Baskensburg in de ban van turnsport w* BARRY VAN DER HOOFT m 23 ZLM Tour niet voor iedereen kraamkamer Zeeuwse wielerkoers heeft tal van prominente renners op de erelijst staan, maar waarom zijn andere winnaars in de vergetelheid geraakt? zv Column Nog vier potjes en het sei zoen in de eredivisie zit erop. Wordt het Feyen- oord? Of gaat Ajax er toch nog met de titel vandoor? „Ik denk dat Feyenoord het niet redt", zei Willem van Flanegem donder dagavond. Om er daarna aan toe te voegen: „Met zulke dingen heb ik het meestal mis. Dat hoop ik nu dus ook...." Van Hanegem was donderdag avond te gast bij W Terneuzen en toeval of niet: hij begon iets na 21 uur te praten, bijna tegelijker tijd met de aftrap van Ajax- Schalke. Twee dingen tegelijk doen is lastig, daarom zag ik de beelden van Ajax pas gisteroch tend. Dat tweede doelpunt van Davy Klaassen, daar spatte de klasse van af. De naam van de middenvelder viel donderdag avond niet tijdens het gesprek met Van Flanegem. Maar door alle namen en verhalen die de re vue passeerden, kon je de conclu sie trekken dat een type als Klaassen de oer-Feyenoorder wel kan bekoren. Ook al speelt hij dan bij Ajax. Nadat Van Hanegem vermake lijk had verteld over rondjes over de golfbaan met Guus Hiddink, over de maden die visliefhebber Piet Keizer met modder en al in het bad van de hotelkamer had gelegd en over een veeleisende prins in Saoedi-Arabië, ging het ook over de huidige generatie. Over spelers die in de kleedka mer met de vuisten tegen elkaar slaan, daarna in de spelerstunnel een ander ritueel hebben en op het veld ook nog arm in arm in een scrum gaan staan. „Het is al- De klasse spatte van die goal af lemaal ingestudeerd", zei Van Hanegem. „Een showtje." Die gaf hij zelf weg in een volle kantine, op hetzelfde tijdstip als het showtje van Ajax in de Arena. Toen het over Memphis Depay ging schoof Van Hanegem iets naar voren op zijn kruk. „Die zit ook helemaal onder de tatoe ages. En als de wedstrijd klaar is, heeft-ie als eerste zijn shirt uit. Om die grote leeuw op zijn rug te laten zien, denk ik. Als ik zijn trainer was, zou ik zeggen dat hij zijn shirt aan moet houden." Het was de moeite waard om aandachtig naar een voetbalheld op leeftijd te luisteren. Het ging over de gloriejaren van het Ne derlandse voetbal en over de hui dige Oranje-ellende. Het ging in Terneuzen niet over Davy Klaas sen, maar dat was eigenlijk lo gisch. Op de Amsterdamse aan voerder valt nu eenmaal weinig aan te merken. Geen poespas, een echte teamspeler, die altijd uitstraalt te willen winnen. Dit seizoen kan hij zomaar de Eu ropa League pakken. Mooi voor Ajax en goed voor het Neder landse voetbal, zal ook Van Ha negem zeggen. Als Feyenoord dan maar landskampioen wordt... VLISSINGEN De Baskensburg in Vlissingen is dit paasweekeinde een turnbolwerk. Vandaag wordt door de Zeeuwse wedstrijdturn sters gestreden om de Zeeuwse kampioenschappen, maandag is bij de Moreau Gymnastics Tour de landelijke turntop actief. Nog niet eerder was het niveau zo hoog bij het inmiddels traditi onele paasevenement Moreau Gymnastics Tour en nog niet eer der mocht organisator Turnschool Zeeland uit Vlissingen zoveel ere divisieturnsters ontvangen. Uit het hele land en zelfs uit België komen maandag turnsters uit de eredivisie, eerste en tweede divi sie. Op de deelnemerslijst prijken onder anderen de namen van Ma rieke van Egmond van Bosan Ton uit Almelo en Tisha Volleman van FlikFlak uit 's-Hertogenbosch. Volleman nam bijvoorbeeld deel aan het succesvolle plaatsingstra ject voor de Olympische Spelen van vorig jaar in Rio de Janeiro. De eredivisiewedstrijd is van 15.20 tot 18.00 uur. Op zaterdag wordt gestreden door wedstrijdturnsters uit Zee land. Door het organiseren van de J Zeeuwse kampioenschappen1,' maakt de Turnschool het mogelijk dat verenigingen uit heel Zeeland kunnen deelnemen aan een pro fessioneel toernooi. De wedstrijdvloer is ingericht met toestellen van Janssen-Frit- sen, net als bij EK's en WK's waar-1 door met recht gesproken kanj worden van een toernooi met in ternationale allure. Het publiell kan de scores volgen op grote tv- schermen die bij elk toestel staan. De wedstrijden zijn zaterdag van 8.15 tot 20.00 uur. Fabian Cancellara, John Degen- kolb en Luke Rowe. Zomaar wat renners die de ZLM Tour eens wonnen of op het podium eindig den. Vojtech Hacecky en Mark Dzamastagic slaagden daar in res pectievelijk 2009 en 2013 ook in, maar noem je hun naam dan heeft niemand een idee over wie je het hebt. Uiteraard biedt een topnote- ring in de Zeeuwse koers voor ren ners tot 23 jaar geen garantie op een (succesvol) profbestaan, maar hoe kan het toch dat de één die laatste stap naar de profs wel weet te zetten en de ander niet? Dat is volgens Peter Zijerveld, bondscoach van de Nederlandse beloften- en juniorenselectie, een vraagstuk waarin iedereen geïnte resseerd is. De grootste oorzaak ligt volgens hem bij het mentale aspect. „Fysiek zit het bij alle jon gens van die leeftijd wel snor, maar sommigen zijn mentaal niet sterk genoeg om alles er voor op te brengen." Dan doelt Zijerveld ook op het kunnen weerstaan van ver leidingen die rond je twintigste om de hoek komen kijken. „De stap van de beloftencatego- rie naar de profs is de laatste en "V W \l VIJF FAVORIETEN moeilijkste stap in de ontwikke ling van een renner", zegt de bondscoach. „Er moet nog een flinke schep bovenop. Zeker voor renners die hun hele jeugd alles winnen is dat lastig. Omdat zij zo veel winnen hoeven ze in hun jongere jaren minder hard te trai nen. Wat je uiteindelijk moet kun nen om profrenner te worden, is juist weer veel en op zijn tijd hard trainen. Als je dat niet gewend bent, wordt het mentaal een zware opgave." Vooral over de vorig jaar ge stopte Cancellara gaat het vaak als er wordt terugblikt op voorgaande edities van de ZLM Tour. Acht Tour-etappes, meerdere regen boogtruien, talloze klassiekers en Fysiek zit het wel snor, maar sommigen zijn mentaal niet sterk genoeg olympisch goud prijken op de ere lijst van 'Spartacus'. De Tsjech Ha cecky en de Sloveen Dzamastagic hadden blind getekend voor een zelfde palmares toen zij in de be ginjaren van hun loopbaan rond reden met het label 'talent'. Het liep heel anders. Hacecky fietst nog steeds, maar niet op het door hem vooraf beoogde (prof)niveau. Dzamastagic stopte een paar maanden na zijn tweede plaats in de ZLM Tour (2013) al met wiel rennen. De Tsjech en de Sloveen beho ren daarmee tot een minderheid. Want van alle renners die sinds 2008 (toen de ZLM Tour nieuw le ven werd ingeblazen) op het po dium stonden in Goes, schopte ruim zeventig procent het tot de profs. Gezien het feit dat de geta lenteerde podiumklanten van de meest recente edities van de ZLM Tour nog altijd in ontwikkeling zijn, kan dat percentage alleen nog maar oplopen. Willen de podiumklanten van de voorbije jaren op korter termijn inderdaad de stap naar de profs maken, dan is het vooral belang rijk dat zij plezier op de fiets heb ben. „Ik neem altijd graag een voorbeeld aan Peter Sagan", zegt Zijerveld. „Met het plezier dat hij uitstraalt, is hij een enorme zegen voor de sport." Een contrast met bijvoorbeeld Daan Olivier, die het plezier in de wielersport in 2015 was kwijtgeraakt en besloot te stoppen op pas 22-jarige leeftijd. Hij was de balans tussen focus en ontspanning kwijt, zoals hij het zelf verwoordde. Inmiddels heeft Olivier het plezier hervonden en het wielrennen weer opgepakt. Plezier creëer je in de ogen van Zijerveld voornamelijk door een losse aanpak te hanteren. „Soms zie ik junioren of mensen in hun omgeving zoveel druk leggen op het moeten presteren. Dan zijn ze bijvoorbeeld ontzettend bezig met dat ze het seizoen erop de stap willen maken naar een team dat een treetje hoger staat op de lad der. Natuurlijk, op de goede mo menten mag er best wat druk op gelegd worden, maar het plezier en het graag willen en blijven doen staat voorop." Vraag dat maar aan Peter Sagan. Dan volgen de re sultaten vanzelf. zaterdag 15 april 2017 Podiumplaats is geen garantie op succes @Barryvdh9 Showt es Arwin Willemsen Vlissingen a wiwaif«r;*TfMÉC»i ■MllfcW - I - Peter Zijerveld, bondscoach A Fabian Cancellara. foto anp/bas czerwinski

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 141