Meer grip op directie van PZEM Strip brengt De Ruyters historische tocht naar Chatham tot leven Beslissingsruimte kleiner De PZEM-directie krijgt minder ruimte om het energiebedrijf te runnen. Investeringen van meer dan 20 miljoen euro vergen goedkeuring door de provincie en de gemeenten. Haven van Antwerpen moet Rotterdam voor laten gaan De provincie en de Zeeuwse ge meenten vergroten hun greep op energiebedrijf PZEM. De directie moet voortaan bij investeringen vanaf 20 miljoen euro goedkeu ring vragen aan de aandeelhou ders (provincie en gemeenten). Tot dusver was dat vanaf 55 mil joen. Ook wordt de raad van commis sarissen (rvc) teruggebracht van vijf naar drie personen. Dat is lo gisch, omdat PZEM na de verkoop van Delta Retail (de levering van energie en internetdiensten aan consumenten) aan de Zweedse in vesteerder EQT en de Delta Net- werkgroep (DNWG) aan Stedin een aanzienlijk kleiner bedrijf is geworden. Door die verkopen heeft de PZEM bijna 900 miljoen euro in kas. De belangrijkste reden voor de statutenwijziging, die op 1 juli moet ingaan, is de zorg bij de aan deelhouders dat dit bedrag wordt gebruikt voor activiteiten 'die niet of onvoldoende aansluiten bij de publieke belangen'. De lijst met besluiten waarvoor een fiat van de aandeelhouders nodig is, wordt flink uitgebreid. Vooral in Provin ciale Staten was de afgelopen jaren de ergernis groot over het eigen gereide opereren van Delta, zoals de PZEM tot 1 maart heette. De afgelopen jaren was de ergernis grootoverhet eigengereide opereren van het energiebedrijf De PZEM is een 'structuurven nootschap'. Dat betekent dat de commissarissen meer en de aan deelhouders minder macht heb ben dan bij een normale vennoot schap. De aandeelhouders hebben een nog verdergaande statuten wijziging overwogen, bijvoor beeld dat zij ook zouden gaan over het ontslag en de benoeming van directie, maar dat zou 'weinig kans van slagen' hebben. Bij de oplossing waarvoor nu is gekozen, bieden de statuten nog voldoende ruimte aan de directie om het bedrijf te runnen en te on dernemen. Daarmee is ook voor komen dat de aandeelhouders aansprakelijk worden voor het be leid, wat het geval zou zijn als zij te veel macht naar zich toe hadden getrokken. Na de zomer moet de PZEM met een toekomstvisie ko- Aandeelhouders zouden aansprakelijk worden als ze te veel macht naar zich toe hadden getrokken men. Het energiebedrijf bestaat uit een verliesgevende gas-, bio massa- en kerncentrale, die nu met het geld van de verkochte be drijfsonderdelen in de benen wor den gehouden. Ook met netbeheerder Stedin zijn vergaande afspraken gemaakt om de Zeeuwse belangen te waar borgen. Daarvoor wordt een Stichting Zeeuwse Publieke Be langen opgericht, volgens het pro vinciebestuur een 'voor Neder land uniek overlegplatform'. Bij de verkoop van DNWG is af gesproken dat de banen van de ruim 600 medewerkers tot en met 2021 zijn gegarandeerd. De hoofd vestiging blijft in Goes en er wordt zelfs gekeken of activiteiten van Stedin op Goeree-Overflakkee kunnen worden overgedaan aan DNWG. Via de Stichting Zeeuwse Publieke Belangen houden de provincie en de gemeenten na 2021 nog zeker vijfjaar een vinger in de pap als het gaat om de Zeeuwse banen van Stedin. Bo vendien wordt meegepraat over duurzame energie in Zeeland. De aandeelhoudersvergadering van de PZEM moet de verkoop van DNWG en de statutenwijzing op 12 juni nog goedkeuren. AMSTERDAM In het Rijksmu seum in Amsterdam is gisteren een nieuw stripalbum in de serie De Ruyter ten doop gehouden. De strip is gemaakt voor de herdenking van de legendarische, historische tocht naar Chatham - in juni op de kop af 350 jaar geleden - waarbij de vloot van de Verenigde Zeven Provinciën een groot deel van de Britse vloot vernietigde. De Stichting Michiel de Ruyter, het Rijksmuseum en Cha tham Dockyards zetten samen een aantal feestelijke festiviteiten op. De strip, die in het Nederlands en En gels verschijnt, is mede bedoeld voor educatieve doeleinden aan beide zij den van de Noordzee. Weekvan de waarheid voor De Nooijers bij FC Dordrecht designed for walking Langstraat 7 Arnemuiden www.walkyschoenmode.nl It woensdag 19 april 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND10 Ernst Jan Rozendaal Middelburg Cover van het nieuwste deel in de serie De Ruyter. beeld uitgeverij strip2ooo ZEELAND12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29