Kiezen voor lang zelfstandig wonen Kruininger daagt kerk voor de rechter II 3 Zeeland is voorlopig uitgebouwd, stelt het ZB Planbureau Er moeten niet méér huizen komen, wel betere: woningen die inspelen op de vergrijzing, woningen die energieneutraal zijn. het slopen van overbodig geworden huizen en het vervangen van ver ouderde woningen door nieuw bouw. Maar ook: het bouwen op open plekken in de centra van ste den en grote dorpskernen, in plaats van aan de rand van de stad en in het buitengebied. „Verdichting in plaats van bou wen in de wei", zoals Van der Wouw het noemt. „Dat kan best. Vroeger woonden in het centrum van Middelburg ook 35.000 men sen." Projectontwikkelaars moeten worden gestimuleerd om zich meer daarop te richten in plaats van op nieuwe wijken. „Dat betekent voor gemeenten een behoorlijke op gave." Patiowoning De vergrijzing en de ontwikkeling dat ouderen zo lang mogelijk thuis blijven wonen, zorgen ook voor een groeiende behoefte aan huizen die daarvoor geschikt zijn. Van der Wouw wijst op het succes van de 'patiowoning', met alle benodigde voorzieningen op de begane grond, waardoor het huis 'levensloopbe- stendig' is. Daarnaast vraagt de maatschappelijke trend om veel meer energiezuinige en -neutrale woningen. Wat heimelijk is, moet heimelijk blijven. En als iemand dat zou moe ten weten, is het kerkraadslid H. J. wel. In een bomvolle rechtszaal be toogt advocaat Peter den Boef dat zijn cliënt, predikant Gerrit Brede- weg van de Gereformeerde Ge meente in Kruiningen, niets te ver wijten valt. „J. zoekt bewust de openbaarheid, terwijl hij als ambts drager zou moeten weten dat hei melijke zondes binnen de kerk op gelost horen te worden." J. is 24 jaar actief als diaken en scriba (secretaris) in de kerkenraad van de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen. Dat verandert als in 2014 een nieuwe predikant wordt aange steld: Gerrit Bredeweg. Volgens de advocaat van J., Arjan Klaassen, kan het kerkraadslid zich niet vinden in het beleid van de nieuwe dominee. J. zelf omschrijft het als een schrik bewind. Intimidatie van kwetsbare gemeenteleden en het schenden van de zwijgplicht roepen weerzin bij hem op. Uiteindelijk besluit J. om Bredeweg hierop aan te spre ken. De predikant stelt hem vervol gens voor de keuze: het beleid steu nen óf stoppen met zijn werkzaam- J. zoekt bewust de openbaarheid terwijl heimelijke zondes binnen de kerk opgelost horen te worden heden in de kerkenraad. J. kiest voor het laatste, maar krijgt een dag later 'volkomen onverwacht' te horen dat de dominee hem beschuldigt van seksueel misbruik van zijn nichtje. Dat zou eind 2014 gebeurd zijn, op het moment dat het meisje vanwege medische redenen bij haar familie in Kruiningen verblijft. De beschuldiging doet de kerkenraad besluiten ex-diaken J. 'stille cen suur' op te leggen, wat onder meer inhoudt dat hij niet meer mag deel nemen aan het avondmaal. Volgens advocaat Klaassen is de beschuldiging onterecht en heeft de kerkenraad de maatregel geno men zonder de betrokkenen te ho ren. Brieven van J. en zijn nichtje die het tegendeel moeten bewijzen, hebben volgens J. geen enkel effect. J. eist dat de kerkenraad de be schuldiging van overspel terug neemt en de opgelegde tuchtmaat regel ongedaan maakt. Ook wil hij dat vanaf de kansel een rectificatie wordt voorgelezen waarin de ker kenraad publiekelijk door het stof gaat. Verder pleit J. voor een ex cuusbrief aan hemzelf en zijn nichtje. Volgens Den Boef bescha digt J. met het kort geding de eer en goede naam van de dominee, die J. op zijn beurt nooit in het openbaar heeft beschuldigd van seksueel misbruik van zijn nichtje. Brede weg zegt dat het J. zeifis die in per soonlijke gesprekken het seksueel contact heeft toegegeven. Rechter Etske van der Lende- Mulder Smit doet over twee weken uitspraak, op dinsdag 2 mei. Ze gaf aan geen inhoudelijke uitspraak te doen over het vermeende misbruik, maar wel over de handelwijze van de kerk. Het succes van de patiowo ning noemt onderzoeker Dick van der Wouw (ZB Planbureau) een 'signaal' van nieuwe kansen op de woning markt. In het plan Mannee in Goes worden binnenkort enkele patiowoningen opgeleverd, maar ook elders in de provincie worden steeds meer van deze levensloop- bestendige huizen gebouwd. In Mannee gaat het dan ook nog eens om huizen met een warmte pomp. Een woning die klaar is voor de energietransitie van gas naar duurzaam die ons de ko mende decennia te wachten staat. De woning staat bovendien in stedelijk gebied. Nog een ken merk van het soort woningen waaraan in Zeeland volgens Van der Wouw behoefte bestaat. Patiowoningen hebben, zoals dat in makelaarstaai heet, 'een volledig woonprogramma op de begane grond'. Dat wil zeggen dat ook de badkamer en een slaapkamer beneden zijn. Wie slecht ter been is (of wordt) kan er blijven zonder afhankelijk te zijn van bijvoorbeeld een traplift. Vijftigers Ria Bolink en haar man Hans uit Goes staan op het punt naar de patiowoning in Mannee te verhuizen. „We wo nen nu in een eengezinswoning. De kinderen zijn de deur uit, dus begonnen we te denken aan een andere woning. Het moest in elk geval een huis worden met alles gelijkvloers. Niet dat we nu slecht ter been zijn, maar we wilden een huis waar we lang in kunnen blij ven wonen. Deze woning in Man nee sprak ons meteen aan." Er is niet alleen een verschui ving in vraag van de ene soort We zijn nu niet slecht ter been, maar we willen er wel lang kunnen wonen woning naar de andere. Ook de locatie speelt een belangrijke rol. De trek naar de stad is volgens Mark Faasse ook in Zeeland zicht baar en dat is met name in Mid delburg en Goes goed te merken. Op het platteland gaat de wo ningverkoop stroever, al zijn ook daar grote verschillen tussen dor pen langs de kust en die in het binnenland. Volgens de voorzitter van de af deling Zeeland van makelaarsver eniging NVM is er in de provincie vooral een tekort aan apparte menten. De twee-onder-één- kapper is nog altijd het populair ste woningtype. De wijze waarop een woning van energie wordt voorzien (gas of duurzaam) is voor veel kopers geen doorslagge vend argument bij het maken van een keuze. De prijsverschillen nemen toe in Zeeland. Dit heeft overi gens ook zijn grens. Op een gege ven moment wordt het verschil zo groot dat het kopen van een woning in een nu minder popu laire wijk of kern interessant wordt voor mensen met een smallere beurs, verwacht Faasse. woensdag 19 april 2017 Heeft H. J. uit Kruiningen zijn nichtje misbruikt en zo ja, mag de kerk dan voor rechter spe len? Die vraag stond centraal tij dens het kort geding dat giste ren diende in de Middelburgse rechtbank. De Kruininger daagde zijn eigen kerkenraad voor de rechter. Ellen Jobse Middelburg -Peter den Boef, advocaat Patiowoningen in Goes in aanbouw. Een bad- en slaapka mer op de begane grond bete kent dat je lang zelfstandig kunt blijven wonen. Ria Bolink en haar man Hans. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Theo Giele Goes -Ria Bolink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53