Jean-Luc Mélenchon is plotseling kanshebber voor Franse presidentschap 10 Vlak voordat de Fransen naar de stembus gaan, staan de peilingen weer op hun kop. Ineens stoomt de 'communist' Jean- Luc Mélenchon op. Maakt hij kans de Franse president te worden? J In het kantoor van Jean-Luc Mé lenchon stonden jarenlang twee foto's, die zijn politieke achter grond en zijn politieke verge zicht als geen ander verbeelden. De één is een portret van Francois Mitterrand, de socialistische presi dent én zijn politieke peetvader. Op de andere foto staan mijnwerkers. Ze zijn zwart van het roet, maar het bij schrift luidt: 'In onze vuile handen schittert een diamant.' Jean-Luc Mélenchon (65) is een oude socialist die heilig in de klas senstrijd gelooft en die kapitaal ver foeit, ook nu nog. Als 11-jarig jongetje verhuist hij met zijn gescheiden moeder vanuit Marokko naar Frank rijk. De Parijse studentenrevolte van mei 1968 heeft grote invloed op hem. Hij sluit zich aan bij scholieren- en studentenbewegingen en wordt ac tiefin een trotskistische organisatie (OCI). Zijn schuilnaam in die tijd is Santerre, naar een van de leiders van de Franse revolutie. Idool Het trotskisme duurt slechts enkele jaren. Mélenchon ziet in de jaren 70 een nieuw idool verschijnen: de socialist Francois Mitterrand. Hun ontmoeting vormt het startpunt van een langdurige carrière binnen de Parti Socialiste (PS). Hij begint in de lokale politiek en wordt in de decen- PEILINGEN nia erna onder meer senator, minis ter en bestuurder in de PS. Mélenchon behoort tot de linker vleugel van de partij. „Na de teloor gang van de Franse Communistische Partij is hij de drager van radicaal links geworden, maar zonder de tra dities van het communisme", aldus politiek historicus Roger Martelli. Mélenchon is boven alles een anti liberaal. Zijn grootste vijanden zijn de markt en de financiële wereld. En in die strijd doet hij geen concessies „De sociaaldemocratie van Frangois Hollande en het sociaalliberalisme van Emmanuel Macron vindt hij vor men van verraad", aldus journaliste Michèle Cotta. Uit onvrede met de 'te gematigde' koers van de PS richt Mé lenchon in 2009 een nieuwe partij op, de Parti de Gauche. In 2016 komt hij met een nieuwe 'beweging', La France Insoumise, vrij vertaald: Het Opstandige Frankrijk. En nog altijd rieken zijn standpun ten naar het trotskisme van weleer. Mélenchon wil de pensioenleeftijd verlagen van 62 naar 60 jaar en het minimuminkomen met zo'n 16 pro cent verhogen. Hij wil 200.000 extra ambtenaren aanstellen en de belas tingen - voor de hoogste inkomens - flink verhogen. „Dit is de Sovjet-Unie van de jaren 50!" zei een commenta tor op tv. „Hij was een communisti sche revolutionair en een socialisti sche senator toen ik nog in de school banken zat!" schamperde rivaal Em manuel Macron. Maar de Franse kie zer is dolenthousiast. In de peilingen staat Mélenchon op een derde plaats, vlak achter Macron en Marine Le Pen. Mélenchon is dragervan radicaal-links, maar zonder de tradities van het communisme Die opmars speelde zich in nog geen twee weken af. Het succes van Mélenchon gaat hand in hand met dat van Macron en Le Pen. Alle drie manifesteren ze zich als 'vernieu wers', die zich afzetten tegen 'ouder wets links en rechts'. Mélenchon pro fiteert van zijn status als radicale out sider, waar zijn linkse rivaal Benott Hamon wordt gezien als ex-minister in de impopulaire regering-Hollande. De (ex-)trotskist heeft het veran derende politieke klimaat in Frank rijk goed aangevoeld. In 2012 deed hij mee aan de presidentsverkiezingen en gold hij een beetje als de boze, briesende, en ouderwetse kandidaat. Hologram Nu is alles anders. „Ik straal meer rust uit", zei hij zelf. Hij sprak in een rod delblad trots over hoe hij een paar ki lo's kwijtraakte. In een televisieshow kwam zijn persoonlijke leven ruim aan bod. Hij haalde de wereldpers met zijn optredens per hologram: op de ene plaats sprak hij zelf een zaal vol aanhangers toe, elders in Frank rijk volgden zijn fans de virtuele Mé lenchon op een podium. Ook de inhoud is aangepast. Bij de verkiezingen van 2012 werd in zalen de Internationale gezongen en gingen strijdbaar vuisten omhoog. Nu wordt het Franse volkslied aangeheven en wappert de Franse driekleur. Mélen chon speechte in 2012 nog over 'een burgeropstand'. Nu gebruikt hij You- Tube om zijn boodschap van natio nalisme en patriottisme te versprei den. Alles natuurlijk ten gunste van de Franse arbeiders. woensdag 19 april 2017 GO De ongekende opmars van een radicale outsider - Frank Renout Parijs De Franse verkiezingen lijken uit te lopen op een bloedstollende eind- race. In de peilingen gaan maar liefst vier kandidaten aan kop, alle vier met 20 tot 23 procent van de stemmen. De links-liberale Emmanuel Macron en de extreemrechtse Marine Le Pen gelden als favorieten voor de aankomende verkiezingen. Zij staan in de meeste recente peilingen min of meer gelijk op 23 procent. Maar ze worden op de hielen geze- ten door Jean-Luc Mélenchon en de conservatieve Frangois Fillon. Die halen allebei rond de 20 procent van de kiezers. Opvallend, want tot voor kort leek de verkiezing een twee strijd te worden tussen Macron en Le Pen. Dat kan zondag dus hele maal anders gaan uitpakken. Aanstaande zondag is de eerste stemronde in Frankrijk. De twee kandidaten met de meeste stemmen gaan vervolgens door naar de tweede ronde, die op 7 mei gehou den zal worden. A Mélenchon heeft in twee weken tijd de derde plaats in de pei lingen weten te berei ken. FOTO'S PHOTO NEWS —Roger Martelli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10