8 DE ROOSWIJK BERGING Save the Children weer op zee Een met man en muis vergaan VOC-schip - De Rooswijk - gaat geborgen worden, besluit het kabinet vandaag. Het is voor het eerst dat een bijna 300 jaar oud scheepswrak uit die tijd zo uitgebreid in kaart wordt gebracht. Voor het tweede jaar op rij vaart een schip van Save the Children de Middellandse Zee op om bootvluchtelingen op te pikken. Die proberen vanaf Noord-Afrika in bootjes over te steken naar Italië. Vol gens de hulporganisatie zijn onder hen veel kinderen, van wie 90 procent alleen reist. Het schip is zondag vertrok ken. De reddingsmissies die Save the Children in interna tionale wateren uitvoert, vin den plaats in nauwe samen werking met de Italiaanse kustwacht. Het schip van Save the children kan per missie zo'n 300 mensen aan boord nemen. In heel 2016 kwamen 181.000 vluchtelingen aan in Italië, becijfert Save the Children. Zeker 5.000 mensen, onder wie honderden kinderen haalden de overkant echter niet. In de loop van vorig jaar besloot Save the Children daarom een eigen reddings schip de zee op te sturen. T\is- sen september en eind no vember bracht de organisatie ruim 2.700 mensen in veilig heid, onder wie 435 kinderen. Hadden je vriendjes het ook grappig gevonden als ik je voor hun ogen had overreden? Werknemers Holland Casino staken De acties voor betere arbeids voorwaarden bij Holland Ca sino richtten zich gisteren op de vestigingen in Amsterdam en Utrecht. Volgens de vak bonden legden in totaal zo'n 150 medewerkers het werk neer op tweede paasdag. Vrij dag en zondag waren de ves tigingen in Breda en Nijme gen al aan de beurt met soort gelijke acties. De bonden zeggen nog niks van het be stuur van Holland Casino te hebben gehoord. De stakin gen gaan door totdat gehoor wordt gegeven aan de eisen voor een betere cao. Vijf doden bij vliegtuigcrash Gevangenen in hongerstaking Boze man rijdt in op auto's In januari 1740 zette het VOC- schip De Rooswijk voor de tweede keer na de bouw in 1737 koers naar de Oost, volgeladen met zilver om inkopen te doen. Maar kort na ver trek van Texel verging het schip van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC) met 350 man aan boord voor de Britse kust. Eindelijk kan maritiem archeo loog Martij n Manders binnenkort de puzzelstukjes van het verhaal van De Rooswijk op hun plek leg gen, als vanaf deze zomer de nog in het wrak achtergebleven inven taris wordt gelicht. „Een groot deel van onze geschiedenis ligt op de zeebodem", weet Manders. In de twee eeuwen dat de VOC actief was, vergingen er 250 schepen. De vindplaatsen van scheeps wrakken worden zo veel mogelijk beschermd en intact gelaten. Lan den hebben met elkaar in het Ver drag van Malta afgesproken dat degenen die een wrak verstoren, voor de schade moeten betalen. „Maar in dit geval is de verstoorder de natuur", constateert Manders, die het onderzoek namens de De berging van dit schip biedt een unieke doorkijk naar het verleden Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed leidt. Het scheepswrak wordt namelijk bedreigd door stromin gen en een aanstaand zandwin ningsproject. Erosie en souvenirja gers maken dat haast is geboden. Minister Jet Bussemaker, die als verantwoordelijke voor het Neder lands erfgoed besloot het wrak op te halen, noemt De Rooswijk 'een tijdcapsule'. „Die biedt een unieke doorkijk naar het verleden. De ar cheologische informatie die we uit dit wrak kunnen halen, is uiter mate waardevol om deze periode in de geschiedenis te duiden." Schatduiker Niet dat het wrak sinds 1740 hele maal met rust is gelaten. In 1996 werd De Rooswijk per toeval ont dekt door een schatduiker - in de Britse zandgronden eindigde me nig historisch schip. In 2005 kreeg een groep toestemming van de Nederlandse staat, die eigenaar is van De Rooswijk, om een deel van de lading te bergen. Die wordt sindsdien tentoongesteld in het Zeeuws maritiem MuZEEum in Vlissingen. „Maar die berging was zoeken naar objecten voor de ver koop. Wij gaan nu het hele verhaal vertellen", stelt Manders. Daarvoor wordt de hele inhoud dinsdag 18 april 2017 GO DEN HAAG Een treinmachiniste schrijft een open brief aan een jongetje dat op het laat ste moment van het spoor ging toen de trein naderde. AMSTERDAM/UTRECHT PASEN IN LICHTERLAAIE Buurtschap Dijkerhoek in de provincie Overijssel had dit jaar officieus het grootste paasvuur. Het winnende paasvuur had een inhoud van 5.431 kuub. Espelo eindigde als tweede met een stapel van 4.899 kuub, de buurtschap Beuseberg werd derde met 3477 kuub. Beuseberg kreeg ook de prijs voor de mooiste paasstapel. foto anp. vincent jannink CASCAIS In de Portugese plaats Cascais zijn gisteren vijf mensen omgekomen toen het vliegtuig waarin ze zaten, neer stortte op een par keerterrein van een supermarkt. Het zou gaan om drie inzittenden, de pi loot en iemand op de grond, meldden reddingsdiensten. Het vliegtuig zou zijn neergekomen op een vrachtwa gen. De bestuurder zou zijn overleden. TEL AVIV Zo'n 1.500 Pales tijnse gevangenen in Israël zijn giste ren begonnen aan een hongerstaking. De gevangenen protesteren tegen de in hun ogen slechte omstandig heden in de gevan genissen in Israël. TILBURG Een man van 38 uit Tilburg is gisteren opgepakt, nadat hij zondag met zijn auto op vier gepar keerde auto's was ingereden. Een vrouw moest naar een ziekenhuis. De verdachte was vol gens een woord voerder boos van wege 'een financi ële kwestie die niet naar tevredenheid geregeld was'. Hij zit vast voor vernie ling en een poging tot doodslag. TN OCMc Na 300 jaar komt VOC-wrak vol met schatten boven water Hanneke Keultjes Den Haag —Minister Jet Bussemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8