Projectvoorstellen naar Den Haag Voor Zeeland breekt een spannende week aan. Komt minister Kamp over de brug met geld voor de Zeeuwse economie? Er wordt nog onderhandeld. Krukels mie krentenbrood Eindelijk is er weer een reisgids voor Zeeland Met tips van locals' Weer drie namen toegevoegd aan line-up Zeeland Jazz zeeland 8 Zeeland biedt donderdag zes uitge werkte voorstellen in Den Haag aan die de economie in de provincie een impuls moeten geven. De hoop is dat minister Henk Kamp (VVD, Economische Zaken) er gelijk geld bij doet. Het Rijk heeft maximaal 25 miljoen euro beschikbaar, terwijl Zeeland 30 miljoen vraagt. „We blijven tot het laatste mo ment in onderhandeling", zegt ge deputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, Economie). „De laatste checks vin den nu nog plaats. Wij zeggen: het gaat om deze projecten. Het Rijk zegt: we hebben 25 miljoen, zorg maar dat het past." Kamp en en zijn collega Jeroen Dijsselbloem (PvdA, Financiën) hebben Zeeland in december uitge daagd met concrete projectvoor stellen naar Den Haag te komen, liever dan dat zij geld storten in een Zeelandfonds. Zij zouden dan kij ken of ze 25 miljoen euro op tafel kunnen leggen. Van een eerste lijst met zestig Zeeuwse projecten zijn er zes overgebleven, waarover nog druk wordt onderhandeld met het ministerie. Selectie De belangrijkste criteria bij de se lectie waren dat de projecten moe ten bijdragen aan de economische structuurversterking van Zeeland en al zo concreet zijn dat ze kunnen worden uitgevoerd. Overgebleven zijn een laboratorium voor een technische universiteit (het uitein delijke bètacollege), centra die meewerken aan de realisatie van de windparken voor de Zeeuwse kust, een testcentrum voor getijdenener gie en drie fondsen - een innovatie fonds gelieerd aan Impuls Zeeland, aanjaaggeld om nieuwe projecten en samenwerkingen te stimuleren en een infrastructuurfonds gekop peld aan het platform Smart Delta Resources. Het Zeeuwse bedrijfsleven en onderwijs- en onderzoeksinstitu ten kunnen 20 miljoen euro bijdra gen. De provincie wil het geld van het Rijk matchen, als de geldver slindende sanering van Thermphos tenminste geen roet in het eten gooit. „Bij alles wat we willen zet ten we tegenwoordig een sterretje met: afhankelijk van Thermphos", aldus De Bat. Komt het Rijk inder daad met 30 miljoen euro over de brug, dan is met de zes projecten in totaal 80 miljoen euro gemoeid. Na het aanstellen van Zeeland coördinator Jan van der Eijk - die bemiddelt tussen provincie en Rijk - en het aanwijzen van Zeeland als pilotregio voor bestuurlijke ver nieuwing kan dit de eerste daad werkelijke investering in de econo mie betekenen als uitvloeisel van het rapport van de commissie Bal kenende. De provincie ziet de zes projecten als 'een belangrijke eerste stap' van de 'stroomversnelling' die de commissie van oud-premier Jan Peter Balkenende in Zeeland te weeg wil brengen. 'Wat ben ik blij dat het pasen is!' ZEELAND5 zaterdag 15 april 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl FOTO'S TIM KOSTER EN GUIDO VAN Guido van der Heijden Terneuzen Vier personen zijn gistermiddag lichtgewond geraakt bij een brand bij Kinderboerderij Ter- neuzen. Een ooi met haar één dag oude lam meren raakte bij de brand gewond. Een van de lammeren overleed aan de gevolgen van de brand. Rond half vier 's middags woedde er korte tijd een brand in het lammerenhok van de kinderboerderij aan de Evertsenlaan. De brandweer was de brand snel meester maar een medewerker, twee stagiaires en een cliënt van Tragel Zorg dat de kinderboer derij beheert, hadden bij het redden van de dieren al zoveel rook ingeademd dat ambu lancepersoneel hen zuurstof moesten toedie nen. De drie vrouwen en een man konden na controle in het ziekenhuis weer naar huis. De rook, brandweerwagens en ambulances hebben een flink publiek op de been ge bracht. Petra Elbertsen, woordvoerder van Tragel Zorg zegt dat de brand is veroorzaakt door een kortsluiting in de warmtelamp in de lammerenstal. „De lamp was pas nog nage zien. Het is gewoon domme pech. Een dieren arts heeft de schapen onderzocht. Eén lam is overleden. De andere lammeren maken het naar omstandigheden goed." De kinderboer derij is vanwege de brand dit weekend geslo ten. „Het is heel vervelend maar de dieren moeten weer tot rust komen en er moet opgeruimd worden" meldt Elbertsen. „De mensen zijn natuurlijk enorm geschrokken. Gelukkig heeft iedereen adequaat gehan deld en is het relatief goed afgelopen." Soebatten om de Zeeuwse zes Ernst Jan Rozendaal Middelburg ZEELAND10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 132