Liever een geit dan een panda m Ikea mesje schilt ze het dunst <D O O 2 ROLAND DUONG Geefeconomie Ex-bankier Robbert Vesseur (31) zegde vijf jaar geleden zijn baan op en gaf al zijn bezittingen weg. Zonder huis, auto of fiets besloot hij van de lucht te leven. Column We blijven in lentesferen. Na de paashaas jes richten we ons nu op kuikens en gei tenlammetjes. Zo'n knuffelzachte wol lige spring-in-'t-veld kan voor mij makkelijk de concurrentie aan met een touringcar vol panda's en ik ben vast niet de enige. Maar kleine lammetjes worden groot en dan zakt de geit snel op de rang lijst van meest aaibare dieren. Niet bij mij. Sikbok behoort tot mijn favoriete dieren. Waar anderen dwepen met dolfijnen, geniet ik van de geit. Lekker koppig altijd even hoger willen staan dan de rest. Een omgevallen emmer of een boom stronk, de geit zal en moet erop klimmen. Een koddig gezicht. Geiten zijn doorzetters en eten al les en overleven overal. Een onderschat dier. En dan hebben we het nog niet eens over het wonde- relixer dat aan de uier van moeder geit ontspringt. Een Spaans vergelijkend onderzoek tussen koemelk en geitenmelk bracht aan het licht dat geitenmelk mogelijk meer gezondheidsvoordeel biedt dan koemelk. De bevindingen in een noten dop. Geitenmelk bevat meer hoogwaardige vetten die het lichaam sneller kan omzetten in energie. Het is beter verteerbaar dan koemelk en kan moge lijk bijdragen aan een evenwichtiger cholesterol niveau. Essentiële ele menten als ijzer, cal cium en magnesium in geitenmelk worden be ter opgenomen in het li chaam. Geitenmelk zou kunnen bijdragen aan een gezonde darmflora. Leve de geitenmelk zou je zeggen. Maar elke stelling wordt zo weer onderuit gehaald door een wijsneuzige collega. Andere onderzoekers houden vol dat geitenmelk geen duidelijk voordeel biedt ten opzichte van koemelk. Ook niet voor mensen met een lactose- allergie aangezien geitenmelk maar een fractie minder lactose bevat dan koemelk. Door de ge zonde stofjes in de geitenmelk plaats ik mezelf in het geitenkamp. Zoals steeds meer Nederlanders. Geitenmelk maakt een gestage opmars in het zuivelschap. Sinds 2000 lopen drie keer zoveel geiten rond in de Nederlandse weiden, zo'n 330.000 stuks. Goed voor 220 miljoen liter melk. Dus geen wonder dat in Linschoten de eerste su pergeit in Nederland werd gehuldigd. Het naam loze dier kreeg had meer dan 10.000 liter melk we ten te produceren. Voor trotse eigenaar geitenboer Gijs Stigter was het geen toevalstreffer. Hij melkt zijn geiten niet maximaal uit waardoor de dieren bij hem vaak de respectabele geiten leeftijd van tien jaar halen in plaats van de reguliere vijf tot zes jaar. Zelf doet melk mij niets. Maar yoghurt en kaas eet ik graag. Ik moet bekennen dat ik nog steeds in mijn geitenyoghurt wenperiode zit. In geitenzui- vel proefje de boerenstal en daar hebben mijn smaakpapillen nog wat moeite mee. De koeyog- hurt vindt nog steeds trouw de weg naar mijn koelkast. Ik heb laatst wel van geitenyoghurt ijs ge maakt. Heerlijk! Kaas van de geit is voor mij een echte winnaar. De klassieker is natuurlijk de rauw- melkse Machedoux van Hanneke Kuppens uit het Groningse Westerkwartier. Geitenmelk zou kunnen bijdragen aan een gezonde darmflora PRIJSPEIL TEST 1,2,3 11e bezittingen die Robbert Ves seur (31) heeft, passen in één rugzak. Een huis heeft hij niet. Toch slaapt hij al vijfjaar elke nacht in een luxe bed en heeft hij genoeg te eten en te drin ken. Momenteel leeft hij met zijn vrouw Petra Smolders (36) en hun kindje Doris (1) tijdelijk in een huis van kennissen die op wereldreis zijn. Robbert: „Ik werkte bij de Triodos bank en kwam na de economische crisis van 2008 tot de conclusie dat ik zelfs bij die bank mijn idealen niet kon verwezenlijken. Ik liep al langer rond met het idee dat een economie waarin we alles weggeven beter werkt dan het huidige systeem dat gebaseerd is op angst, concurrentie, schuld, tekort en controle. Waarin we zoveel mogelijk bezit en geld probe ren te vergaren. Mijn idee van de geefeconomie is: geef onvoorwaarde lijk - dus letterlijk zonder voorwaar den of tegenprestatie - het beste van jezelf weg. Kan iemand goed kleding maken, dan geeft hij die weg, een fietsenmaker biedt zijn technische kennis aan. Heeft iemand brood no dig? Dan geeft de bakker dat weg. En heeft de bakker een oven nodig, dan geeft de ovenfabrikant die. In een geefeconomie heeft iedereen precies Ik bood aan voor niets te werken, maar dat kon volgens de cao niet. Ze moesten me betalen wat hij nodig heeft. In de huidige economie hebben een paar mensen veel en een heleboel mensen weinig. Dat vind ik gek." Robbert: „Als je alles weggeeft, heb je juist alles! Nadat mijn spaargeld, een paar duizend euro, op was ging ik mijn huurhuis uit. Mijn bed, wasma chine, tv, meubels, ik gaf alles weg aan vrienden, bekenden en onbeken den. Ik hield alleen een rugzak, lap top, tandenborstel en telefoon over. Ik heb geen moment honger of dorst gehad en heb nooit op straat hoeven slapen. Juist omdat ik van alle kanten kreeg. Er ging altijd wel iemand op vakantie of wereldreis. De ene keer mocht ik in dat huis gebruik maken van het aanwezige voedsel, de andere keer kreeg ik eten aangeboden. En ik heb me nog nooit zo gelukkig ge voeld. Ruim vier jaar geleden ont moette ik Petra." Petra: „Toen ik zijn verhaal over de geefeconomie hoorde, dacht ik: dit is mijn man. Zo wil ik zin geven aan mijn leven. We leven als nomaden." Robbert: „Ik zet me twee dagen per week in voor mijn Stichting Geefeco nomie. Daar krijg ik geen geld voor. Een uitkering heb ik niet. In vergelij king met vroeger léven we veel meer in plaats van dat we na een week hard werken moe op de bank ploffen." Petra: „Ik werk twee dagen per week bij een onderwijsinstelling. Ik bood woensdag 19 april 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Is het gras groe ner in de tuin van je buurman? Daar kan je wat aan doen. Ecostyle gras zaad extra 1 kilo Tuinmestwinkel.c om €19,95 Hornbach €20,85 Intratuin €21,99 Hendrik Jan verticuteer hark Bullstore.nl €21,88 Praxix €24,99 Formido 27,99 Wolf Garten Select 3200 E Tuinland.nl €59,95 Hornbach €69,95 Coolblue €79,95 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van dunschillers. De dunschiller, een on misbaar product om je aardappel, wortel, maar nu het seizoen weer is begonnen, zeker ook de asperge van zijn schil te ontdoen. Een slecht ge schilde asperge zorgt voor een onsmakelijke maaltijd door de draden die eraan blijven zitten. Toch wint de dunschiller het maar nipt van het gewone schilmesje, zo blijkt uit een kleine rondgang van de Con sumentenbond. Iets GO minder dan de helft kiest voor het mesje omdat dat handiger en veiliger is, meer controle geeft en fijner snijdt. Vooral bij oneffenheden in de aardappel. Maar de dunschiller wint nipt. Bijvoorbeeld bij dege nen die niet goed kun nen schillen met een schilmesje. Vooral het gemak en de snelheid geven de doorslag. Maar ook met een dun schiller schil je het vei ligst van je af. En bij as- Geef alles weg en leef in luxe! Onno Lakeman Hoe kwam je er vijf jaar geleden toe al je geld en bezit weg te geven? 44 —Petra Smolders Als je alles weggeeft, heb je ook geen geld om eten te kopen. Je hebt helemaal niets. Werken jullie momenteel? 9 O ECO style &taszaad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41