Dick Advocaat past in profiel, hoe gevoelig ook extern ter discussie 23 de lat omhoog gelegd voor Amsterdammers Analyse Het is absoluut fenomenaal. Je ontwikkelt spelers aan de hand van voormalige wereldtoppers als Dennis Bergkamp. Die vertrekken voor 30 miljoen euro en dan begin je weer opnieuw. Dat is een heel erg slimme manier om een club te runnen Alle bespiegelingen van de laatste dagen ten spijt: Roger Schmidt gaat het ook niet doen. De voor uitstrevende Duitser die succesvol was bij Red Bull Salzburg heeft zijn zinnen gezet op een club, liefst in Engeland. Frank de Boer staat er min of meer hetzelfde in als Schmidt. Jorge Sampaoli is te duur, spreekt uitsluitend Spaans én is serieus in beeld bij zijn moe derland Argentinië. Louis van Gaal wil misschien de baas zijn bij de KNVB, maar niet als bondscoach. Ronald Koeman: niet beschikbaar. Het veel geopperde duo Ruud Gullit en Henk ten Cate wordt in Zeist niet als ideaal gezien. Een ervaren vakman zoeken ze in Zeist, die bovenop deze jonge, weinig initiatiefrijke en wat vlakke selectie zit. Een bonds coach die niet zozeer de lange ter mijn bewaakt, maar die in de ko mende vijf wedstrijden resultaat boekt, om alsnog het WK te halen. Er is goedbeschouwd slechts één kandidaat die voldoet aan de eisen én aan de realiteit van nu. Het zal gevoelig liggen, nadat hij de KNVB en Danny Blind vorig jaar in de steek liet. Maar nuchter be schouwd is Dick Advocaat de meest logische overgebleven kan didaat. Vijf redenen waarom: 1. Vakmanschap Als adviseur bij Feyenoord en als assistent bij Oranje bewees Advo caat onlangs nog maar eens zijn vakmanschap. Ja, hij is min of meer van de oude stempel. Maar iedereen die recent met hem heeft gewerkt, roemt zijn bevlogenheid. Iemand bovendien die op korte termijn resultaat kan boeken. 2. Beschikbaarheid Advocaat heeft onlangs zijn af scheid aangekondigd als coach van Fenerbahce en is over een maand of twee beschikbaar. Pijnpunt: Fe nerbahce heeft nog kans de Turkse bekerfinale te halen. Die wedstrijd wordt gespeeld als Oranje in Ma rokko oefent, eind mei, in voorbe reiding op de WK-kwalificatie- wedstrijd tegen Luxemburg. Dat laatste duel kan Advocaat wél doen, dus er moet met de Turken een oplossing te bedenken zijn. 3. Draagvlak Technisch directeur Hans van Breukelen maakte onlangs een tocht langs de technisch directeu ren van Ajax, PSV, Feyenoord en AZ. Advocaat werkte bij drie van de vier clubs succesvol. Mensen zoals Marcel Brands, Martin van Geel en ook Max Huiberts zijn zeer te spreken over Advocaat. Dat geldt ook voor dragende Oranje spelers zoals Arjen Robben, We sley Sneijder en Kevin Strootman. En ook Van Gaal, mocht die alsnog de baas worden in Zeist. Als het ergens wringt, dan is het vooral op de werkvloer in Zeist, waar Advo- caats vertrek van afgelopen zomer gevoelig ligt. 4. Afbreukrisico Het afbreukrisico is groot: een ge mist eindtoernooi komt op je cv. Advocaat is 69 jaar, heeft zijn spo ren overal verdiend. Mocht hij het niet redden, dan zal dat amper op hem afstralen. 5. Media Er zal ongetwijfeld een storm van kritiek komen op Van Breukelen, als die bij Advocaat uitkomt. De technisch directeur werd nog geen jaar geleden in zijn hemd gezet door Advocaat, toen die plots stopte als assistent, en voor Fener bahce koos. Maar die storm van kritiek komt er toch wel op Van Breukelen, welke bondscoach hij ook aanstelt. Mikos Gouka, Sjoerd Mossou, Maarten Wijffels PSV via een strak geregisseerd me diabeleid ook probeert uit te stra len, het publiek oordeelt naar aan leiding van de prestaties op het veld. „Goed voetbal is achterwege ge bleven en er is onvoldoende door stroming vanuit de jeugd", vindt De Mos. „PSV roest vast en er moet nieuw bloed komen. Een goede prestatie tegen Ajax kan dat niet meer veranderen. Er is te lang aan gemodderd en PSV is er niet beter op geworden. Bij Ajax worden spe lers echt klaargemaakt voor de Arena en komen de talenten door. Bij PSV zie ik dat niet of onvol doende gebeuren." Volgens De Mos, zelf ook ooit in zwaar weer als PSV-coach, is het tijdperk-Cocu onder te verdelen in een beginperiode, een middenstuk en een eindfase, die nu is aangebro ken. Populariteitsprijs „Vorig jaar werd men kampioen door het falen van Ajax. Daarvoor werd ook veel met de mantel der liefde bedekt en was er als Cocu geen clubicoon was geweest allang een andere coach gekomen. „PSV moet bijblijven, maar heeft dit seizoen een stap teruggedaan. De ploeg is weggeblazen in De Kuip en Ajax is zich duidelijk aan het ontwikkelen. Volgens de direc tie weet de buitenwacht niet wat er binnen gebeurt, maar de buiten wacht ziet wel prima wat er op het veld gebeurt." Wat is dat toch met Cocu? Een absolute winnaar die als speler vier landstitels pakte met PSV, waarvan de laatste episch was. Dat gold ook voor het tweede kampioenschap als trainer van vorig jaar, waarbij ook hij veel lof kreeg toegezwaaid. Het was immers Cocu die ondanks een beroerde uitgangspositie voor ge loof bleef zorgen. Daarnaast wist hij PSV internationaal nog een keer tot grote hoogte te stuwen. Toch won Cocu nooit de populariteitsprijs. Elf maanden na een prachtig suc ces krijgt de clubicoon weer volop verwijten. Kan hij de groep nog wel inspireren? Waarom stagneert dit seizoen de vorm van zijn spelers? De club wil wel evalueren, maar heeft van tevoren ook aangegeven dat de positie van Cocu niet ter dis cussie staat. woensdag 19 april 2017 GO BBC-analyticus en voormalig Liverpool-verdediger Mark Lawrenson Na het ontslag van Danny Blind duurt de zoektocht naar een bondscoach voort. Alle feiten opgeteld en afge trokken, is er nog maar één kandidaat die past in het profiel: Dick Advocaat. Hoe gevoelig dat ook ligt. A Phillip Cocu hoeft bij PSV niet te vrezen voor zijn baan. foto pim ras Vreugde na de 2-0 van Klaassen tegen Schalke vorige week, op aangeven van Kluivert (I). FOTO PHOTO NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23