Europa komt niet met felicitaties voor Erdogan fjJ TnmEn] 5 jai va Uitslag Turks referendum per district Kanselier Merkel en president Hol- lande drukken Erdogan op het hart zorgvuldig om te springen met de zeer grote minderheid die hem niet steunt. Ze willen ook dat hij snel contact zoekt met Brussel en an dere hoofdsteden over zijn plannen voor de komende maanden en ja ren. De Europese Commissie schortte een reactie zelfs op tot vaststaat dat de referendumuitslag rechtsgeldig is, en onderstreepte nog eens dat Turkije zelf alle bruggen opblaast als het zijn voornemen tot herin voering van de doodstraf uitvoert. De afschaffing daarvan was meer dan tien jaar geleden een voor waarde voor het verre perspectief op een EU-lidmaatschap. Volgens Turkije-onderhandelaar in het Eu ropees Parlement Kati Piri is nau welijks voorstelbaar dat die onder handelingen nog blijven doorgaan. Haar eigen sociaaldemocratische fractie eist al opschorting - 'meer dus dan de bevriezing waarvoor een ruime Parlementsmeerderheid zich eind vorig jaar al uitsprak'. De Commissie zelf en de lidstaten zien tot nu toe geen aanleiding voor be vriezing van het toetredingsover- leg, maar de ministers van Buiten landse Zaken komen eind deze maand wel met een nieuwe evalu atie. Demissionair minister Bert Koenders is 'bezorgd' over 'de sterke concentratie van macht in één hand die gevolgen kan hebben voor de scheiding der machten en onafhankelijkheid van de rechter lijke macht'. Politiek Den Haag re ageert overwegend negatief op de referendumuitslag. „Bijna de helft van de Turken zegt 'nee'. Erdogan mag zich nauwelijks winnaar noe men in een tot op het bot verdeeld land", reageert SP'er Sadet Karabu- lut. VVD-Kamerlid Han ten Broeke: „Verregaande bevoegdhe den na een marginale overwin ning." Ook PW-leider Geert Wil- ders reageert in een Engelstalige tweet negatief: „Turkije koos van daag voor meer islamofascisme en totalitarisme." D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma: „In een democratie is het cruciaal dat macht begrensd is en burgers rechten hebben die de staat niet kan afnemen. Turkije glijdt af naar een dictatuur." het totaal anders. „De Turkse ge meenschap in Nederland is tot op het bot verdeeld. Dit referendum heeft niet geholpen om de polarisatie te verkleinen of weg te nemen. Het heeft de verhoudingen juist op scherp gezet." Intelligentsia Erdal had de uitslag verwacht, maar is toch verrast. „Erdogan heeft er alles aan gedaan om de intelligentsia monddood te maken, want die zit achter slot en grendel. De media zijn een en al propaganda voor Erdogan als grote leider. Daardoor had ik een hoger percentage 'ja' verwacht. Dit is een grote klap voor Erdogan. In Ne derland heeft meer dan de helft niet gestemd. Nee-stemmers durfden soms ook niet. Ik was van plan om te gaan, maar vanwege de intimidaties heb ik niet gestemd. Ik wilde geen ri sico nemen. Je krijgt zo veel bagger over je heen. De woorden die je hoort, zijn verschrikkelijk beangsti gend. Het is nu aan de internationale gemeenschap om de druk op Turkije op te voeren. De spanning wordt op gevoerd: je bent voor of tegen Erdo gan. De helft wordt gezien als vijand en landverrader." „De tweedeling in de Turkse ge meenschap in Nederland is gewoon een verzinsel van de media", zegt Huseyin Sayilgan, taxichauffeur en campagneleider van het ja-kamp in Noord-Nederland. „Ik ben op de taxistandplaats met baklava langs de chauffeurs gegaan. Daar zitten ook extreemlinkse Turken bij. En zelfs ie mand van de HDP, een Turkse poli tieke partij die terreurorganisatie PKK soms steunt. Iedereen moet nu het resultaat accepteren. Dat is de mocratie, maar de media maken er weer iets anders van. Altijd die ver halen dat Erdogan een dictator wordt." Mehmet Cerit, hoofdredacteur van Zaman: „Zolang Erdogan zijn toon niet verandert, zal de toon in Neder land ook niet veranderen. Mensen horen in de Turkse media al drie jaar oorlogstaal. Nee-stemmers worden gezien als landverraders. Mensen verklikken elkaar. Ja-stemmers zien het als een jihad om nee-stemmers te bestrijden. Dat blijft, afhankelijk van de toon in Turkije. Erdogan en zijn aanhang denken dat ze gewon nen hebben, maar ze hebben in prin cipe verloren. Het is een nipte over winning. Dit zal ze aan het denken zetten. Moeten we een andere koers varen? Als de taal gematigder wordt, zal dat hier ook effect hebben." Jongeren „Erdogan kreeg in Nederland vooral steun van Turkse jongeren", zegt de Turks-Nederlandse cultureel antro poloog en onderzoeker Ibrahim Yer- den. „Afgelopen maanden zijn er veel kleinschalige bijeenkomsten ge weest bij moskeeën en bij mensen thuis van het ja-kamp. Nee-stem mers durfden niet samen te komen." De diplomatieke rel tussen Turkije en Nederland heeft het ja-kamp al leen maar gesterkt in zijn opvatting, stelt Yerden. 'Errü;r!:rr;Z* rv'ivf' rimmmmmiyi Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Berlijn Centrum 5 dagen Odenwald, Main- en Neckardal 5 dagen Rothenburg, Würzburg en de Romantische Strasse 5 dagen Hoogtepunten van de Harz 5 dagen All-Inclusive in Drenthe 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas dinsdag 18 april 2017 Istanboel Samsun Ankara Erzurum Bursa Izmir Dyarbakir Konya Antalya Gaziantep Adana @1701171 BRON: ANP Opkomst: 85,32% JA 25.156.860 NEE 23.777.014 Ja Nee Europa en Nederland hebben gisteren uiterst koel tot bijna vij andig gereageerd op de Turkse referendumuitslag. Frans Boogaard Tobias den Hartog Den Haag/Brussel ▲Turkse Nederlanders vieren de uitslag in Rotterdam, fotoanp Zwitserland 38% JA 19.181 NEE 31.193 Gr.-Brittannië 20% JA 7.177 NEE 28.247 JA 5.296 NEE 27.397 Oostenrijk JA 38.215 NEE 13.972 Denemarken 6.604 4.288 ""'rAinr*. Vertrekdata: 8 mei 19 juni 17, 31 juli 14 aug etc. Vertrekdata: 1,29 mei 26 juni 24 juli 21 aug etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 8, 29 mei 19 juni 10,31 juli f21 aug etc. Vertrekdata: 8 mei 5 juni 17 juli 4 sept 9 okt. Vertrekdata: 8,29 mei 5,19 juni 17 juli 28 aug etc. Vertrekdata:24 april/22 mei 19 juni 17 juli 14 aug etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5