Molens stilgezet door risico op losse bouten 20 ZE Milieudienst waarschuwt voor nieuw dipje €85,- Exclusieve Lezersreizen Een jaar geleden hing de vlag er niet zo gunstig bij. In Provinciale Staten werd geklaagd dat de Re gionale Uitvoeringsdienst (RUD) ondermaats presteerde. Een een voudige grafiek uit het jaarverslag leert dat het afgelopen jaar een fikse verbeterslag is gemaakt. Het aantal verbeterpunten waarbij het stoplicht op rood springt, ging van vier naar nul, in de categorie oranje van 28 naar 18 en groen licht is er inmiddels voor 30 ver beterpunten. Dat waren er vorig jaar nog maar zestien. „We heb ben meer dan onze taak gedaan", aldus Van Leeuwen. „De score was 102 procent." Financieel gaat het ook goed. Op een begroting van tien mil joen euro werd een overschot ge boekt van twee ton. „Vergelijk het met Jan Modaal die 50.000 euro verdient en aan het eind van het jaar 1.200 euro overhoudt", zegt voorzitter Adri van der Maas. „Die drinkt daar een glaasje op met zijn partner, want dan heb je het goed gedaan. Als voorzitter ben ik dus heel tevreden." Toch is er weinig reden om ach terover te leunen. De milieu dienst is nog onderbezet. Onlangs is een nieuwe fmancieringsyste- matiek ingevoerd. Die moet geld opleveren om nog elf mensen aan te nemen. De PxQ_-systematiek, ook wel aangeduid als uurtje-fac tuurtje, verhoogt de kwaliteit van de Zeeuwse milieucontroles bij in totaal 8.900 bedrijven, aldus van Leeuwen. „We verdelen ze aan de hand van risico in verschillende categorieën. Hoe meer risico, hoe meer tijd wij erin stoppen en hoe vaker we langs komen. En we be oordelen dan wat voor iemand we langs moeten sturen. Vroeger werkte elke gemeente voor zich zelf. Hiermee moet de kwaliteit in heel Zeeland op hetzelfde niveau worden gebracht." Alle gemeenten zijn akkoord met de uitgangspunten, maar Sluis en Hulst stemden tegen de invoering, vanwege de financiële gevolgen. Voor een aantal ge meenten gaat de bijdrage aan de RUD namelijk omlaag, maar voor andere omhoog. Vooral Sluis, dat veel bedrijven binnen zijn gren zen heeft, moet flink veel meer betalen. Hoewel de RUD formeel per 1 januari van kracht is, wordt de bijbehorende afdracht in fasen ingevoerd. Middelburg en Vlis- singen betalen dit jaar nog meer dan uiteindelijk nodig is voor de controles die ze krijgen, Kapelle, Sluis en Veere minder. „We doen het op zijn Zeeuws", zegt Van der Maas. „Een stukje geven en nemen. Ik vind de con structieve opstelling van alle deelnemers heel positief." De aanvangsproblemen van de RUD hebben geholpen een 'wij-gevoel' te creëren, vult Van Leeuwen aan. „Een mentaliteit om het met zijn allen op te lossen. Dat hebben we nodig, want de nieuwe financiële systematiek doet een groot be roep op ons verandervermogen. Zoals we destijds een dip hadden, zullen we dit jaar ook een dipje krijgen. We gaan die honderd procent van onze taken niet op nieuw halen. Maar volgend jaar werken we daar weer naartoe." De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft in Zeeland vijf molens laten stilzetten omdat de bouten waarmee de wieken vast zitten kunnen losraken. Bij mo lens in Haastrecht en Schiedam is dat al gebeurd. Dat had overigens geen gevolgen. Het gaat om molens waarbij de twee roeden, de lange buiscon structies waar de wieken aan vast zitten, zijn vervangen door vier korte roeden. Die vier worden in het midden vastgehouden door een koppelstuk. Daarvan blijken de bouten niet sterk genoeg te zijn. In Zierikzee liet molenaar Teun van der Bok vorig jaar nieuwe wieken aan zijn molen De Hoop zetten. Dat werk moet op nieuw worden gedaan. Van der Bok maalt beroepsmatig en werkt nu noodgedwongen op elektrici teit. Monumentenzorg zegt me dio volgende maand met een op lossing te komen.Volgens de mo lenaars hebben zij op advies van Monumentenzorg de lange roe den vervangen door korte. Korte kunnen worden gegalvaniseerd en dat is duurzaam. De lange mo lenroeden passen niet in een gal- vaniseerbad. Van der Bok hoopt dat beroepsmolenaars voorrang krijgen bij het herstel. Hij lijdt schade, maar een bedrag kan hij niet noemen. Andere Zeeuwse molens die zijn stilgelegd zijn De Graanhalm in Burgh-Haamstede, De Graanhalm in Gapinge, De Ko renmolen in Nieuwvliet en De Noorman in Westkapelle. Lande lijk gaat het om 48 molens. 3 dagen Giethoorn Ontdek het Venetië van het Noorden! vanaf ,)Marrea Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl PZC ONLINE TL- Gratis tip: Vrijdagavond Achilles'29 - FC Dordrecht. Verschil nog drie punten. Strijd om lijfsbehoud in de Jupiler League. Episch dinsdag 18 april 2017 PC RUD krabbelt op, maar is er nog niet Na een valse start in 2014 draait de RUD Zeeland, de ge meenschappelijke milieudienst van gemeenten, provincie en waterschap, nu op volle toeren. „We zijn de kinderziektes wel te boven", zegt directeur Anton van Leeuwen. Toch voorspelt hij voor dit jaar weer een 'dipje', vanwege de nieuwe financie ringssystematiek die is inge voerd. Ernst Jan Rozendaal Terneuzen Molenaar Marius bij de Graanhalm, foto marieke mandemaker Ton van den Nouweland Zierikzee n Vertrek: t/m december 2017, m.u.v. feestdagen 1 of 2 nachten in een zeer luxe Art hotel Rondvaart in Giethoorn V Bezoek aan musea Even ontladen, helemaal niets, alleen maar ontspannen en genieten van alle luxe op uw verwenadres. Zalig! Want een verwennerij wordt het zeker in dit gastvrije en luxe 4-sterren hotel 'Huis ten Wolde'; een pareltje in ons aanbod! Dit prachtige hotel, gelegen op de grens van Overijssel en Drenthe, op steenworp afstand van Giethoorn. Na een heerlijk dagje in de buitenlucht is het heerlijk om thuis te komen in uw luxe hotel. Geniet in het supermooie wellness-center. Uitrusten in de schitterende relaxruimte, tussendoor ontspannen in de sauna en stoombad, zwemmen in het mooie binnenzwembad en bubbelen in de whirlpool. Art Wellness Hotel Huis ten Wolde (4*) is zeer sfeervol en luxueus ingericht. Gastvrijheid, rust en culinair genieten voeren hier de boventoon. Vanuit de brasserie en het enorme terras buiten heeft u adembenemend uitzicht over de weilanden. Hier bent u ook welkom voor een goed glas wijn, lunch of high tea. Inbegrepen: 1 of 2 x overnachting in een comfortkamer 1 of 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x culinair 3-gangen diner Rondvaart in Giethoorn Koffie of thee bij de Fanfare Kaartjes museum de Oude Aarde en Museumboerderij in Giethoorn Toeristische informatie over Giethoorn Informatiepakket over leuke dagjes uit in de regio 30 zelf ontwikkelde wandel-, fiets, motor- of autoroutes Kunstwandeling in en rond het hotel Gebruik van binnenzwembad en whirlpool Gebruik van WiFi en gratis parkeren Prijzen 2-daags: 3-daags: 85,- p.p. €123,-p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik: 25,- p.n. Toeristenbelasting: 2,00 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking Meer informatie en boeken: Ga voor Ontdek het Venetië van het Noorden! naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1715 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 V y hotelarrangementen HIERAAN DE KUST Het bericht dat er op diverse plaatsen langs de kust in Zee land pakketten drugs waren aangetroffen, trok veel aan dacht op onze facebookpa- gina. Het verlokte nogal wat mensen tot een reactie. Zoals Michel Wisse, die het 'Zeeuws lijflied' enigszins aan paste: 'De zoute zee slaakt een diepe zilte zucht; De stranden zijn verlaten en overal ligt drugs'. Wilma van den Bosse legde de link met Pasen: 'Kouder dan Kerst en nu ook nog een Witte Zon dag?' Ricardo Coone hield het simpel: 'Ik ga even de geur van de kust snuiven.' ONLINE TOP 5 De meest gelezen artikelen op www.pzc.nl van gisteren: 1. Ravage na botsing met tankstation in Terneuzen 2. Identiteit slachtoffers ge weldsdelict Dishoek officieel 3. Stoomtrein maakt paasrit met hindernissen 4. Persoon zwaargewond bij ongeval Brouwersdam 5. Brommobiel gaat door hek bouwcentrum TWITTER Stef de Bont @stefdebont_vi Na het 0-2 verlies tegen Tel star komt degradatie uit de Jupiler League voor het FC Dordrecht van trainer Gérard de Nooijer angstig dichtbij. Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20