Resten VOC-schip naar muZEEum 'Krapte is een kans' 'Praten helpt kinderen aan kritische geest' Bussemaker geeft startschot voor nieuwe opgravingen bij kust van Kent 4 De resultaten van de nieuwe opgravingen van VOC-schip De Rooswijk worden tentoongesteld in het Zeeuws Maritiem muZEEum in Vlissingen. BESTEL UW TICKETS VIA PZC.NL/CLUB woensdag 19 april 2017 Rolf Bosboom Vlissingen Minister Jet Bussemaker maakte gisteren officieel bekend dat er nieuwe opgravingen komen naar het schip, dat in januari 1740 voor de kust van Kent verging. Van 1 juli tot 1 oktober gaat een internationaal team, met Ramsgate (Engeland) als uitvalsbasis, het wrak verder in kaart brengen en de inventaris vei ligstellen voor toekomstige genera ties. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat de vondsten zullen worden geëxposeerd in Vlissingen. Het mu ZEEum heeft nu al een groot aantal objecten afkomstig uit De Roos- wijk in zijn tentoonstelling. Deze zijn naar boven gekomen tijdens een eerdere opgraving, in 2005. Nu wordt vooral geprobeerd meer zicht te krijgen op het leven aan boord van het schip en de zee vaart uit die tijd. De hoop is dat kle ding en zeilen nog redelijk zijn be waard onder het zand. Archeologen noemen het schip 'van onschatbare waarde' om meer te weten te ko men over scheepvaart en opvaren den in de 18e eeuw. In de periode dat de VO C naar de Oost voer - van 1602 tot 1798 - gin- Archeologen noemen het schip 'van onschatbare waarde' voor kennis over scheepvaart gen circa 250 schepen verloren. Daarvan zijn er niet meer dan der tig gelokaliseerd. De Rooswijk werd gebouwd voor de Amster damse kamer van de VOC. Het schip werd in 1737 in de vaart geno men. Op 9 januari 1740 verging het op de tweede reis naar de Oost in een zware storm op de zandbanken van de Goodwin Sands bij Dover. Een amateurduiker ontdekte het wrak bij toeval in 2004. Minister Bussemaker loste giste ren symbolisch het startschot voor de nieuwe opgravingen. Dat deed zij met een kolfvan een karabijn uit het schip. Onno Bakker, directeur van het Vlissingse muZEEum, as sisteerde haar daarbij. Ernst Jan Rozendaal Middelburg De krapte op de Zeeuwse arbeids markt is een uitgelezen mogelijk heid om meer laaggeschoolden, langdurig werklozen en arbeidsge handicapten aan het werk te helpen. De Statenfractie van het CDA wil dat het dagelijks provinciebestuur zich daarvoor inspant. Door de aantrekkende economie dalen de werkloosheid en het aantal werkloosheidsuitkeringen en stijgt het aantal vacatures. In Zeeland is niet alleen een tekort een technisch personeel, maar ook de horeca en re creatiesector zoeken mensen. Het CDA vraagt Gedeputeerde Staten wat de provincie en de Zeeuwse gemeenten doen om vraag en aanbod op de Zeeuwse arbeids markt beter op elkaar te laten aan sluiten. Als het zo moeilijk is om mensen te vinden dan zouden men sen die om verschillende redenen langdurig werkloos zijn toch sneller aan een baan moeten kunnen ko men. De krapte op de Zeeuwse arbeids markt belemmert volgens het CDA de groei van de regionale economie en zonder banen is Zeeland ook niet aantrekkelijk als vestigingsgebied. VORSTELIJK JUBILEUMBOEK ALS EERSTE IN HUIS alleen maar blanke mensen. Een Sunny Bergman gaf gisteren een vrijheidscollege in de Spot in Middelburg, foto lex de meester Cornelleke Blok Middelburg Hoe zorg ik ervoor dat mijn kinderen geen onder scheid maken tussen blank en zwart? Hoe ga ik om met mensen die mijn collega racis tisch bejegenen? Deze vragen stelden mensen uit het publiek gisteravond tij dens het vrijheidscollege van schrijver en documentairemaker Sunny Bergman in De Spot in Middelburg. Met beelden uit haar documen taires 'Wit is ook een kleur' en 'Zwart als roet' probeerde Berg man het publiek te laten inzien dat racistische gedachten inge bakken zitten in onze samenle ving. Zo stelde ze jonge kinderen vragen over een witte pop en een zwarte pop in 'Wit is ook een kleur'. De witte pop dichten ze positieve eigenschappen toe, en de zwarte pop negatieve eigen schappen. „Wat we op bewust ni veau leren, is sociaal wenselijk. Maar onbewust zijn we allemaal zo geprogrammeerd als deze kin deren." In de zaal zaten gisteren bijna deel van de vingers ging in de lucht toen Bergman vroeg wie zijn identiteit ontleent aan zijn blanke huidskleur. „Ik dacht jaren geleden dat ik mijn identiteit niet ontleende aan het feit dat ik blank ben. Maar die illusie van neutrali teit is een privilege." Bergman stelde dat ouders met hun kinderen moeten praten 'om ze een kritische geest te geven'. Ze raadde een vader uit het pu bliek onder meer aan om zijn kin deren bijvoorbeeld boeken met zwarte helden voor te lezen. En mensen moeten hun mond open doen als iemand een racistische of seksistische opmerking maakt. „Wees diegene die microrevolu ties teweeg brengt. Alleen met z'n allen kunnen we het veranderen." Eric Corton gaf na Bergman ook een vrijheidscollege in De Spot. Gistermiddag ging hij al in gesprek met studenten van de HZ. De vrijheidscolleges vinden door het hele land plaats en gaan over de four freedoms van Roos evelt. Tijdens het Bevrijdingsfes tival in Vlissingen op 5 mei is het mogelijk om het college van Naema Tahir bij te wonen. Tahir is afkomstig uit Pakistan. Ze schreef meerdere boeken en arti kelen over de multiculturele sa menleving. CLUB GRATIS VERZENDING CLUB EXCLUSIEF VOOR ABONNEES Koning Willem-Alexander viert 27 april 2017 zijn 50e verjaardag. In het kader van zijn verjaardag verschijnt er een jubileumboek over de Koninklijke Familie, met als rode draad Willem-Alexander, de laatste vier jaar als Koning en zijn 15-jarig huwelijk. Het jubileumboek, geschreven door Marjolein Westerterp, verschijnt op 22 april. Luxe uitgave met oranje leeslint 288 pagina's dik Prachtige foto's Prijs: 19,95* (i.p.v.€ 24,50) U kunt nu al voorintekenen, dan ontvangt u het boek zonder verzendkosten! En u heeft het boek uiterlijk 22 april in huis. Ga snel naar pzc.nl/club 'geldig t/m 22 juli 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32