt. De pomp wordt weer aange zet; de temperatuur in het bassin is nauwelijks gestegen. Bedrading Op 15 juli grijpt de automatische beveiliging van de reactor in waar door die wordt afgeschakeld. Oor zaak: omgewisselde bedrading van twee kleppen. Door het aanbren gen van markeringen moet het om wisselen van de draden voortaan worden voorkomen. De reactor schakelt op 11 oktober automatisch af nadat een pomp is uitgevallen door een bedienings- fout. Na onderzoek is de reactor weer opgestart. woensdag 19 april 2017 ii Er komt extra onderzoek naar de behoefte aan een Aldi of Lidl in Kamperland en de gevolgen van zo'n discounter voor andere su permarktondernemers in de ge meente Noord-Beveland. Ellen Jobse Kamperland -Adrie van der Maas, wethouder Tip? redactie@pzc.nl KRABBENDIJKE Wat kan er beter in het centrum van Krabben- dijke en wat moet bij het oude blijven? ledereen mag hier dinsdag 7 mei z'n zegje over doen. Aan de hand van alle ideeën worden plannen ge maakt. Nog voor de zomer worden die gepre senteerd en kunnen alle betrokkenen daar weer hun mening over geven. Aanmelden voor de bij eenkomst in dorpshuis de Meiboom vóór 2 mei via centrumkrabben- dijke@reimerswaal.nl GOES Kunstuitleen de Bevelan den houdt vanavond de lezing 'De Stijl; kunst en vormgeving als voorbode van een betere wereld' door Nico Out in Goes. De lezing start om 20.00 uur. Kaarten zijn 10 euro inclusief koffie en thee. Aanmelden kan via kunst- uitleendebevelanden@ kpnmail.nl met vermel ding van naam, telefoon nummer en het aantal te reserveren plaatsen. VLISSINGEN De gemeenten Borsele, Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal krijgen binnenkort een nieuwe website waarbij het mak kelijker wordt om vaak geraadpleegde informa tie te vinden. De gemeen ten hanteren straks het systeem dat al wordt ge bruikt door Goes. Iedere gemeente krijgt eigen in houd. Achter de scher men is sprake van één ICT-afdeling die onder GR De Bevelanden valt. Het comité Blijven Spet teren houdt zaterdag een klusochtend in zwembad De Spetter in Tholen. Vorige maand hebben vrijwilligers al geklust in het zwembad, maar er moet ook nog worden schoongemaakt vóór het op 28 april opengaat. Aanmelden via werkgroeptz- @gmail.com Welk huis past het best bij ons? Rolf Bosboom Vlissingen -Dick van der Wouw, onderzoeker ZB Planbureau Bij de kerncentrale Borssele hebben zich vorig jaar drie sto ringen voorgedaan. De onregel matigheden zijn van het laagste niveau en hadden geen van allen invloed op de veiligheid. Jeffrey Kutterink Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58