Marjan Berk Stotteraar, zeg het met de hippe rap-app! 13 De kracht van dode dingen... ik ben er dol op O Marianne Zwager man, wat had ik je graag willen knuf felen, toen je daar, op de zondagse bank van Rik Nieman, gekleed in een vrolijk gestreept, groen-wit tentdoek, met aan je zondagse voeten de meest jaloersmakende schoenen ever, je op jouw hel dere, compromisloze manier een flinke baksteen door de ramen van het het huis van onze natio nale darlings, de windmolens, knalde! „Rendement!" riep je strijd vaardig. „Kijkt er nooit iemand naar het rendement van die dure dingen? Als je bedenkt dat ze met ons geld worden betaald? ONS GELD!" Zelf heb ik nog eens deelgeno men aan een spontane actie van mijn dorp Kalenberg, waar wij, de bevolking, er op het nippertje achterkwamen dat een aantal op winst beluste investeerders aan stalten maakte om zeven van die landschap vervuilende monsters aan de rand van ons natuurge bied te plaatsen. Toen waren de rapen gaar! In gesloten colonne trok het hele dorp naar de plaats waar een en ander bij stemming zou worden beslist. En zie... ze werden afge keurd! Is er geen alternatief voor windmolens? Een zoon van één mijner vriendinnen heeft al jaren zonnepanelen op zijn dak, waar door hij per maand slechts een luttel bedrag aan energie kwijt is. Ik ga nu maar niet uitleggen waarom ik het zo roerend met Miss Zwagerman eens ben, dat bewaren we voor een andere keer. Marianne, je liet de kijkers ook nog even in je ziel kijken. Want er was nog meer die ochtend, los van die vermaledijde windmo lens, waarop je met tranen in je ogen bekende hoeveel pijn het je deed afscheid te moeten nemen van je trouwe, oude, vervuilende vierwieler... ook dat herkende ik zo goed. Je voegde er nog op nauwelijks verstaanbare toon aan toe, dat je eens had gehoord dat vooral mensen met een hogere vorm van intelligentie dit soort per soonlijke gevoelens koesteren voor onpersoonlijke dingen. Het is maar goed dat je niet hoort hoe ik intimiteiten uitwissel met het stuur van mijn saab, terwijl ik absoluut niet pretendeer slim te zijn... ben er dol op. Schaartjes van lang geleden gestorven groot moeders. Uit elkaar vallende poëziealbums, met plaatjes van vergaan fluweel. Ansichtkaarten van Indische voorgalerijen met tantes in shantung jurken, ooms in witte tropenpakken... Ik laat mij meeslepen door de onverwachte kijk in de binnen wereld van Marianne Zwager man, kan de verzoeking bijna niet weerstaan mijn eigen bin nenwereld voor u te openen- Maar het is theetijd, de kast gaat dicht. De volgende keer meer... /3> 6*^ Het rottige van stotteren, is blijven hangen in een woord. Een kind wil dolgraag wat vertellen, maar zijn spraakspieren doen niet meer wat ze moeten doen. Door te rappen, komen kinderen lekker in een 'flow' en kan praten makkelijker gaan, zegt Anja van der Vlist van de Nederlandse Federatie Stotteren (NFS). Samen met 70 andere stot tertherapeuten gaat zij vanaf mor gen de app Get The Flow inzetten in haar sessies met kinderen tussen de 8 en 15 jaar. In de rap-app nemen zangeres Sanne Hans (Miss Montreal) en rapper Ali B stotteraars op sleep touw Van grappige rijmpjes zoals 'als een potvis in een pispot pist, heb je een pispot vol potvispis' tot supersnelle rapteksten. Kinderen kunnen ook tegen elkaar spelen. Dat maakt de app een goed alterna tief voor de huidige oefenmateria len, stelt de NFS. Van der Vlist: „Nu zijn er wel kaartspelletjes die je samen kunt doen met uitspraken als 'de kat krabt de krullen van de trap', maar dat sluit niet echt aan bij de kinderen van nu." De makers, de stotterfederatie en Vodafone, erkennen dat de app niet op wetenschappelijk bewijs is ge stoeld. Stotterdeskundige van het Erasmus MC in Rotterdam Marie- Christine Franken: „We weten dat spraakklanken er tijdens rap en zang vloeiender uitkomen, mede omdat het trager gaat, de melodie bekend is en de tekst vaak ook. Maar we hebben nog geen aanwijzingen dat dat er ook voor zorgt dat kinde ren tijdens het spreken minder stotteren." Franken zou daar wel graag on derzoek naar doen: „Vooral bij kleuters, rond die leeftijd open baart het stotteren zich meestal en is de spraakmotoriek nog volop in ontwikkeling." Leuker Sanne Hans vindt het vooral be langrijk dat de app stottertherapie leuker maakt. „Ik zou willen dat er zo'n app was geweest toen ik jong was. Het enige wat ik me van drie keer in de week logopedie kan her inneren is dat het oersaai was." Zelf rapt de jonge zangeres vooral voor de lol en ze hoopt dat stotterende kinderen dat ook gaan doen. „Als ik op basisschool in een stotter bleef hangen, zeiden ze: zing het maar. Maar dat durfde ik toen echt niet, hoor! Rappen is anders, het lijkt meer op praten en is bovendien hartstikke hip nu." Net als de stotterfederatie hoopt Hans op wat meer acceptatie voor stotteraars, die het nogal eens ont breekt aan zelfvertrouwen en die vaak worden gepest. Hans: „Ik wil dat kinderen het gevoel krijgen: hé, dit kan ik wél! En dat ze dat ook aan anderen kunnen laten zien." Ik wil dat kinderen het gevoel krijgen: hé, dit kan ik wél! En dat ze dat ook laten zien Exclusieve Lezersreis Landgoed Westerlee Geniet van je allerliefste liefste Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl woensdag 19 april 2017 PC Marianne De kracht van dode dingen... ik Stottertherapeuten gaan met een rap-app gestotter te lijf. De ritmische 'flow' moet kinderen makkelijker laten praten en er voor zorgen dat ze zich minder schamen. 5 procent van de Ne derlandse kinderen stottert. Francine Wildenborg Rotterdam 4 Sanne Hans heeft meege werkt aan de app. fotoanpkippa —Sanne Hans (Miss Montreal) Voormalige Heerenboerderij Dit arrangement is een echte verwenaanbieding voor twee geliefden. U verblijft in een luxe kamer, waarin elke vierkante meter pure romantiek ademt. Inclusief een geweldig kingsize bed waarin het heerlijk slapen is. En meer. Uw badkamer heeft een eigen jacuzzi, waarin het ontspannen en intiem bubbelen is voor u en uw partner. Van A tot Z romantisch... Echt een arrangement om naar uit te kijken in relatie tot het houden van. Op uw kamer zijn flatscreen tv, wifi, telefoon, hifi audio set, minibar en kluisje als vanzelfsprekend aanwezig. Genieten maar. Overigens heeft Landgoed Westerlee tal van extra voorzieningen om uw lijf en de leden trakteren. Samen met elkaar. Bijvoorbeeld een juweel van een schoonheidssalon waar tal van rimpeltjes verdwijnen als sneeuw voor de zon. Plus een super-de-luxe sauna, vormgegeven in landelijke stijl. Een verademing na drukke tijden. Ook buiten de deur valt een hele wereld te ontdekken. Op het landgoed zelf wandelt u uren door een park met slingerpaden, ontdekt u onderweg een vijver met eilandje en verbaast u zich over een grote boomgaard met fruitbomen van oude rassen. Dit alles om bij te komen van alle dagelijkse beslommeringen. In restaurant 'De Parelvisser' of Brasserie 'de Gouden Graanschuur' geniet u van een heerlijke lunch of een voortreffelijk diner. In de Parelvisser wordt dagelijks een wisselend verrassingsmenu van 3 tot 6 gangen geserveerd. In de Brasserie kiest u van een menukaart. Voor een kop koffie of een alcoholische versnapering gaat u naar de lounge-bar. De toverwoorden bij dit alles zijn: genieten, geen haast, geen zorgen. We zijn een paar dagen niet thuis. Dag baas, dag huishouden. Tot slot nog een paar tips Ga naar Groningen met zijn Martinetoren of het befaamde Groninger Museum. Ook winkelen is feest in deze stad. U bent er in een half uurtje met de auto. Ook Hortus Haren met tuin van 20 hectare is uw bezoek zeker waard. Het is de grootste en oudste botanische tuin van Nederland. Ook Openluchtmuseum Het Hoogeland in het plaatsje Warffum nodigt u van harte uit. Doen! 3 dagen voormalige Heerenboerderij €89.00 p.p. 2 overnachtingen in een luxe kamer met kingsizebed en jaccuzi 2 x uitgebreid ontbijtbuffet i x3-gangendiner fles Prosecco op uw kamer gratis wifi per boeking een sieraad Exoal cadeau Voorwaarden Toeslag: bij aankomst op vrijdag of zaterdag is het arrangement €99 p.p. Toeslag 1-persoonskamer: 100%. Toeristenbelasting: 5 p.p.p.n. ter plaatse te voldoen. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Landgoed Westerlee naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1716 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl NUWEGj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13