Visgraat vult ruimte in Zierikzeese toren Zwagers uit Bruinisse brouwen bier op wedstrijdniveau 19 Bruse brouwers Muideren Van Popering doen mee aan het Nederlands Kampioenschap én aan de wedstrijd van Brand Bier. Reünie van De Lamaketta's tijdens Festival de Ballade so In het huis van Emanuel Mul der in Bruinisse hangt de weeë geur van graan in warm water. Het keukentje staat vol met een plastic vat, een koe ler, emmers, trechters en een reus achtige vijftig literpan op het for nuis. Op de tafel in de huiskamer liggen ingrediënten, een weeg schaal, een temperatuurmeter, nog wat kannen en keukendoeken. De mannen zijn aan het brouwen. „Het belangrijkste is dat je alles voortdurend ontsmet", doceert Robert van Popering, die vier deu ren verderop in de Irenestraat woont. „Brouwen maakt van een man een schoonmaker", vult zijn in lederen schort gestoken zwager Emanuel aan. „Ik kan het dan ook iedereen aanraden", grapt Emanu- els echtgenote Jacqueline. Beetje flauwekul kan best op deze paas zaterdag. Maar niet over het bier. Daarmee zijn de zwagers nu twee jaar bezig en ze worden steeds se rieuzer. Een keer of twaalf per jaar komen ze bij elkaar rond de ketel en maken ze onder de naam Bru wery (een samenvoegsel van Brui nisse en het Engelse woord voor brouwerij) Witbier, Blond, Ginger Pale Ale, Dubbel, Triple en Kerst bier met een vleugje koriander. „Wat is er mooier dan met kerst je eigen biertje schenken?, vraagt Van Popering. Dit weekeinde maken de twee Weizenbier, een tarwebiertje van hoge gisting, zoals ze dat in Bei eren doen. Het is bedoeld om van de zomer te drinken, onder andere op de verjaardag van Emanuel. Met zoete sinaasappelschillen ge ven ze hun eigen draai aan het brouwsel, dat straks vijf kratten Weizen oplevert. De hobbybrouwers hebben am- Wat is er mooier dan met kerst je eigen biertje schenken? bities. Emanuel: „Het zou natuur lijk geweldig zijn als je bier maakt dat je kan verkopen. Dat je een lo kaal kroegje kan voorzien." Ro bert: „Dan krijg je meteen met strenge regels en accijns te maken. Voor een brouwerij met proeflo kaal is dat misschien nog te doen, maar als je aan de horeca gaat leve ren komt er nog veel meer bij kij ken." „We staan er wel voor open", gaat Emanuel verder. „Maar dan moeten we zeker twee keer per week brouwen om volume te leve ren." Voorlopig houden de brouwers het op deelname aan wedstrijden. „Dat levert naamsbekendheid op", zegt Emanuel. „En je krijgt leer zaam commentaar van een echte keurmeester", vult Robert aan. De Bruënaren doen met vier verschil lende biertjes mee aan het Open Nationaal Kampioenschap en met een Indian Pale Ale aan de wed strijd van Brand Bier. Robert: „We zijn tevreden over onze biertjes en verwachten er ook wel wat van." De nationale bierbrouwkampi- oen wordt to juni in Goes geselec teerd. Brand maakt zijn topio van hobbybrouwers op 13 mei bekend. TERNEUZEN Kapitein Rooibos is terug. De Lamaketta's, met onder meer Maikel Harte, komen elf jaar nadat de fameuze band er mee stopte, voor een keer weer bij elkaar tijdens Festival de Ballade, van vrij dag 7 tot en met zondag 9 juli op het Kopje van Kanada bij Terneuzen. De Lamaketta's delen het podium onder andere met Rowwen Hèze (vrijdagavond) en Danny Vera. De zondag staat in het teken van thea ter. De culturele stichting Centree zorgt elk seizoen voor een kunst project in de Dikke Toren van Zie rikzee. Na een nationaal en een bui tenlandse kunstproject koos Cen tree dit jaar bewust voor een lokaal initiatief. Kunstenaar Arie Roon uit Brou wershaven maakte een visgraat, die zwemt in een decor van licht. Tjomme de Vries deed het tech nisch werk en Guus Hogerheide de belichting. „De ruimte moet ge vuld. De vis werd een graat. Hij moet beweging brengen in de dode ruimte. De graat geeft rust, maar zorgt ook voor reuring," lichtte de kunstenaar zaterdagmiddag tijdens de opening toe. Burgemeester Gerard Rabelink prees Centree: „Zonder cultuur is de stad ten dode opgeschreven." Rabelink is fan van Roon, vooral vanwege zijn cartoons in weekblad Wereldregio. „Die van mij met de koeienvlaai hangt op een bepaalde locatie in ons huis. Ik hoop nog veel cartoons van je te mogen zien." Wie de Graat wil zien, moet wel honderd traptreden beklimmen. dinsdag 18 april 2017 Bruwery heeft nog volop ambities Ton van den Nouweland - Robert van Popering, hobbybrouwer Informatie en kaartjes zijn te ver krijgen via: festivaldeballade.nl. Nog tot december is hij te zien: de visgraat van Arie Roon. Ton van den Nouweland Zierikzee Arie Roon voor zijn kunstwerk, foto marieke mandemaker Robert van Popering (I) en Emanuel Mulder (r) van Bruwery aan het werk in de keuken, foto's marieke mandemaker Het eindproduct waarmee de zwagers verwachten te gaan scoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43