EEN OVERWELDIGEND GEVOEL VAN LIEFDE Lange jjjci deed cardioloog Van Lonmiel de verhalen van zijn patiënten al' als onzin en ik heb er ook geen behoefte aan. Het volstaat dat ik daar was, op die tijdloze plek vol licht en liefde. Begenadigd voelde ik me altijd al. Ik schrijf, ik preek, ik maak muziek en sta in het theater: het is fantastisch als je dat mag doen. Door die ervaring voel ik mij nog veel meer gezegend. Ik heb iets ge kregen waarom ik niet heb gevraagd, maar dat mijn wezen vervult. Een soort inzicht, een innerlijk weten. Ik leef met het besef dat het leven niet ophoudt na de dood. Een groter geschenk bestaat niet." magazine 25 Een op de vijf mensen die 'klinisch dood' zijn geweest en weer wakker werden, maakt melding van een bijna-doodervaring. Waar ter wereld ze ook wonen, in grote lijnen vertellen deze mensen alle maal hetzelfde fascinerende ver haal. Ook al waren ze volgens officiële meetgegevens niet langer in leven - hun hart klopte niet meer en hun hersenactiviteit viel volledig weg - ze waren zich al die tijd be wust van hun omgeving. Ze zeggen dat ze uit hun lichaam traden, dat ze zich in een tunnel van licht bevonden die hen naar 'gene zijde' voerde en ze beschrij ven zonder uitzondering een over weldigend gevoel van vrede, liefde en warmte. Universeel is ook de onwil om terug te keren naar hun lichaam en leven, en een 'stem' die hen duidelijk maakt dat dat moet deed Van Lommei de ervaringen die een aantal van zijn patiënten hem vertelden af als onzin. Hij begon ze te geloven toen hij eind jaren 80 onderzoek begon te doen. Wat ook de oorzaak of betekenis is van een bijna-doodervaring: op de mensen die het overkomt, maakt de ervaring een diepe, levensveranderende indruk. Ze staan daarna anders in het leven en ze beschikken vaak over een sterk verhoogde gevoeligheid voor wat in andere mensen omgaat, de mogelijkheid om toekomstige gebeurtenissen te voorspellen, en omdat ze nog een taak te vervullen hebben. De meeste wetenschappers stellen dat een stervend brein deze hallucinaties produceert onder invloed van stress of medicijnen. Er zijn ook mensen, onder wie cardioloog Pim van Lommei, die in bijna-doodervaringen de aan wijzing zien dat leven en bewust zijn niet eindigen bij de dood. Hoewel Van Lommels bestseller Eindeloos bewustzijn alweer tien jaar oud is, zijn de lezingen die hij in binnen- en buitenland houdt standaard uitverkocht. De cardioloog hoorde in 1969 patiënten voor het eerst praten over een bijna-doodervaring. Voor die tijd overleden mensen met een hartstilstand vrijwel altijd. Door betere apparatuur en adequatere behandeling steeg het aantal over levenden spectaculair. Lange tijd soms 'zien' ze overleden geliefden. Mensen met een bijna-dooderva ring veranderen vaak zo sterk van levenshouding en karakter dat hun partners het idee hebben een re latie te hebben met een volstrekt vreemde. Het gevolg: 70 procent belandt in een scheiding. Er wordt dus een hoge prijs betaald voor de 'metamorfose van rups naar vlin der', de 'wedergeboorte' of 'het grootste geschenk dat je kunt krij gen', zoals geïnterviewden in dit artikel hun bijzondere ervaring noemen. <1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81