Zo'n keurige man, dat kan toch geen inbreker zijn Waterbedrijven: regels lozingen moeten strenger 5 Na burgemeester verbiedt ook rechter bijeenkomst in Veldhoven zaterdag 15 april 2017 Na 128 arrestaties, een kort geding én een ultimatum keerde de rust in Veldhoven pas laat terug. Tegen middernacht werden bussen ingezet om Eritreeërs weg te halen. Cyril Rosman Veldhoven Het is vrijdagochtend rond 10.00 uur als plots op Twitter een video verschijnt: een man loopt wappe rend met een Eritrese vlag voor een podium langs. Op het podium zelf staan applaudisserende mensen en in de zaal zitten enkele tientallen toeschouwers gekleed in oranje sweaters met 'YPFDJ-conferentie Holland 2017' erop. „Ja", zegt de woordvoerder van de gemeente Veldhoven vijf minuten later, „we hebben de beelden gezien. En we zijn nu in overleg." Donderdagavond verbiedt burge meester Jack Mikkers de conferen tie. De bijeenkomst van de Euro pese jongerenorganisatie van de enig toegestane politieke partij van Eritrea bedreigt in zijn ogen de openbare orde. Want als duidelijk wordt dat er dit paasweekeinde 600 Eritrese jongeren in naam van het regime bijeenkomen in conferen tieoord Koningshof, staan er al snel ruim 100 andere Eritreeërs voor de poort. Ze dragen protestborden met teksten als 'No More Dictator', ze houden een auto van de Eritrese ambassade tegen. Op de conferen tie zou Yemane Gebreab, de 'tweede man' van Eritrea, spreken over het belang het land te blijven dienen. De demonstranten willen een eind aan het in hun ogen inti miderende regime, dat ertoe leidt dat nog elke maand duizenden Eri treeërs het land ontvluchten. Het protest is donderdag pas voorbij als de ME tikken uitdeelt met knuppels en de politie 128 be togers arresteert. De burgemeester heeft dan al informatie dat nog veel Eritreeërs moeten het hotel uit, zodat iedereen een vredig Pasen kan hebben - Jack Mikkers, burgemeester Pro-regime Eritreeërs woon den de conferentie bij, die werd verboden door burgemeester Mikkers (r). foto's twitter en anp meer Eritreeërs komen protesteren, misschien wel 2.500. Mikkers be sluit de conferentie te verbieden. Maar daarmee zijn de 600 pro-re gime Eritreeërs nog niet weg. ME en politie nemen hun posities in voor de ingang van Koningshof, om te zorgen dat eventuele demon stranten het terrein niet opkomen. Een poging in kort geding om toch de conferentie te mogen houden, faalt als om 16.00 uur de rechter oordeelt dat het verbod terecht is. Mikkers stelt direct een ultimatum: alle Eritreeërs moeten om 20.00 uur uit het hotel zijn. „Zodat iedereen een vredig Pasen kan hebben." Ruim 500 Eritreeërs zaten gister avond om 22.00 uur nog altijd in het congrescentrum. Dan worden bus sen geregeld. De gemeente Veldho ven laat de congresgangers naar di verse hotels en andere plekken brengen, waar ze kunnen over nachten. „Er zat geen politieke overwe ging achter mijn besluit, het gaat mij om de openbare orde," zei Mik kers. De overheid houdt te weinig re kening met het drinkwater bij het geven van vergunningen aan chemische bedrijven. Dat stelt de Vereniging van water bedrijven in Nederland, Vewin. Peter Groenendijk Rotterdam Naar aanleiding van de zaak- Chemours roept Vewin de over heid op strenger toe te zien op wat chemische bedrijven in het op pervlaktewater mogen lozen. „Je moet als overheid eerst we ten wat de effecten van bepaalde stoffen zijn, voor je toestemming geeft om die in het water te lo zen", zegt Patricia van der Linden van Vewin. Gisteren maakte het AD bekend dat in Zuid-Holland grote zorgen zijn over lozingen van chemiebe drijf Chemours. Doordat de stof GenX in de rivier de Merwede wordt geloosd, is deze stof inmid dels aangetroffen in het leiding water in delen van Zuid-Holland. Toxicologen stellen dat dit mo gelijk gezondheidsrisico's veroor zaakt. Drinkwaterbedrijf Oasen spreekt van een 'wezenlijke drei ging'. Volgens Rijkswaterstaat zijn er 'grote risico's voor de openbare drinkwatervoorziening'. Naar de precieze effecten van GenX op de volksgezondheid wordt nu onder zoek gedaan. Volgens Vewin speelt het pro bleem ook elders. Chemiebedrij ven krijgen vergunningen voor lo zing in oppervlaktewater na over leg tussen provincie, waterschap en Rijkswaterstaat. Maar volgens Vewin wordt niet goed gekeken naar de mogelijke gevolgen voor het drinkwater. Daardoor worden drinkwaterbedrijven ook met enorme kosten opgezadeld om het water te zuiveren. De adviezen van Rijkswaterstaat zouden vol gens Vewin leidend moeten zijn. „Rijkswaterstaat heeft de taak en de expertise om de effecten van lozingen te beoordelen en hier ei sen aan te stellen", stelt Vewin. Als je een overhemd en een jasje aantrekt, laad je geen verden king op je. Deze simpele truc van een paar inbrekers uit de regio Den Haag werkte een tijdje prima. Ze braken vaak midden op de dag in, stelt het OM. Jorina Haspels Den Haag Keurige broek, een nette blouse. Herkenbaar en juist ook weer niet. Vier inbrekers van Algerijnse komaf presteerden het, zo is al thans de verdenking, om op deze manier maandenlang in wisse lende samenstelling midden op de dag brutaalweg deuren open te breken. In Den Haag of Delft, ook wel in Rotterdam. Eén keer zelfs driemaal in een half uur. Nooit belde iemand de politie. Dat nu toch vier mannen wer den aangehouden is te danken aan een Haags rechercheteam dat niet van opgeven wist, zegt aanklager Marilyn Fikenscher. Gisteren eiste ze tegen vijf verdachten celstraffen tot 25 maanden. In september vorig jaar stijgt het aantal inbraken in Den Haag Zuid west en Laak plots. Op klaarlichte dag worden deuren ingetrapt of met een pasje open 'geflipperd'. Het doet het politieteam denken aan een bepaalde inbreker. Als ze zien dat deze man net weer vrij is en dat zijn telefoon steeds in de buurt is van de huizen waar is in gebroken, vragen ze toestemming de man te volgen en af te luisteren. „Zo kregen ze zicht op met wie hij contact heeft." Het blijkt een a-typische groep te zijn. Ze gaan dus altijd goed ge kleed te werk. „Ik heb een over- hempie aan, zoals altijd", horen rechercheurs een van de mannen zeggen in een afgeluisterd gesprek. En als er een een donkere jas met capuchon aan heeft, wordt er boos gereageerd. „Die jas gaat alles voor jou verpesten." Verder zijn ze voor inbrekers ietwat oud, een is zelfs de vijftig al gepasseerd. Slechts één van hen is begin twintig. „Maar dat is dan weer een hbo-student zonder strafblad," zegt Fikenscher. Als de agenten over de telefoon horen dat twee van het stel 'mor gen in Rotterdam rondjes gaan lo pen', springen ze in de auto en we ten het tweetal te arresteren. Er wordt huiszoeking gedaan, er wordt meer gestolen waar gevon den, twee andere verdachten wor den opgepakt. Tegenover de politie zijn ze zwijgzaam en geven elkaar de schuld. „Ik ging alleen maar mee", zegt er een. De hbo-student wilde alleen maar helpen bij de verkoop van spullen, zegt hij. Uitspraak op 28 april. W Rijkswaterstaat: er zijn door GenX grote risico's voor het drinkwater mmirn Eritreeërs met bussen bij congreshotel weggehaald ILLUSTRATIE PETRA URBAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5