i t. k Aziatische beurzen in de min na dreiging Korea Personeel Holland Casino Breda legt werk neer 23 INTERVIEW ALEID WOLFSEN Torenhoge boetes wachten bedrijven die slordig omgaan met de privacy van hun klanten. Ook als er geen sprake is van 'grove schuld'. Ga uw gang alsu uw naaktfoto's wilt delen met 20.000vrienden lk wed dat Google meer over je gezondheid weet dan je huisarts Bedrijven en vooral gemeenten springen nog steeds veel te slordig om met privacygevoelige informatie. Vanaf volgend jaar staan daar flinke boetes op. Aleid Wolfsen moet ze gaan uitdelen. Als burgemeester van Utrecht, PvdA- Kamerlid én rechter besliste hij over privacy(inbreuk) van burgers, nu waakt hij over persoonsgegevens. Wolfsen (57) is sinds vorig jaar de baas van privacywaakhond Autoriteit Persoonsgegevens. In zijn nieuwste functie stuit Wolf sen soms op vormen van privacy- schending waarvan hij nog nooit had gehoord: onzichtbaar gevolgd worden in de winkelstraat omdat je wifi op je mobieltje aan hebt staan; een tv-pro- vider die precies weet naar welke pro gramma's je kijkt, op welke tijden én hoe lang; een baas die zijn werkne mer een wearable (een draagbare gad get) cadeau geeft en de informatie over diens leefpatroon wil 'uitlezen'. „Privacy is wat zich in je hoofd af speelt, in je lichaam, in je huiskamer, je communicatie met anderen. Te genwoordig vertaalt dit zich allemaal in data. Ik wed met jou dat Google meer over jouw gezondheid weet dan je huisarts. Privacy én data raken te genwoordig aan alles, aan ons hele maatschappelijke leven." „Mijn voorganger, Jacob Kohnstamm, zei altijd: 'Als u uw naaktfoto's wilt delen met uw 20.000 beste vrienden op Facebook en u weet wat u doet, ga vooral uw gang'. Echter, veel mensen zijn zich er niet van bewust dat hun persoonsgegevens het nieuwe betaal middel zijn. Hoe meer je van jezelf prijsgeeft - over je geloof, je voorkeu ren, je inkomen of hobby's - hoe meer diensten je 'krijgt'." „We beleven er plezier aan, het maakt ons leven gemakkelijker en draagt bij aan economische vooruitgang. Maar je moet wel weten dat je wordt ge- tracked in winkels met wifi. Dat be drijven een profiel van jou maken op basis van je persoonlijke gegevens. Wij zeggen: jij moet beheerder wor den van jouw gegevens. Jij moet in ie der geval weten wat er met je gege vens gebeurt én daar bewust toe stemming voor geven. Dat geldt nog sterker na 25 mei 2018. Dan gaat een nieuwe privacyverordening in. „Europese burgers krijgen meer in zicht in en controle over hun per soonsgegevens. Als een burger toe stemming geeft om persoonsgege- vens te verwerken, dan moet hij pre cies weten waar hij toestemming voor geeft. Het moet net zo simpel zijn om op een bepaald moment je toestemming weer in te trekken of een bedrijf te vragen om al jouw ge gevens te verwijderen." „Het eerlijke antwoord is dat we hier serieuze zorgen over hebben. Veel gemeenten, maar ook bedrijven heb ben bijvoorbeeld nog geen functio naris gegevensbescherming aange steld. We leggen nu pas boetes op als bij opzet of grove schuld informatie op straat is komen te liggen. Volgend jaar veranderen er drie dingen: in stanties moeten sneller melden, de boetes worden draconisch hoger én de drempel van opzet of grove schuld komt te vervallen. Ik denk dat 90 procent van alle be drijven en gemeenten hier nog geen weet van heeft." „Dan zijn ze in overtreding en kun nen ze een fikse boete verwachten. En ja, die boetes worden dan open baar." TOKIO De beurzen in Azië kleur den gisteren eensgezind rood. Het sentiment stond onder druk door de toenemende geopolitieke spanningen in de regio en kreeg nog eens een extra knauw door de megabom die de Verenigde Staten boven doelwitten van Islamiti sche Staat in Afghanistan dropte. De handel was dun doordat we reldwijd veel beurzen dicht ble ven vanwege Goede Vrijdag. Zo bleven het Amsterdamse Damrak en Wall Street in New York ook dicht. De Japanse Nikkei-index ein digde de sessie gistermorgen met een verlies van 0,5 procent op 18.335,63 punten. Het in financiële moeilijkheden verkerende tech- concern Toshiba stond weer volop in de schijnwerpers. Het bedrijf verloor uiteindelijk ruim 5 pro cent aan beurswaarde. Dat verlies was eerder op de dag nog veel gro ter, maar berichten dat Apple mo gelijk miljarden in de chipdivisie van Toshiba wil steken gaven enige steun. De Kospi in Seoul verloor 0,8 procent, terwijl de Hang Seng in Hongkong tussentijds 0,2 procent lager noteerde. In Europa wordt de handel dins dag pas weer hervat, op Wall Street gaan de deuren maandag weer open. Volgende week krijgen beleg gers een stroom kwartaalcijfers te verwerken, met op woensdag op het Damrak onder meer de hoofd fondsen ASML, Heineken, RELX, Vopak en AkzoNobel. Akzo pre senteert dan ook zijn plannen voor de verzelfstandiging van zijn chemietak, waarmee het aandeel houders wil overtuigen van zijn eigen koers. BREDA Bij Holland Casino in Breda is gisteravond gestaakt. Dat hebben de vakbonden FNV, De Unie en ABC laten weten. Ze willen komende tijd meer acties op touw zetten om het gokbedrijf te dwin gen met betere arbeidsvoorwaar den over de brug te komen. Circa vijftig casinowerknemers die vanaf 19.00 uur stonden inge pland voor de avonddienst, legden het werk neer. „Het publiek in Breda moest het hierdoor een avondje zonder de speeltafels doen", aldus een vakbondswoord voerder. Holland Casino is zichzelf aan het voorbereiden op verkoop door de staat. Daarover is de laatste tijd veel te doen. Het bedrijf werkt aan een opsplitsing in een stichting en een naamloze vennootschap, om straks in aanmerking te komen voor belangrijke vergunningen voor casino's en onlinekansspelen. FNV had hierover bezwaren inge diend, maar die werden door de rechter in Den Haag ongegrond verklaard. In februari ving de on dernemingsraad van Holland Ca sino in dezelfde kwestie ook al bot bij de Ondernemingskamer in Am sterdam. Dat er zo veel verzet is te gen de privatisering komt doordat veel werknemers bang zijn dat deze gepaard gaat met bezuinigingen. Het personeel wil meer zekerheid in de vorm van een cao en een soci aal plan. zaterdag 15 april 2017 Privacybaas dreigt gemeenten en bedrijven met hoge boetes Natasja de Groot Den Haag Hoe belangrijk is privacy? Nederlanders lijken er niet wakker van te liggen dat ze hun privacy weggeven in ruil voor een gratis app... Kunnen we eigenlijk nog wel om diensten als Google, Whatsapp of een parkeerapp heen? Aleid Wolfsen: „90 procent van de bedrijven en gemeenten heeft hier nog geen weet van." FOTO MARCO DE SWART Wat gaat die nieuwe Europese pri vacywet voor burgers betekenen? De meeste datalekken komen voor bij gemeenten. Zijn ze er straks klaar voor? Wat als een gemeente of een ver zekeraar op 25 mei zijn zaakjes niet op orde heeft? Acties bij Holland Casino, fotowernerrauwerdink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23