'Dat de toets niet alles bepaalt, stelde mij gerust' 'Van oefenen word ik alleen maar zenuwachtig' Hogerop 5 Hun toekomst hangt er niet van af. Toch is het voor duizenden kinderen een spannende week. Want ze willen hun eindtoets zo goed mogelijk maken. SCHOOLADVIES EINDTOETS Een super-spannende week voor enkele duizenden Zeeuwse kinde ren in groep acht. Zij maken deze dagen hun eindtoets die hun taal-, reken- en topografische kennis meet. Voor scholen is het ook span nend, want de uitslagen laten straks zien of zij hun leerlingen het juiste advies hebben gegeven voor het voortgezet onderwijs. Het maken van een eindtoets is verplicht, ook al weten kinderen naar welke school voor voortgezet onderwijs ze gaan. Scholen kunnen kiezen voor de Centrale Eindtoets van de overheid of een andere goedgekeurde eindtoets, zoals IEP. Openbare basisschool De Zuid westhoek in Goes - onderdeel van Nobego-scholen - neemt deze week de Cito-toets af. „Wij hebben Cito gekozen. Niet alleen omdat we dat al jaren doen, maar ook omdat de tussentijdse toetsen vanaf groep ook van Cito zijn", legt directeur Frans Reijerse van De Zuidwest hoek uit. „Al die toetsen sluiten naadloos op elkaar én op het leer ling-volgsysteem aan." Zo'n eindtoets is een waardevol instrument, vindt Reijerse. „Ik ben altijd benieuwd hoe leerlingen het gedaan hebben. Natuurlijk hebben we een inschatting. Maar we willen weten of die klopt. Tegen de kinde ren zeg ik altijd: 'jongens en meis jes, er is leven na de Cito. Je leven of je toekomst hangt er niet van af." Het belangrijkste is dat de school een goed advies geeft, zegt Reijerse. „Aan de hand van de uitslag kun nen we zien waar we boven en on der het landelijk gemiddelde zitten. Scoren we ergens minder, bekijk ik samen met de leerkrachten waar dat aan ligt en waar het beter kan." Het belangrijkste is datdeschool de kinderen een goed advies geeft (12) 112 NIEUWS Auto's doelwit benzinedieven Rijbewijs kwijt na aanrijdingen Brand vernielt twee auto's woensdag 19 april 2017 PC 'Er is een leven na de Cito' Jeffrey Kutterink Goes Wie de eindtoets slecht maakt, kan geen lager school advies krijgen. Maar voor wie heel goed scoort, kan de toets positieve gevolgen heb ben. Vorig schooljaar kreeg één op de zeventien Zeeuwse kinderen na de eindtoets een hoger schooladvies. Dat blijkt uit cijfers van de Dienst Uitvoering Onderwijs. Van de 4150 adviezen zijn er 1532 heroverwogen en uitein delijk 243 ook echt herzien. Opvallend is dat relatief de meeste adviezen zijn herzien op Schouwen-Duiveland (8,4 procent) en de minste in Goes (3,5 procent). Nada heeft niet wakker gelegen van de Cito-toets. NADA BELHAJJI De Cito-toets vond ik heel spannend, maar achteraf valt het wel mee. Ik had erger verwacht; dat ik heel veel dingen niet zou weten, dat ik heel veel zou twijfelen. Maar nee. Dat komt denk ik ook omdat ik heb ge oefend met toetsen van de jaren ervoor. Ook om de stress een beetje weg te nemen. Dat is goed gelukt, want ik heb de afgelo pen week niet wakker gelegen. Het moeilijkste vond ik wereldoriëntatie. Daar zaten veel topo-vra- gen bij en ik weet niet altijd zo goed waar steden liggen. Taal en rekenen gin gen goed. Wat ook wel heeft ge holpen is dat de juf heeft verteld dat de uitslag van de toets niet alles bepaalt. En dat je niet lager kunt scoren dan het advies dat je hebt gekregen. Toen was ik al een stuk geruster. Ik heb havo/vwo als advies en hoop dat ik vwo haal, want dat wil ik heel graag. Wat ik later wil wor den? Dat weet ik nog niet. Thuis doe ik on line nog wat taal- en rekenoefeningen. Dat is het wel. Ik ga niet extra vroeg naar bed ofzo; wel zorg ik dat ik voldoende ben uitge rust." SVERRE VAN MOSSEVELDE (12) Ik was niet heel erg zenuwachtig voor de Cito-toets. We hebben met de juf ook heel veel geoefend. Soms vond ik taal wel moeilijk, want som mige vragen begreep ik niet allemaal even goed. Wereldoriëntatie vond ik niet makkelijk, maar ook niet moeilijk. Ik ben niet supergoed in onthouden en was bij voorbeeld vergeten waar Delft en Leiden liggen. Met spelling en taal heb ik extra geoefend. Bij een eerdere toets zat ik met rekenen op vwo-niveau, maar met spelling en taal scoorde ik lager. Door te oefenen is dat ver beterd. Mijn advies is nu havo/vwo. Wat ik wil worden? Dat weet ik nog niet. Vroeger wilde ik graag dierenarts worden, maar ik weet niet of ik dat nog steeds zo graag wil. Wel hoop ik dat ik vwo als advies krijg. Thuis ga ik niet meer oefenen, want ik denk dat ik me dan alleen maar zenuwachtig ga lopen maken. Dus ik ga gewoon met vrien den online gamen, zoals de spellen Fifa en Minecraft. Ik doe gewoon wat ik nor maal doe en ga niet vroeger naar bed. Ik ben niet heel zenuw achtig." Sverre hoopt op een vwo-advies. fotosmechteld jansen AXEL Zeker tien auto's die maandag geparkeerd ston den in Axel zijn het doelwit geweest van benzinedie ven. De politie is op zoek naar getuigen. De benzinekleppen van au to's in de Stationsstraat en op de Nieuwendijk stonden open. Sommige waren zelfs geforceerd. Zeker vijf mensen hebben aangifte gedaan van dief stal of poging tot. De politie roept andere slachtoffers op om ook aangifte te doen. Ook is ze op zoek naar camerabeelden. CLINGE Een 60-jarige Bel gische vrouw is maandag avond in Clinge - onder in vloed van alcohol - drie keer met haar auto tegen een andere personenwa gen gereden. Haar rijbewijs is afgenomen. Omstanders pakten de sleutels van de vrouw af zodat ze niet verder kon rij den. Volgens een getuige moest de politie eraan te pas komen omdat de vrouw vond dat ze nog wél een auto kon besturen. Op het politiebureau wees een blaastest echter uit dat ze ruim vier keer te veel had gedronken. De officier van justitie bepaalt wat er met het rijbewijs gaat gebeu ren. MIDDELBURG Twee auto's zijn maandagavond laat door brand beschadigd in de Meanderlaan in Middel burg. Het vuur is vermoe delijk aangestoken. De brandweer rukte om streeks 23.40 uur uit om een autobrand te blussen. Het vuur trok veel bekijks en de brandweerlieden konden niet voorkomen dat de vlammen oversloegen naar een andere auto. De brand was tegen midder nacht geblust. De eigenaar van de eerste auto heeft aangifte gedaan omdat er een vermoeden is van brandstichting. De ei genaar van de tweede auto moet nog aangifte doen. Beide voertuigen zijn weg gesleept. Frans Reijerse, Zuidwesthoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33