Gevaar kernproef Noord-Korea blijft 1 SUPER OEM 7 Na 57 jaar gaat de praatpaal met pensioen '43 P De praatpaal verdwijnt. Op 1 juli gaat het systeem uit de lucht, dat miljoenen automobilisten in contact bracht met de alarmcentrale van de ANWB. Praatpalen weghalen? Staan die er dan nog? Jazeker, langs bijna alle snelwegen staat om de 2 kilome ter de gele paal met de konijnen oren. In totaal 3.300 exemplaren. „Hallo ANWB? Met Beppie, ik sta op de parkeerplaats langs de Ai, mijn man is me vergeten." Verenigingshistoricus Hans Bui ter van de ANWB kan er hartelijk om lachen. „Echt, die belletjes kwamen vroeger binnen. Man nen die langs de weg stonden met hun vrouw in hoge barensnood, zochten ook via de praatpaal con tact met de hulpdiensten. Als je op een snelweg strandt, kun je er bijna niet af. Rijkswaterstaat legde sloten aan langs de snelwe gen. De praatpaal was een baken voor mensen én vaak de enige manier om in contact te komen met de buitenwereld." De ANWB plaatste in i960 de eerste twaalf palen langs Rijks weg 13 Den Haag - Rotterdam bij wijze van proef. In het eerste jaar maakten meer dan 16.000 mensen gebruik van de praatpaal. Tien jaar later ging Rijkswaterstaat om: in 1970 begon het rijk palen te plaatsen, zeven jaar later was er een landelijk dekkend netwerk. Icoon Begin jaren 90, kort voordat de mobiele telefoon een massapro duct werd, kreeg de Wegenwacht nog een derde van alle meldingen binnen via de praatpaal: 200.000 keer per jaar drukte iemand op de knop om de alarmcentrale aan de lijn te krijgen. Die schakelde bij pech door naar de Wegenwacht. Buiter: „Het wordt niet meer bijgehouden, maar de schatting is dat er nu nog 10.000 mensen per jaar gebruik van maken. Elke dag drukt er iemand op de knop. Mensen uit het buitenland, men sen met een lege telefoon of men sen die het telefoonnummer van de Wegenwacht niet zo snel kun nen vinden." In 1994 werd een nieuw model geïntroduceerd: het konijn. Met de lange gele oren was het ding beter zichtbaar. Maar de praatpaal ging toen al de telefooncel, contant geld en de postbus achterna. Ze zijn (bijna) niet meer nodig. Auto's zijn betrouwbaarder dan ooit. Ie dereen heeft een mobiele telefoon. Moderne auto's hebben zelfs een alarmknop ingebouwd; elke auto is zijn eigen praatpaal. „Jammer", vindt Bui ten. „De praatpaal is een icoon. Ik be grijp het wel, Rijkswaterstaat bespaart zo 1 miljoen euro per jaar. Het rijk is eige naar van de pa len, wij exploite ren ze. Maar het systeem wérkt zo goed. Je hoeft maxi maal 1 kilometer te lopen en onze We genwacht weet pre cies waar je bent als je op de knop duwt. Het is ook voor ons 1994 als vereniging jammer. Ik zie die 3.300 praatpalen toch ook als uit- hangbordjes, gele reclamebordjes voor de ANWB." De praatpaal was in het pre- mobieltjestijdperk zo ingebur gerd, dat het woord zelfs een figuurlijke betekenis kreeg. 'Iemand bij wie men zijn hart kan luch ten', meldt woorden boek Van Dale. „Wat gebeurt er met de taal?" vraagt Buiten zich af. „Verdwijnt het woord nu ook?" Plastic zak Rijkswaterstaat trekt op 1 juli alle 3.300 praatpalen een plastic zak over de kop om duidelijk te maken dat ze buiten gebruik zijn. Het weghalen gaat twee maanden duren. Een klein deel gaat naar musea, de rest wordt gesloopt of verkocht aan belangstellenden. Kopers lijken er genoeg; bij een prijsvraag van de ANWB waarbij mensen een paal konden winnen, probeerden ruim 1.800 er een binnen te halen. Wat het gele museumstuk moet kosten, is nog niet bekend. De spanningen tussen Washing ton en Pyongyang liepen hoog op rond de viering van de 105de ge boortedag van Kim-il Sung, de stichter van Noord-Korea. Wes terse landen maken zich zorgen, omdat uit satellietfoto's valt op te maken dat de Noord-Koreanen alles in gereedheid brengen voor een ondergrondse kernproef. De VS stuurde vliegdekschip USS Carl Vinson naar Oost-Azië, om te laten zien dat het geduld opraakt en om bondgenoten Japan, China en Zuid-Korea te steunen. Maar Noord-Korea bijt van zich af. Het land eist dat aartsvijand Amerika stopt met de 'militaire hysterie', anders zal 'wraak vol gen.' En het is de Noord-Koreanen menens, want ze hebben: Tijdens de Dag van de Zon toonde Noord-Korea zijn nieuwe arsenaal. Twee ballistische raketten baren Washington vooral zorgen, omdat die op termijn het Amerikaanse vasteland kunnen bereiken. Het Pentagon waar schuwt dat als Noord-Korea de projectielen uitrust met een kern kop, het leed niet is te overzien. Noord-Korea beschikt vol gens experts over voldoende plutonium en uranium voor zeker 25 nucleaire wapens. Als het land blijft investeren in zijn atoompro gramma, kan het steeds compac ter en krachtiger kernwapens maken, stelt het Instituut voor Wetenschap en Internationale Veiligheid (ISIS). Noord-Korea testte afgelopen januari naar eigen zeggen al een 'zeer zware water stofbom'. Inmiddels heeft Noord- Korea vijf kernproeven gehouden. De gevreesde zesde bleef afge lopen zaterdag dus uit. Maar de Dag van de Zon is niet het enige belangrijke evenement in Noord- Korea. Het leger houdt op 25 april een militaire herdenkingsbijeen komst. De kans bestaat dat Noord- Korea dan de nucleaire proef als nog uitvoert. ALLE NETWERKEN, LAAGSTE PRIJS! iPhone7 Red (128GB) Galaxy A5'17 (32GB) ACTIE! dinsdag 18 april 2017 GO 'Hallo ANWB? Mijn man is me vergeten' Ton Voermans Utrecht I AM1 we9! Het militaire machtsvertoon in Noord-Korea eindigde zonder de atoomproef die zo werd ge vreesd. Het land lanceerde wel een testraket, maar die explo deerde al binnen een paar se conden. Toch is het gevaar nog niet geweken. Gerben van 't Hof Rotterdam Nieuwe raketten 2 Betere kernkoppen 3 Binnenkort een militaire feestdag éénmalig bijbetalen €0 5GB data (4G) 100 min/sms 17,00 p/mnd Toestelkrediet 26,00 p/mnd 1ELI:2 Of: onbeperkt min/sms 5GB: €47,00 p/mnd éénmalig bijbetalen €0 5GB data (4G) 100 min/sms €17,00 p/mnd Toestelkrediet 9,00 p/mnd /a per maand of. onbeperkt min/sms 8 5GB: <20,00 p/mnd ra.E2 T vodine "kt kpn Ook mogelijk met: Van de praatpaal verschenen in de loop der jaren drie modellen langs de snelweg, foto'sanwb.anp Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1127(1) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7